National Geographic и фотоконкурсът „National Geographic Traveler Photo“
Списанието и каналът "National Geographic" ни представят уникални моменти от природата около нас непрекъснато. Всеки ден имаме възможността да видим отблизо целия свят, запечатан от апаратите на фотографите – любители или професионалисти. Можем да се запознаем с лица от всяко кътче на Земята.
Дългогодишният директор на отдел „Фотографии“ на “National Geographic Traveler” – Дан Вестергрен, има тежката отговорност да решава кои снимки да бъдат публикувани и кои – не. Както той самият споделя: „Фотографите обикновено са на толкова причудливи места и са станали свидетели на наистина изумителни гледки или феномени, което прави изключително труден подборът на снимки.“
Дан Вестергрен разказва, че за фотографа е важно да улови нещо специално на мястото, където се намира. Да запечата послание, особеност, които няма да се срещнат другаде. Добрият фотограф се старае да поднесе своите снимки на читателите по един интимен начин, който да ги накара да съпреживеят емоцията.
Навярно всеки от нас знае, че мисията на “National Geographic” е да ни разказва истории в снимки, така че да се почувстваме като главни герои в тях. Техните фотоконкурси ни дават възможност да се насладим на фотографии, които едновременно вдъхновяват, информират и ни карат да занемяваме от удивление.
Съветите на експертите от “National Geographic” за страхотни снимки при пътувания
От “National Geographic” споделят част от своите тайни за всички онези, които биха искали да развият фотографските си умения, пътувайки по света.
Всяко място има свой характер
Без значение къде се намирате, мястото носи своите дух и характер. Уловете ги и опитайте да „разкажете“ възможно най-подробно за него, така че тези, които ги видят, да се почувстват така, сякаш са били там.
Хората обикновено бързо забравят аромата на цветята, покрай които преминават, величието на планината, в чието подножие стоят, преди да я изкачат, милувката на топлия морски бриз или пък адреналина при първото рафтинг приключение например. Е, точно това е задачата на фотографа – да запечата тези емоции, да ги увековечи и да ги предаде на хората. Затова, когато снимате, мислете и чувствайте, не само съзерцавайте.
Защо избрахте тази дестинация?
Това е основното нещо, което ще ви подскаже какво да снимате. Плаж, планина, храна – има поне една причина да изберете конкретната дестинация. Ясно е, че ще снимате онова, което ви е накарало да отидете точно там. Със сигурност обаче мястото крие и други тайни, които си струва да разберете. Направете проучване.
Фотографите от “National Geographic” прекарват голяма част от времето си именно в проучвания. Четете брошури, купете си пътеводители и други източници на информация. Ако трябва, отидете до библиотеката или пък поровете в интернет.
Обичаи и традиции
Много е важно да сте запознати и да уважавате местните обичаи и традиции. Най-малкото така ще си спестите някоя неловка ситуация, ако постъпите неприемливо.
Записвайте първите си впечатления
Всеки пътуващ фотограф си носи бележник за записките. Той си записва първото чувство, когато е пристигнал или когато е видял нещо интересно. Записва си кое е първото нещо, на което погледът му се е спрял, както и първия аромат, който е усетил. Ако щете, дори и дали му е било студено, или горещо. Записва всичко, което му е направило впечатление. Първоначалното впечатление е много важно, то никога няма да се повтори по същия начин. Така сетивата са изострени постоянно и са готови да погълнат още и още нова информация.
Не следвайте утъпкани пътеки
Изгубете се, тръгнете нанякъде спонтанно. Избирайте пустите кафенета и улички. Избягайте от тълпата. Така ще успеете да уловите наистина специални кадри и моменти, както и да се отдадете на съзерцание.
Не забравяйте фотоапарата и дръжте очите си широко отворени
Откриването на случайни интересни неща е в основата на пътуващата фотография. Никога не знаете на какво ще се натъкнете, затова бъдете винаги готови.
Усъвършенствайте се
Не се задоволявайте с направените снимки. Сменяйте ъгъла и гледната точка. Експериментирайте.
Конкурсът "National Geographic Traveler Photo”
В конкурса "National Geographic Traveler Photo” участват любителски снимки на дивата природа. Уникалните творби се състезават в няколко категории – туристически портрети, сцени на открито, усещане за мястото и спонтанни моменти.
Наградите за победителите винаги са много вдъхновяващи и, разбира се, са свързани с пътувания. Снимките на подгласниците се публикуват в списанието или сайта на „National Geographic.“
За да изберат победител, членовете на журито заседават в два съдийски рунда, като до 1-ви кръг се допускат 10 кандидата, а крайният победител се обявява след 2-ия кръг. Всички участници се оценяват по два критерия – творчески и фотографски умения, всеко от които определя 50% от крайния резултат.
nationalgeographic.co.uk, pixabay.com, pexels.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФИЛИПОПОЛ (ЛУКСОЗЕН АЛБУМ) - БЪЛГАРСКИ ЕЗИК - ЕЛЕНА КЕСЯКОВА, ДИМИТЪР РАЙЧЕВ - ХЕРМЕС
ФИЛИПОПОЛ (ФИЛИПОПОЛЪ ЛУКСОЗНО ИЗДАНИЕ НА РУСКИ ЕЗИК) - ЕЛЕНА КЕСЯКОВА, ДИМИТЪР РАЙЧЕВ - ХЕРМЕС
МОЕТО БЕБЕ (РОЗОВ АЛБУМ И ДНЕВНИК) - ХЕРМЕС
МОЕТО БЕБЕ (СИН АЛБУМ И ДНЕВНИК) - ХЕРМЕС
ФОТОПЪТЕВОДИТЕЛ - ТРЪНСКИ КРАСОТИ - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
ЧЕПЪН - ТРИ УШИ - ВЪРТОП ПЛАНИНА - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Моето хоби
- Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
- 16 от най-необикновените и неземно красиви дървета на планетата (Галерия)
- Първата рентгенова снимка, направена през 1895 година
- 18 рентгенови снимки, които ще разкрият интересни части за вашето тяло
- Очарователни снимки на бебета от ултразвук и след като се родят
- Как да изплетем мартеници с японската техника кумихимо
- Кои са най-странните сгради в света
- Психология на фотографията и как снимката отразява емоциите ни
- През 1975 служител създава дигиталната камера. Началниците му го карат да скрие тази новина
- 15 доказани начина да бъдем супер фотогенични!
Коментари към National Geographic и фотоконкурсът „National Geographic Traveler Photo“