Костите на 30,000 жертви на чумата декорират стените на църквата в Седлец

Готическата църква, която се намира в чешкия град Седлец, изглежда на пръв поглед като всяка друга, докато посетителят не влезе в сградата, за да разгледа интериора. В подземното помещение на храма са поместени костите на хиляди хора, които предварително са били избелени, за да се превърнат в градивната част на гигантски полилеи, свещници и гербове.
Всичко започва, когато през 13-ти век местен абат отива до Светите земи, като на връщане от Йерусалим донася малко свещена пръст, която разпръсква в гробището на манастира. Чрез това действие на мъжа, мястото се превръща в свято. Когато това се разчува, гробището в Седлец се превръща в най-търсеното в района за провеждането на погребения.
По време на чумата през 14-ти век близо 30,000 жертви на епидемията са добавени към гробището. Кръстоносните походи са причината още 10,000 хора да бъдат погребани в точно това гробище, тъй като всеки е искал тялото му да посрещне вечността в святата земя.
След построяването на готическата църква през 15-ти век, голяма част от костите са преместени в костницата на новата сграда. В продължение на стотици години останките си стоят необезпокоявани. През 1870 г. служителите в храма наемат местния дърворезбар Франтишек Ринт, на когото е възложена задачата да създаде нещо красиво от купчините кости.
Ринт първо избелва костите и след това ги използва, за да декорира стените на готическата църква. Освен това, той конструира полилеи и кръстове от най-различни части на човешкия скелет. Местният дърворезбар дори успява да създаде герб от кости на аристократичното семейство, което е финансирало цялото начинание.
Най-внушителното произведение на Ринт е огромният полилей, за който се смята, че съдържа в структурата си всяка една кост от човешкия скелет. Горящите свещи в черепите на полилея създават впечатлението, че иначе празните кухини са изпълнени с живот и наблюдават посетителите, които са се престрашили да слязат в костницата. Един от служителите в готическата църква, Вендула Крулова, разкрива, че специалист редовно почиства всяка една кост с четка за зъби.
Костницата в Седлец е една от няколко страховити дестинации в Европа, които предлагат близка среща с мъртъвците. В Чехия съществува още една голяма костница под църквата Свети Джеймс, където се намират тленните останки на близо 50,000 души. В Полша се намира параклиса на черепите Каплица Чашек, в Португалия може да се посети Капела дос Осос, а в парижките катакомби са поместени костите на повече от 6 милиона хора.
Безспорно, уникалната дестинация има силно въздействие върху посетителите, но всеки реагира по различен начин. Според Крулова някои намират гледката за успокояваща, докато други изпитват безпокойство. Служителката завършва с думите, че един ден от всеки от нас ще остане това, което се намира в костницата: Memento mori.
По статията работи: Нора Маркова
Източник: nationalgeographic.com
Снимки: pixabay.com; unsplash.com
Още по темата:
ПРОДУКТИ СВЪРЗАНИ СЪС СТАТИЯТА
СТАТИЯТА Е СВЪРЗАНA КЪМ
КатегорияЛюбопитно- Скелетът и костите играят определена роля при регулацията на плодовитостта и възпроизводството при мъжете, но не и при жените
- Състоянието на мускулно-скелетната система е съществен показател за здравето в средна и напреднала възраст
- 12-метрови скелети в Перу, огромни отпечатъци в Австралия и други невероятни открития
- Ромео и Жулиета от Валдаро: една любов на 6 000 години
- Изкуствената деформация на черепа в хода на историята: къде, как и защо се практикува
- Андреас Везалий и методът му за обработване на скелети за обучението на студентите по анатомия
- Съвместна кампания за даряване на кръв на БЧК и православната църква в Ямбол
- Кръводарителски акции ще има навръх Цветница в родни храмове
- Естествени средства ускоряващи зарастването на счупена кост
- Кранио-сакрална терапия кара черепа да "диша"
- Консумирайте киноа за по-здрави кости
- При счупена черепна основа повдигнете горната част от тялото на пострадалия
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА