Милиардерът Джеф Безос е с нова амбициозна мисия - да направи хората безсмъртни
Новата мисия на американския предприемач Джеф Безос е да победи стареенето. Той вече е привлякъл 59-годишния Хал Барън, бивш главен научен сътрудник на британския фармацевтичен гигант „GlaxoSmithKline“, който ще ръководи компанията „Altos Labs”, чиято основна цел е да открие лек срещу стареенето. Какво всъщност казва науката по въпроса? Можем ли да победим стареенето?
Стареене на клетъчно ниво
Стареенето не се свежда само до начина, по който се чувстваме или изглеждаме, стареенето се случва на клетъчно ниво. Кожните клетки на възрастните се делят приблизително 50 пъти, преди да спрат, а на новородените – 80 или 90 пъти. При хората в напреднала възраст този процес се осъществява само около двадесет пъти.
Стареенето е очевидно и в нашите гени. Генетичният материал се модифицира с течение на времето – химикали са способни да регулират включването и изключването на гените. Този процес е известен като епигенетични промени, които се натрупват с напредване на възрастта. Друг вид промяна се наблюдава в краищата на ДНК на клетките. Повтарящите се сегменти от ДНК, наречени теломери, действат като пластмасов връх на връзки за обувки, предотвратявайки усуканите намотки от генетичния материал да се разрушават в краищата. Но тези теломери се съкращават всеки път, когато клетката се дели. Не знаем дали късите теломери са просто белег на стареенето, като сивата коса, или са част от процеса, чрез който клетките стареят.
За да останат живи и да продължат да се делят, имунните клетки спират да съкращават теломерите (теломераза), когато се размножават. Същото се наблюдава и при раковите клетки. Това вероятно е фактор, допринасящ за тяхното очевидно безсмъртие. Лекарствата, които спират действието на теломеразата, също показват обещание срещу рак, въпреки че раковите клетки могат да развият резистентност.
Защо остаряваме?
Като се има предвид, че стареенето има толкова дълбок ефект върху нашите клетки и гени, възниква въпросът: защо се случва това? Защо остаряваме?
Някога се е смятало, че стареенето се случва, за да се продължи еволюцията на видовете. С други думи, еволюцията на един вид изисква смяната на индивидите. Въпреки това твърдението се сблъсква с факта, че голяма част от индивидите на Земята никога не достигат старост. Повечето животни са убити от хищници, болести, климатични условия или глад. Така че ограничението на живота може да не е от значение за еволюцията.
Според друго мнение стареенето е просто страничен ефект от щетите, които се натрупват с течение на времето, причинени от метаболизма или излагането на ултравиолетова светлина от слънцето. Знаем, че гените се увреждат с напредването на възрастта, но не е доказано, че това води до директно стареене. Друга възможност е, че стареенето може да е вид защита срещу развитието на рак. Тъй като клетките натрупват генетични увреждания с течение на времето, те може да не се задържат в тялото твърде дълго, за да предотвратят развитието на ракови клетки в резултат на епигенетичните промени.
Прочетете още:
С напредването на възрастта някои клетки на тялото влизат в състояние, наречено стареене, при което клетката остава жива, но спира да се дели. Стареещите клетки се натрупват в тялото през целия живот – особено в кожата, черния дроб, белите дробове и далака – и имат както полезни, така и вредни ефекти.
Стареещите клетки са полезни, защото отделят химикали, които помагат за възстановяването на увредената тъкан. За дълъг период от време обаче броят им се увеличава, което може да доведе до нарушаване на нормалната структура на органите и тъканите. Тези клетки могат да бъдат основна причина за много от проблемите, които свързваме със стареенето. Експеримент показва, че мишките, чиито стареещите клетки са премахнати, имат по-слаби признаци на стареене.
Можем да опишем много от нещата, които се случват по време на стареенето, но основният въпрос защо остаряваме все още е отворен. По всяка вероятност има повече от един верен отговор.
Разбира се, никой не знае дали компанията на Джеф Безос ще успее да удължи човешкия живот. Но това, което е ясно, е, че изучавайки стареенето, непременно ще се появят вълнуващи нови открития.
Jeff Bezos is looking to defy death – this is what we know about the science of ageing: https://theconversation.com/jeff-bezos-is-looking-to-defy-death-this-is-what-we-know-about-the-science-of-ageing
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЪДРОСТТА НА ДУШИТЕ - ИНСТИТУТ МАЙКЪЛ НЮТЪН - ХЕРМЕС
СПОМЕНИ ОТ ОТВЪДНОТО - МАЙКЪЛ НЮТЪН - ХЕРМЕС
В ТЪРСЕНЕ НА ХОЛИВУДСКИЯ ПРИСЛУЖНИК - ХРИСТО ДОБРОТИНОВ - ХЕРМЕС
ВИШИ - CAPITAL SOLEIL SPF 50+ ТОНИРАН ФЛУИД ПРОТИВ ПРОЯВА НА ПРИЗНАЦИ НА ФОТОСТАРЕЕНЕ 40 мл
НОРЕВА AKM НОЩЕН КРЕМ ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ 50 мл P01194
НовКАЛИВИТА ОКСИ КРИСТАЛ 50 мл
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Стареене и психични проблеми в третата възраст
- Как да се справите с параноята и вещоманията при възрастните ви родители
- Вдъхновяващи мисли за остаряването на 10 световни знаменитости
- Проблемно поведение при хората в трета възраст – агресия, обидни думи и крещене
- Защо ръстът ни намалява с напредването на възрастта
- Според Иля Мечников добрата чревна флора забавя стареенето
- Японски учени разработват ваксина срещу стареенето
- Приемът на витамин К може да предпази възрастните хора от болести, свързани със стареенето
- Защо е важно да имате положителна нагласа към стареенето
- Намаляването на стареещите клетки – терапия за предотвратяване и лечение на заболявания и състояния, свързани с възрастта
Коментари към Милиардерът Джеф Безос е с нова амбициозна мисия - да направи хората безсмъртни