Кунг Фу монахините от Непал
Монахините от непалския будистки манастир за жени Друк Гауа Килуа в Катманду са първите възпитанички от духовната школа Друкпа, които се обучават в бойното изкуство кунг фу, популяризирано в Запада от американския киноактьор Брус Лий.
В будистката монашеска общност, жените се смятат за по-нисши от мъжете, което ограничава техните длъжности и обучение. Монасите обикновено заемат всички лидерски позиции, докато работата на монахините се свежда до домашни задължения и други злободневни задачи. Това обаче се променя през 2008 г., когато Негово светейшество Гялванг Друкпа (сегашният лидер на движението Друкпа в Непал) променя значително правилата в своята школа.
Сега монахините, подкрепяни от духовния си лидер, имат правото да тренират древното бойно изкуство в храма, както мъжете са правили в продължение на хилядолетие. Облечени в традиционните си роби, специално модифицирани в стил карате униформа, будистките възпитанички започват тренировките си в 5 часа рано сутрин. Всеки ден близо 350 монахини на възраст между 10 и 25 години, вземат участие в три интензивни тренировки, по време на които усъвършенстват движенията, които учителят им от Виетнам е демонстрирал. Преподавателят им по кунг фу посещава манастира два пъти годишно, като идва от държава, където е по-разпространено за възпитанички на будистки храм да се обучават в различни бойни стилове.
От Виетнам идва идеята за промяна в духовната система на школата Друкпа, след като Негово светейшество Гялванг Друкпа посещава държавата и наблюдава там практиката за обучение на монахини в самоотбрана. Желанието за преустройване се дължи на разбирането за равенство между половете и има за цел да предостави възможност на млади жени, които най-често пристигат от крайно бедни семейства от Тибет и Индия, да вникнат по-дълбоко в будистките концепции и практики и да усвоят полезни умения.
По време на своите тренировки, монахините се учат да подобряват стойката си и да боравят с различни видове оръжия като меч, малка сабя, алебарда, копие и нунчаку. Тези с изключителна физическа и ментална издръжливост се обучават в известната техника за чупене на тухли, често показвана във филми за бойни изкуства.
Повечето възпитанички на будистката школа вече притежават черен колан в кунг фу, като признават, че тренировките им помагат да се чувстват в безопасност, развиват тяхното самочувствие и физическата им сила. Концентрацията, която е необходима за изпълнението на сложните движения, също спомага за укрепване на дисциплината и допринася за по-продължителни периоди на медитация.
Монахините от женския манастир са насърчени от Негово светейшество Гялванг Друкпа да усвояват умения, присъщи традиционно само за монасите, като например поддръжка на водопровод и електрическа инсталация, умения за писане, каране на колело и изучаване на английски език. Възпитаничките на храма се обучават как да водят молитвени церемонии и усвояват умения за ръководене на къщата за гости и кафенето, намиращи се в светата обител. Първите по рода си монахини в Непал са и шофьори, на които често се налага да пътуват около 30 км до столицата Катманду, за да закупят провизии за будисткия манастир.
Освен в храма, възпитаничките на школата Друкпа са активни и в местната общност. По време на земетресението в Непал през месец април 2015 г., те отказват да се евакуират от опасната зона, като вместо това решават да отидат до близките селища и да помогнат на нуждаещите се.
В началото на 2016 г. монахините вземат участие заедно с Негово светейшество Гялванг Друкпа в колоездачен тур от Катманду до Делхи. Целта на дългото близо 2,200 км приключение е да се обърне внимание на негативното влияние от използването на моторни превозни средства върху околната среда. Освен кампаниите за разрешаване на екологични проблеми, жените дават лекции на теми, като толерантност и хуманност, в засегнати от конфликт региони, като Кашмир.
Увеличаване на правомощията на монахините в будистката школа потвърждава световната тенденция за преосмисляне на ролята на жените във всички сфери на живота и е поредната стъпка към установяване на равенство между половете.
По статията работи: Нора Маркова
Източник: bbc.com
Снимки: unsplash.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ШИНТОИЗМЪТ - ПЪТЯТ НА БОГОВЕТЕ - УИЛЯМ АСТЪН - ШАМБАЛА
НЬОНДРО ПРЕДВАРИТЕЛНИ ПРАКТИКИ - ДЖАМГОН КОНГТРУЛ РИМПОЧЕ - ШАМБАЛА
КИТАЙСКА МЕДИТАЦИЯ ДЖИ ГУАН - ДЖИ И - ШАМБАЛА
СИЛАТА НА МИТА - ДЖОУЗЕФ КАМБЪЛ - СИЕЛА
КОНЦЕНТРАЦИЯ И МЕДИТАЦИЯ - КРИСМЪС ХЪМФРИС - ШАМБАЛА
ШЛИФОВАЩИЯТ ДИАМАНТИ - ГЕШЕ МАЙКЪЛ РОУЧ
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Непозната земя
- Боксов клуб "Londsdale", гр. София
- Спортна зала за източни бойни изкуства
- Будизмът: религия или философия
- Ушу
- Живот след смъртта: Будистките практики за самомумифициране
- СПОРТЕН КЛУБ "ЦЕНТУРИОН"
- У-уей – изкуството на "действието без действие"
- Дзен притча: не си работил – няма да ядеш
- Спортна зала "Боен клуб Хисар", гр. Хисаря
- Спортна зала към Централен полицейски карате и джу джицу клуб, Варна - Пфое Мол
Коментари към Кунг Фу монахините от Непал