Методът на пещерния човек: Какви рискове крие липсата на грижи за кожата

Акценти
|
Социалните медии разпространиха нов тренд, наречен „метода на пещерния човек“, според който най-добрата грижа за кожата е липсата на грижа. Според поддръжниците на идеята кожата не се нуждае от почистващи и овлажняващи средства, както и от вода, защото тя има свои механизми да се самоподдържа в добро състояние. Те твърдят още, че използването на прекалено много козметични продукти причинява раздразнения и акне.
Дерматит неглекта
Все пак, специалистите предупреждават, че преминаването в крайност и занемаряването на кожата, без дори да се изплаква с вода, има само краткосрочен положителен ефект. В дългосрочен план тази нашумяла рутина увеличава риска от дерматит неглекта (dermatitis neglecta).
Dermatitis neglecta е състояние, причинено от некачествено почистване на кожата, при което не се наблюдава възпалителен процес. Обикновено засяга хора с неврологични или психични нарушения, както и такива с повишена чувствителност на кожата. Разбира се, голям е рискът и при хора с лоша хигиена.
Най-често при дерматит неглекта страда кожата на лицето, гърдите и крайниците, но не само. По нея се появяват пигментни петна и се натрупват люспички.
Какво процеси протичат в кожата
Кожата ни се регенерира непрекъснато. Новите клетки, които се образуват отдолу, избутват старите, лишавайки ги от кислорода в кръвта, а без кислород те умират.
Всеки ден човек се разделя с около 500 милиона мъртви клетки, или 2 г. Това не е много, но ако не мием лицето си, дори и тези два грама оставят видими следи. Кожата изглежда посивяла, бледа и се покрива с люспи. Понякога не обръщаме внимание на тези натрупвания, защото смятаме, че са безобидни, но е възможно те да се дължат на здравословен проблем, дори и рак.
Ракът на кожата се среща по-рядко при хората с тъмна кожа, но се развива по-неблагоприятно, най-вече заради забавянето на диагнозата и лечението. Дерматитис неглекта маскира признаците на заболяването, което прави откриването му още по-трудно.
Секреция на кожата
Освен мъртвите клетки, важна роля играе и естествената секреция на кожата, която й осигурява необходимата защита.
Себумът е мазна субстанция, произвеждана от мастните жлези в цялото тяло. Той допринася за задържането на влагата и има антимикробно действие. Себумът участва в регулирането на кожното pH и поддържа ниска степен на киселинност на кожата, което й помага да унищожава опасните бактерии.
Потта от своя страна съдържа антимикробни пептиди, които се борят успешно с патогените.
Ако процесът на секреция по повърхността на кожата е нарушен, например заради натрупването на люспички, защитните механизми отслабват, което позволява на бактериите и гъбичките по повърхността не само да оцелеят, но и да се размножават.
Вероятно звучи напълно естествено да оставим кожата да почива и да не използваме никакви продукти за грижа. Всъщност това може се отрази негативно на фино балансираните системи в организма. Ако кожата e занемарена, тя не би могла да изпълнява своите функции, което ще доведе до запушване на порите и инфекция.
» Скинимализъм – онлайн тенденцията за минимизиране грижата за кожата
Лечение на dermatitis neglecta
За щастие dermatitis neglecta се лекува лесно. При по-леките случаи е достатъчно измиване с топла вода и сапун. При сериозните може да се наложи нежно почистване с изопропилов алкохол. Ако състоянието на кожата е тежко, дерматологът предписва кератолитик – крем, който улеснява разграждането и отстраняването на удебеления външен слой.
Основни стъпки в грижата за кожата
Специалистите са категорични: Не е нужно дневната ни рутина за грижа за кожата да включва много стъпки. Има обаче няколко, които със сигурност са важни за нейното здраве и красив външен вид.
- Хидратация – Приемът на достатъчно вода е от значение и за хидратацията на кожата.
- Овлажняване – Използването на обикновен овлажняващ продукт като хиалуронова киселина или глицерин помага да се задържи влагата в кожата и да се подсили защитната й функция. Хиалуроновата киселина с високо молекулно тегло хидратира повърхностния слой на кожата, но само тази с ниско може да я хидратира в дълбочина, което от своя страна предотвратява появата на фини бръчки. Най-доброто решение е да изберем продукт, който съдържа и двата вида. Хумектанти като натриевия PCA извличат влагата от въздуха и я заключват в кожата, което я прави мека и нежна. Той е особено подходящ за хора с тъмна кожа, която се дехидратира много по-лесно.
- Слънцезащита – Не бива да я пропускаме, без значение какъв е цветът на кожата ни. Меланинът може да осигури частична защита срещу УВ лъчите, но не е достатъчен, за да ни предпази от рак на кожата, преждевременно стареене и пигментация. УВ лъчите увреждат колагена, който прави кожата стегната и еластична. Периодът на полуразпад на колагеновите молекули е около 15 години, което означава, че след това на кожата й е нужно много повече време, за да се регенерира.
За да изглежда кожата млада и свежа, колагеновите молекули трябва да се подменят. УВ лъчите пречат на образуването на нови молекули, което също може да бъде причина за лошото й състояние. Слънцезащитните средства предотвратяват дългосрочния ефект на стареене.
» Защо слънцезащитата е толкова важна в борбата със стареенето на кожата
Бяло мазно покритие на кожата
Всъщност човешката кожа се покрива с подобни люспи още в утробата. Верникс казеаза е бяло мазно покритие, което предпазва плода от амниотичната течност. То се образува от мастните жлези и овлажнява, изолира и защитава бебето по време на раждането. Верникс казеаза е доказателство, че натрупването на клетки по повърхността на кожата не е толкова неестествено, колкото си мислим.
Човешката кожа е сложен орган, който се нуждае от малко помощ от наша страна, за да функционира максимално ефективно.
Как се отразяват грижите за кожата зависи и от някои други фактори като пол, цвят, заобикаляща среда и гени. Въпреки това дерматолозите са категорични, че с лесни стъпки като прием на достатъчно вода, нанасяне на овлажняващ и слънцезащитен продукт могат да я предпазят от увреждане и да подобрят вида й.
Затова е добре да помним, че невинаги „естествена грижа“ е равносилно на „по-добра грижа“.
Caveman method skincare: How neglecting skincare completely can give you 'cornflake' build-up: https://medicalxpress.com/news/2025-05-caveman-method-skincare-neglecting-cornflake.html
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КРЕМ 21 ДУШ КРЕМ ОРИГИНАЛ ЗА ТЯЛО 250 мл
БАЛЕВСКИ И КИРОВ ШИПКОВО МАСЛО + ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЧАЕНО ДЪРВО 10 мл
ЛА РОШ ЦИКАПЛАСТ УСПОКОЯВАЩ БАЛСАМ В5 SPF50 40 мл
КРЕМ 21 ДУШ КРЕМ ФИЙЛ КИС ЗА ТЯЛО С АРОМАТ НА ЖАСМИН И ВАНИЛИЯ 250 мл
БАЛЕВСКИ И КИРОВ ШИПКОВО МАСЛО + ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЯЛ РАВНЕЦ 10 мл
РИВАНА МАСЛО ОТ ПАЧУЛИ 10 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Красота и стил
- Нашето тяло
- Дерматологът д-р Идрис: Все повече 20-годишни младежи си поставят ботокс
- Колагеновата маска подобрява еластичността на кожата и намалява бръчките
- Домашна маска за нежни и гладки ръце
- Говежда лой за красива кожа – безопасен ли е TikTok трендът
- С каква вода да мием лицето си – студена или гореща
- Вредни ли са тестерите на козметика за нашата кожа
- 5 мита за грижа за кожата – развенчани
- Ежедневните навици, които увреждат косата
- Ексфолиация на стъпалата у дома - как и колко често
- Скинимализъм – онлайн тенденцията за минимизиране грижата за кожата
Коментари към Методът на пещерния човек: Какви рискове крие липсата на грижи за кожата