Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Моето хоби Петранка Кузманова-Dragonfly: "Не творя заради признанието, а заради магията от процеса и удовлетворението от добре свършена работа"

Петранка Кузманова-Dragonfly: "Не творя заради признанието, а заради магията от процеса и удовлетворението от добре свършена работа"

от 26 ное 2014г.
Петранка Кузманова-Dragonfly: "Не творя заради признанието, а заради магията от процеса и удовлетворението от добре свършена работа" - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

За изработването на играчки и декорации като изкуство, духовно преживяване, личностно усъвършенстване и себеизразяване, за важните неща в живота, за следването на личната легенда и за водните кончета разговаряме с Петранка Кузманова – лицето и ръцете на работилницата Handmade with love by Dragonfly, доброволец в Сдружение Зачатие и човек с всестранни интереси, усет към красивото, респектираща трудоспособност и решителен дух. Една жена от Хасково, за която необходимостта да бъде съзидателна, да бъде полезна, да дарява радост и любов и да отстоява ценностната си система, чиито крайъгълни камъни са алтруизмът и човечността, са неизчерпаеми източници на енергия и вдъхновение.

В навечерието на Коледа бихте искали да се срещнете именно с човек като нея, за да си върнете вярата в доброто у човека и да получите така необходимия стимул да реорганизирате ежедневието си и да дадете шанс на творческото, което почти всеки човек носи у себе си. За нас е чест да сме платформата, чрез която изкуството и посланията й, ще достигнат до още по-широка аудитория.

Framar.bg: Представете се – професия, семейно положение, занимания, на които най-често посвещавате свободното си време.

Петранка Кузманова-Dragonfly: Работя като сътрудник в отдел доставки и спедитор в частна фирма, с основна дейност материално-техническо снабдяване на фирми и граждани на територията на страната. През свободното си време изработвам играчки и декорации от естествени материали. От доста години съм доброволец в Сдружение Зачатие, като съм координатор за хасковски регион. Успоредно с всичко това съм и ПР на филмов проект за тракийските бежанци.

Щастливо омъжена съм. Със съпруга ми сме заедно от почти 9 години.

Кои са най-важните неща в живота ви? Вие сте духовна личност и участвате активно в различни обществени каузи. Разкажете ни нещо повече за темите и проблемите, които ви вълнуват и с които сте съпричастни.

Най - важното нещо в живота ми е семейството! Истинските и ценните неща за мен са любовта, щастието, приятелството, доверието и свободата. Когато човек е щастлив, когато има приятелско рамо, на което да се опре и знае, и се чувства обичан, тогава неговият живот има смисъл.

Сдружението, в което съм доброволец, е първата организация на хората с репродуктивни проблеми в България. „Зачатие” посредничи между институциите, пациентите, специалистите, медиите и всички заинтересовани страни, предоставя актуална и адекватна медицинска, правна и административна информация на пациентите и защитава интересите им. През 2008 „Зачатие” организира мълчалив поход с празни бебешки колички пред НДК и паралелен протест във Варна. Благодарение на това и с подкрепата на други НПО, на следващата година беше създаден Фонд асистирана репродукция, който и до днес подпомага безвъзмездно с 3 опита ин витро всяка двойка, отговаряща на условията.

Голяма част от времето ми е заета с проект за игрален филм за тракийските бежанци. Идеята ме грабна от самото начало. Почувствах се съпричастна. Аз самата съм потомък на тракийски българи и усетих, че имам с какво да допринеса за каузата. Отделям много време, чувствам се съпричастна и не щадя сили за реализацията. Доставя ми и голямо удоволствие, както и силно чувство на удовлетвореност.

Кога посягате към любимото си хоби – да творите играчки и декорации от филц (пресована вълна), плат и естествени материали?

Всяка свободна минута. Трудно съчетавам работата с хобито си. Често се случва да творя до 2 – 3 часа след полунощ.

В каква степен го правите чисто за удоволствие, и доколко вече се е превърнало в работа (основна или второстепенна).

Правя го най-вече за удоволствие. Играчките и декорациите са основно за подаръци и благотворителност. Този труд в България не се цени и това май е единствената причина да не се е превърнал в основна работа. Харесвам идеята, работата на един човек да носи най-вече удоволствие… Тези хора живеят дълго, щастливи са и намират смисъл в живота си всяка една минута!

Притеснявате ли се, когато работите за клиент (по поръчка)?

Старая се да изпипвам всеки детайл, но винаги остава притеснението, дали клиентът ще остане доволен.

Искате ли подробно описание на крайния резултат или отстоявате авторските си виждания и моментното вдъхновение?

Оставям се на вдъхновението, но и се съобразявам с изискванията на клиента. В случаите, когато не работя нечия поръчка, не знам какъв точно ще е крайния резултат, но най-често се получава много добре.

С какво сте се захванали за Коледа? Какви материали ще използвате и от къде черпите вдъхновение?

За Коледа ще има играчки за елха, декорации за дома и празничната маса.

Вдъхновяват ме съпруга ми, близките ми, добрите хора, дребните прояви на добросърдечност и милосърдие. Понякога черпя вдъхновение и от най-малките и незначителни неща.

Изкуствена или естествена елха ще сложите у дома и имате ли конкретни мотиви за избора си?

Против съм отсичането на дървета. Хората, вместо да купуват такава елха, могат да занесат у дома с корен, така след празниците ще я посадят някъде. Същото важи и за големите дървета от този вид в центъра на всеки град. Много по-добре ще е, ако се посади иглолистно дърво и се украсява всяка година. В моето семейство естествената елха е на вилата, у дома ще е изкуствена.

Обичате ли да експериментирате и как се запознавате с нови техники и методи? Търсите ли съвети и инструкции в интернет?

Всеки артикул е експеримент. В почти всички случаи в процеса на работа в съзнанието ми изплуват нови идеи. Съвети и инструкции до момента не съм търсила, работя по усет. Не се водя от крайна визия, а от процеса на изработка.

Вие самата имате ли заснети клипчета и бихте ли искали да предадете знанията и идеите си на други ентусиасти?

Клипчета нямам, но в бъдеще най-вероятно ще запиша. Имам много идеи, но в момента няма как да ги осъществя, тъй като са времево несъвместими с основната ми работа.

Смятате ли, че влечението към приложни изкуства е присъщо на по-духовните и по-съзидателни личности?

Определено да.

А мислите ли, че тези занимания имат терапевтичен ефект срещу стреса и негативното въздействие на условията, в които живеем?

Да, със сигурност имат. Изпитано е.

Как бихте се опитали да насърчите начинаещите да посветят свободното си време – лукс за всеки работещ човек – именно на това занимание?

Това е нещо, което се върши с желание и много фантазия. Колкото и да убеждавам някого, че ще се почувства прекрасно след изработване на една играчка, убежденията ми биха останали празни думи, ако той самия не усети удоволствието от творческия процес.

Какъв тип консумативи и материали трябва да има човек, за да започне?

За артикулите, които изработвам, са необходими филц, вълнени конци, памучни платове, игли, вата, ножици, мъниста, копчета и всякакви други аксесоари за декорация. Материали събирам повече от година.

Кои са естетичните норми и правила, от които се ръководите? Имате ли любими цветове, форми, тип материали за декорация? Какъв вид техники съчетавате? Кои ваши оригинални хрумвания смятате, че превръщат в уникати нещата, които правите?

Експериментирам с всичко, залагам на естествени материи. В любимо се превръща всичко, което ми носи радост и удовлетворение.

Пътувате доста в и извън страната – кои места са ви впечатлили най-много и с какво?

Обичам да пътувам! Почти във всички страни, в които съм била, е много приятно. Паркове, градини, улици – всичко се поддържа. Местата, на които мога да ходя многократно, са Гърция, Милано, Венеция,Париж… Извън пределите на страна ни хората са по-мили, по-отзивчиви, по-добронамерени и по-позитивни. Ясно ми е, че начинът им на живот е различен от нашия и че това донякъде е причината, но всички ние можем да се опитаме да бъдем по-добри, по-усмихнати…

Какво бихте искали да се промени в нашата родна действителност, за да поискат хората, напуснали България, да се завърнат?

Прекалено много промени са нужни за съжаление – сигурност, работещо законодателство, перспектива за работа, добри доходи… Нещо, което изглежда нереално сега, но в близко бъдеще - кой знае.

Познавате ли българските фолклорни и културни традиции и най-високи достижения и доколко сте повлияна като естетика и светоусещане от тях?

Уважавам българското. Чувствам се горда от това и винаги съм ценяла високо нашите фолклор, традиции, корени, народопсихология.

С кои ваши лични постижения се гордеете най-много и какви цели сте си поставили занапред?

Горделивите не са сред предпочитаните от мен хора. Земен човек съм и всяка победа си е лично за мен. Точният израз е „удовлетворение от добре свършена работа”, а не „гордост от постижение”!

Нямам цели, ако мога да го кажа така - единствената ми цел е да изпитвам същото удоволствие и след години, както в началото, когато се роди идеята за това начинание.

Кое е най-важно за този вид творчество - търпението, постоянството, сръчността, талантът? Може би да разбиете тези компоненти по проценти?

От всичко по равно. Бих добавила и желанието, ако го няма дори и при наличие на останалите, няма да се получи.

А повече като занаят или повече като изкуство го определяте?

Изкуство. Така го чувствам. Със занаят човек си изкарва прехраната. А при мен водещи са магията от процеса и удоволствието от крайния резултат.

Кои умения и качества развива в най-голяма степен и защо смятате, че е важно човек да ги притежава? Кое е най-голямото признание, което сте получавали досега.

Не мисля за признания и степенуването им. Когато си пред иглите, плата и конеца, тези усещания за чужди. Не знам какви качества са нужни на един човек да върши нещо любимо и да упражнява своето хоби. Мисля, че е до вътрешна нагласа, до усет.


Откъде и как може да поръча и закупи човек творчеството на Dragonfly?

Заявка може да се направи с изпращане на лично съобщение във Фейсбук, страницата се казва Handmade with love by Dragonfly, на e-mail: petrankakuzmanova@gmail.com и на телефон 0887 096070.

А защо се нарекохте Dragonfly? Някакъв по-специална символика ли крие за вас водното конче?

Буквалният превод на Dragonfly е Драконова муха. Това идва от мита, че водните кончета са били дракони някога. Водното конче, в почти всяка част на света, символизира промяна и промяна в перспектива на самореализирането, промяна, която в основата си е умствено и емоционално съзряване, разбиране за дълбокия смисъл на живота. То олицетворява трансформацията и любовта. Водното конче е целеустремено, спуска се, дерзае, преследва, стрелва се във въздуха, бди... Красиво е, но може и да е агресивно - отстоява позицията си. Изключително гъвкаво и адаптивно е. Силата, щастието и куражът са в него.

Имах преживявания в живота си, приятни и не толкова, нуждаех се от нещо ново, а точно това олицетворява водното конче. Тогава, някак от само себе си започнах да творя, в началото дори нямах нужните материали. Това мое хоби всъщност е мечта от преди 20 години.

Коя е последната книга, която прочетохте и защо точно нея? Споделете същото за филми, музика, театрална постановка и изобщо събития от културния живот у нас.

На финала на "Захир" от Паулу Коелю съм, подарък от приятелка за рождения ми ден. Обичам да чета художествена литература и книги за личностно усъвършенстване.

Нямам време за филми, не гледам често, защото все по–рядко попадам на качествени продукции. Виж, музика винаги ми е приятно да слушам. Стойностните стилове за мен са поп, рок и класическа музика. Но най-много се вълнувам от музиката на самия живот – със своите пикове, падове; силни и слаби моменти; неговата енергия от звуци и миговете на дълбока тишина. Минутите, в които звукът му те кара и да се смееш, когато ти е тъжно, и да бършеш сълзи в радостните му мелодии. Накрая, когато завесата падне, искам да мога да кажа „Чух един неповторим концерт!”

Ако имахте възможност да се срещнете с министъра на културата, какви предложения бихте му дали? Кои сектори се нуждаят най-спешно от реформа, за да бъдат насърчени и мотивирани българските артисти да създават творчеството си тук и да го ориентират към българската публика?

Не обичам политиката. Особено в България, не бих говорила с който и да е министър, дори и да ме заговори.

Още по темата:
  • Мориц Ешер — Енигма зад илюзията Мориц Ешер — Енигма зад илюзията
  • Модели пресъздават уникалните шедьоври на Густав Климт Модели пресъздават уникалните шедьоври на Густав Климт
  • Тези произведения на изкуството "оживяват", когато поставите огледало до тях Тези произведения на изкуството "оживяват", когато поставите огледало до тях
  • Димитър Димов - между творчеството и тютюна Димитър Димов - между творчеството и тютюна
5.0/5 21 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЙОРДАН ЙОВКОВ (1880-1937) - ЛЕТОПИС ЗА НЕГОВИЯ ЖИВОТ И ТВОРЧЕСТВО - ТОМ 1 - СИЯ АТАНАСОВА, Д-Р КРЕМЕНА МИТЕВА - ФАБЕР
24.95лв.

ЙОРДАН ЙОВКОВ (1880-1937) - ЛЕТОПИС ЗА НЕГОВИЯ ЖИВОТ И ТВОРЧЕСТВО - ТОМ 1 - СИЯ АТАНАСОВА, Д-Р КРЕМЕНА МИТЕВА - ФАБЕР

ЕМИЛИЯН СТАНЕВ. ЛИТЕРАТУРНА АНКЕТА - ИВАН САРАНДЕВ - ХЕРМЕС
14.95лв.

ЕМИЛИЯН СТАНЕВ. ЛИТЕРАТУРНА АНКЕТА - ИВАН САРАНДЕВ - ХЕРМЕС

432 HZ - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
12.95лв.

432 HZ - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС

ВЛАДИМИР ЗАРЕВ. ЛИТЕРАТУРНА АНКЕТА - НИКОЛАЙ ДИМИТРОВ - ХЕРМЕС
14.95лв.

ВЛАДИМИР ЗАРЕВ. ЛИТЕРАТУРНА АНКЕТА - НИКОЛАЙ ДИМИТРОВ - ХЕРМЕС

АНЧО КАЛОЯНОВ. ЛИТЕРАТУРНА АНКЕТА - ИВАН СТАНКОВ - ХЕРМЕС
12.95лв.

АНЧО КАЛОЯНОВ. ЛИТЕРАТУРНА АНКЕТА - ИВАН СТАНКОВ - ХЕРМЕС

ЯВОРОВ. СЮЖЕТИТЕ НА ПОСЛЕДНИТЕ ГОДИНИ - ПРОФ. МИХАИЛ НЕДЕЛЧЕВ - ХЕРМЕС
14.95лв.

ЯВОРОВ. СЮЖЕТИТЕ НА ПОСЛЕДНИТЕ ГОДИНИ - ПРОФ. МИХАИЛ НЕДЕЛЧЕВ - ХЕРМЕС

Коментари към Петранка Кузманова-Dragonfly: "Не творя заради признанието, а заради магията от процеса и удовлетворението от добре свършена работа"

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Петранка Кузманова-Dragonfly: "Не творя заради признанието, а заради магията от процеса и удовлетворението от добре свършена работа"
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 13:30
    Коментирайте "Петранка Кузманова-Dragonfly: "Не творя заради признанието, а заради магията от процеса и удовлетворението от добре свършена работа""

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Моето хоби
  • Интимно здраве на жената - какво знаем?
  • Полов акт при жената
  • Хормонална терапия за смяна на пола
  • Промени в организма на майката по време на бременността
  • Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
  • Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
  • КП № 163 ОПЕРАТИВНИ ИНТЕРВЕНЦИИ ЧРЕЗ ДОЛЕН ДОСТЪП ЗА ОТСТРАНЯВАНЕ НА БОЛЕСТНИ ИЗМЕНЕНИЯ ИЛИ ИНВАЗИВНО ИЗСЛЕДВАНЕ НА ЖЕНСКИТЕ ПОЛОВИ ОРГАНИ
  • Жените остават сексуално активни и след 70-годишна възраст
  • Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
  • Хормонално-заместителна терапия при менопауза
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Работа във Франция

преди 485 дни, 13 часа и 23 мин.

Възможни ли е да получавам кожен проблем заради алкохол?

преди 924 дни, 13 часа и 20 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 час и 35 мин.

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 16 часа и 35 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 16 часа и 47 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 16 часа и 54 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ИНОФАРМ ХОЛИСТИК БЮТИ ВЪЗСТАНОВЯВАЩ КОМПЕЛКС ЗА КОСА капсули * 60

ДЖЕНТИК ДЪЛГОЛЕТИЕ ПРОБИОТИК капсули * 60

ИНОФАРМ ХОЛИСТИК БЮТИ РЕКОНТРУИРАЩА ФОРМУЛА КОСА капсули * 60

ДЖЕНТИК ДЪЛГОЛЕТИЕ ПО-ДОБРО ЗРЕНИЕ капсули * 60

ЕГИРАМЛОН капсули 5 мг / 5 мг * 30 ЕГИС

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО капки за очи 5 мл.

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:37:43

Изследване на вагинален секрет

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:25:42

С-ТОНИН капсули * 60 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:21:33

МУПИРОНАЗАЛ 20 мг/г маз за нос 3 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:18:37

Изследване на вагинален секрет

Коментар на: Дияна Василева от 16 май 2025г. в 12:18:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival