Няколко съвета, които да ни помогнат да възпитаме децата си, използвайки единствено думи
Когато нашите бебета пораснат малко, започват да се отделят от нас, техните родители. Те започват да развиват свое собствено чувство за СЕБЕ СИ. Това е нещо добро, но предизвикателството идва от там да се осъществи баланс между това да позволяваме на децата си да бъдат себе си и това те да постигат нещата, които се очакват за тях.
Трябва да налагаме дисциплина за доброто на всички ни, за да може в дома отношенията да вървят гладко и да успеем да научим децата си да уважават както себе си, така и околните.
Използвайки физическа сила или принуждавайки децата да правят това, което ние желаем, просто няма да доведе до нищо добро. Истината е, че това носи повече негативи, отколкото плюсове. Тук сме посочили няколко начина, с които да дисциплинирате децата си, използвайки единствено думи и езика на тялото.
1. Успокойте детето си
Ако детето ви е разтревожено/притеснено/ядосано, инструкциите, които му давате, просто няма да бъдат запомнени и изпълнени. Не започвайте да давате заповеди, когато детето е в такова емоционално състояние. Изчакайте докато вълнението премине и тогава се насочете към същността на проблема.
2. Започнете с думите "АЗ ИСКАМ"
Вместо да използвате "Стани", опитайте с "Аз искам да станеш". Вместо "Остави сестра си намира", използвайте "Искам да оставиш сестра си намира". Това се приема добре от децата, особено от онези от тях, които не обичат да им бъде заповядвано. По този начин, те ви чувстват като сътрудници и са по-склонни да се съгласят.
3. Вървете, вместо да крещите
Вместо да крещите от другия край на дома, отидете до мястото, където се намира детето ви и му кажете желанието си очи в очи. Никога не забравяйте, че вие сте човекът, който трябва да изгради модел на поведение у детето. Ако децата непрекъснато ви виждат как крещите от другата част на къщата, те ще започнат да правят същото в живота, а след това и със собствените си деца.
4. Свържете се, преди да говорите
Няма смисъл да искате от децата да направят нещо за вас, ако вие им обръщате гръб или сте в друга стая. Обърнете се към тях лице в лице и застанете на тяхното ниво. Преди да заговорите, убедете се, че те ви гледат и са фокусирани върху това, което искате да им кажете. Ако телевизорът е пуснат, намалете звука или го изключете, докато разговорът не приключи. Важно е да сте сигурни, че те са пълни участници в разговора, а това може да стане като елиминирате всички неща, които биха могли да ги разсеят.
5. Използвайте правилния език
Много е полезно да използвате метода "Когато - тогава". Например, ако искате детето да си изчисти стаята, а то иска да излезе с приятели, вместо "Изчисти си стаята!", можете да кажете "Когато изчистиш стаята си, разбира се, че ще можеш да излезеш с приятели". По този начин вие показвате, че очаквате работата да бъде свършена. Така се утвърждавате по спокоен начин, който намалява желанието за спорове.
6. Давайте атрактивни предложения
Ако детето ви иска нещо, което вие не сте в състояние да му дадете, предложете му друга опция - "Не можеш да отидеш в парка днес, но можем да отидем на пързалката". Въпреки че това не точното им желание, е по-добре от сухото "Не".
7. Карайте накратко
Наистина не е нужно да водите дълги разговори, когато се опитвате да дисциплинирате децата. Карайте го по-накратко и право в целта, особено при по-малките деца. Забележете как играят помежду си - казват си по една-две думи и започват. Опитайте се направите същото. Ако видите, че очите им шарят по време на разговора, изгубили сте ги - те не ви слушат вече.
8. Давайте им съобщения
Можете да поставяте различни цветни бележки с обръщение. Бихте могли да ги използвате като средство: "Искам да поучиш 1 час и след това ще отидем до магазина, за да купим пая, който вчера гледахме". Това ще свърши чудесна работа. Освен това, можете да пишете "Изяж ме" на кутийката с обяда или да нарисувате по едно усмихнато личице. Тийнейджърите предпочитат уговорките да стават по този начин.
9. Приключете разговора
Ако нещо вече е решено - малкият няма да ходи сам в мола, то приключете разговора и го оставете така. Използвайте този тон на гласа си, чрез който малкият да разбере, че това е тонът, с който наистина имате предвид това, което казвате.
10. Бъдете последователни
Ако сте казали "Не", тогава нека бъде "Не". Ако веднъж кажете не, а след това промените решението си, правите работата много сложна. Децата ви няма да ви приемат насериозно, ако сте непостоянни с отговорите си. Знаем, че е трудно, но животът е много по-сладък, когато сме наясно кой е шефът :)
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЗА СЕМЕЙСТВОТО И ВЪЗПИТАНИЕТО НА ДЕТЕТО - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
ТРИ ЙЕРОГЛИФЕН КАНОН
ЗА ОТНОШЕНИЯТА МЕЖДУ ХОРАТА - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
ДА УЛОВИШ МЕЧТА - БАРБАРА ДЕЛИНСКИ - ХЕРМЕС
ДОМ - КАМЕЛИЯ КУЧЕР - ХЕРМЕС
ПОЧТИ ПЕРФЕКТНА ПОЧИВКА - ЛУСИ ДАЙМЪНД - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- 10 вдъхновяващи цитата за смисъла на семейството
- Склонен ли сте към изневяра - психологически тест за мъже и жени
- Познайте на коя картинка хората не са семейство
- 15 от най-красивите стихове от световната поезия
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Денят на християнското семейство - традиции и обичаи
- Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Интуиции, които не трябва да пренебрегвате в любовта
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
Коментари към Няколко съвета, които да ни помогнат да възпитаме децата си, използвайки единствено думи