Още един ден живот или какво означава да оцеляваш в битката срещу рака
Хиляди хора всеки ден чуват диагнозата рак, а милиони други по света се борят с тежкото заболяване. За съжаление голяма част от тях губят битката, но и много успяват да водят нормален живот и да се преборят с коварната болест, поради което често са наричани сървайвъри или оцелели от рак.
Много организации за рак, като Националния институт по рака в САЩ, заявяват, че оцеляването започва след диагностицирането и продължава през целия живот. Въпреки това съществуват противоречия относно определението сред пациентите и здравните специалисти. Някои пациенти вярват, че са оцелели след диагнозата, защото активно се борят за това. Други обаче смятат, че не са сървайвъри, докато не завърши лечението на рака. Освен това някои здравни специалисти са на мнение, че трябва да са минали пет години без рецидив, за да се нарече човек оцелял.
Сървайвър или какво е да водиш ежедневна битка срещу рака
Опитът с рака не е еднакъв при различните пациенти, поради което използването на общ термин като всеобхватен, за да го опише, може да бъде проблематично. Терминът „сървайвъри“ не може да обхване различните фази и етапи на лечение на рак и живота след болестта. Проучване, проведено през 2019 г., което анализира интервюта с пациенти с диагноза рак, подкрепя това твърдение. Анализът установява, че хората, които в момента са подложени на лечение, и тези с метастатично заболяване е много по-малко вероятно да се идентифицират с термина „сървайвъри“. Други обаче – обикновено по-млади хора, диагностицирани в по-ранен стадий на заболяването – смятат, че терминът овластява, представлява предизвикателство, което е преодоляно и знак за надежда за новодиагностицираните.
>>> Ванеса Караиванова за пътя през тъмната гора, който извежда на светло
Това, което терминът включва за конкретен човек, вероятно е тясно свързано с личния му опит от диагнозата и лечението. Участник в посоченото проучване споделя: „Терминът „сървайвър“ означава, поне за мен, че човек е издържал на всички аспекти на лечението и е жив и се чувства добре. Това невинаги е вярно, тъй като диагнозата рак често засяга дългосрочно качеството на живот. Много хора живеят с посттравматичен стресов синдром.“
Късните ефекти от лечението на рак – дефинирани като въздействието, което може да продължи месеци или дори години след приключването на лечението – за съжаление са често срещани сред тези, които са лекувани от рак. Симптоми като умора, безсъние, болка и емоционални последици от болестта и лечението имат постоянно въздействие, което подчертава предизвикателството човек да се идентифицира с термина „сървайвър“. Тогава концепцията за оцеляване, вместо да бъде възможност за празнуване, може да бъде уязвима тема за мнозина. Докато някои хора, диагностицирани с рак, могат да се чувстват свободни да празнуват края на лечението и връщането към нормалния си начин на живот, има милиони, които са подложени на постоянни терапии и не могат да се идентифицират с термина „оцелял“.
Въпреки че е ясно, че настоящият термин може да не е подходящ за всички хора, трябва постоянно да си напомняме и почитаме физическата борба и духовното оцеляване, през които всеки човек, диагностициран с рак, преминава. Оцеляването в края на деня и надеждата за последващ такъв стои в основата на борбата срещу рака. Хората с онкологично заболяване могат спокойно да бъдат наречени борци, тъй като всеки следващ ден те са победители в нелеката задача да оцелеят.
- What Does It Mean to Be a Cancer Survivor?: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/navigating-cancer/202206/what-does-it-mean-be-cancer-survivor
- Who is a Cancer Survivor?: https://www.arizonabloodandcancerspecialists.com/who-is-a-cancer-survivor/
- Запознайте се с момичетата, които не се примиряват с твърденията на докторите и оцеляват
- 10 мита за оцеляване в дивата природа, които могат да ви убият – I част
- Вижте 8 урока, които можем да научим от живота на една необикновена жена: тя беше най-възрастната концертна пианистка, оцеляла в Холокоста
- Самолетна катастрофа, канибализъм и душевен катарзис - интервю с Роберто Канеса
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Как гладът убива рака
- БЦЖ ваксина
- Билки и билкови рецепти при онкологични заболявания
- Палиативно лечение
Коментари към Още един ден живот или какво означава да оцеляваш в битката срещу рака