Колко усилия са готови да положат хората, за да направят промени в себе си?
Според едно скорошно проучване в Университета в Илинойс, само 13% от анкетираните са доволни от своята личност - повечето от тях желаят да се променят към по-добро. Вместо да насърчават хората да търсят помощ от експерти или да вземат курсове, Р. Крис Фрали и Натан Хъдсън провеждат различни тестове, с които да се види дали респондентите могат сами да определят количествено собствените си личности, за да направят необходимите промени. Резултатите от теста са публикувани в списание Личността и социалната психология.
В първият експеримент участва клас по въвеждаща психология, които се обучават в основните пет измерения на личността. След обучението те са помолени да оценят своите личности, попълвайки формуляр. На третия етап са помолени да споделят дали желаят да променят нещо в личността си през периода на 16-тата седмица от това проучване. За да направят това, те трябва да намерят начин да променят своите нежелани личностни черти, изпълнявайки цели, използвайки различни показатели за проследяване на напредъка им.
От 135 участници половината се присъединяват към т.нар. "план за промяна", в който план те имат задачата да оценяват промените, които правят за добрата промяна в себе си. Всяка седмица те получават допълнителни задачи, с които оценяват напредъка си. Другата половина не получава писмени задачи - вместо това, участниците са поставени в контролирана обстановка с обратна връзка за развитието си.
Във втория експеримент участват приблизително същия брой участници. Единствената разлика, която Фрали и Хъдсън правят е , че вместо да се съсредоточават върху личностните си черти, фокусът е върху целенасочено ежедневно поведение, свързано с чертите, които определят личностите на участниците.
Резултатът от двата експеримента демонстрира способността на хората да правят пробиви в своите личности. Участниците правят крачка в получаването на по-добри резултати относно личностните черти, които искат да подобрят. Въпреки това, цялостните планове имат по-скромен ефект върху реалните промени в личността. Също така, през периода от 16-седмичното проучване не е достатъчно за участниците да правят драстични промени.
- Вижте 10-те най-известни психологически експеримента на миналия век, които разкриват универсални истини за човешката природа 1 част(видео)
- Чувството за студ е заразно. Вижте един любопитен психологически експеримент за мимикрията между хората
- Шест прости научни експеримента, които трябва да покажете на децата си (1 част)
- Вижте 10-те най-известни психологически експеримента на миналия век, които разкриват универсални истини за човешката природа 3 част
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Ужасяващият съветски експеримент, при който група хора прекарват 15 дни без сън
- Теория на Адлер – принципи, техники и етапи
- Тълкуване на психологическия тест: Къща-Дърво-Човек
- Какво представлява тестът с мастилени петна на Роршах
- Голямата петорка: петфакторният модел за личността
- Промяната на личността е възможна и започва с промяна в мисленето и поведението
- 4-те основни перспективи за личността в психологията
- 10 различни типа личностни разстройства
- Какво е ментална ригидност
- Какво представлява личността и как се формира: 3 много различни теории
Коментари към Колко усилия са готови да положат хората, за да направят промени в себе си?