Кои са най-големите грешки, които допускат разведените родители?
Раздялата на родителите се приема изключително трудно от крехката детска психика и може да бъде особено тежка за децата в семейството. В повечето случаи те се чувстват безсилни, тъй като влизат в ролята на посредници между воюващите бивши съпрузи. Родителите не се съобразят, че децата тъгуват за загубата на единия от тях, особено ако веднага си е тръгнал от дома им. Други попадат в ситуация, в която родителят, при който са останали не може да се справи с ежедневните си задължения към тях, като например, да приготви вечеря или да им помогне с домашните. Вижте кои са най-големите грешки, които допускат разведените родители, според експертите.
Много деца носят "бойни" белези след развода на своите родители дори и в зряла възраст – рани, които никога не трябва да им бъдат нанасяни! Родителите са тези, които трябва да окажат подкрепа и да им помогнат да приемат по-лесно раздялата им, като управляват адекватно собственото си поведение. Експертите по семейни отношения и разводи дават няколко насоки за това как да протече развода, без това да унищожи емоционално децата в семейството и да ги бележи в дългосрочен план.
Не превръщайте детето в пощальон
Повечето разведени родители се опитват да общуват чрез децата си, което им причинява неоправдан емоционален стрес и ги принуждават да преговарят в ситуация, с която те самите не са способни да се справят. В днешно време имейлът е отлично средство за комуникация между бившите вече партньори. Електронната комуникация ще ви позволи да обсъждате всички въпроси, свързани с отглеждането и грижата за детето, без да го въвличате в това, отваряйки старите рани.
Ако ви се налага да говорите лично или по телефона, запазете добрия тон, дори и от отсрещната страна да се опитват да ви провокират с гневни и несдържани изрази. Просто кажете: "Оценявам чувствата ти, но в момента говорим за детето!" Все пак от това зависи емоционалното му здраве.
Детето не може да бъде ваш личен терапевт
Тийнейджърите обичат да чувстват, че имат контрол върху живота си, а разводът буквално обръща нещата с главата надолу. Не споделяйте гневните си чувства към вашата бивша половинка с вече порасналото си дете. Тяхната собствена тревожност и необходимостта от контрол ги кара да "разбират" това, което преживявате, но не забравяйте, че вие сте родителят – този, който трябва да бъде по-силен и по-отговорен. Потърсете външна помощ, ако чувствате, че е необходимо, но в никакъв случай не превръщайте детето си във ваш личен терапевт. Това няма да го успокои, а напротив, ще му нанесе непоправими щети.
Съсредоточете се върху чувствата на детето
Децата трябва да са сигурни, че разбирате техните чувства, защото след развода могат да изпаднат в емоционална криза. Изслушвайте ги внимателно, без да им казвате какво да мислят. И колкото и да ви е трудно, никога не критикувайте пред тях бившия си партньор, защото ще го приемат като критика към самите тях.
Отговаряйте специфично на това, което ви казват: "Изглежда, че си тъжен /ядосан, разстроен/ след срещата с новата приятелка на баща си, така ли е?" Като родител вие не трябвате да имате решение за проблема, а просто трябва да ги изслушате.
В този случай бихте могли да предложите на детето си да опише своите чувства, за да ги сподели с баща си, но само и единствено, ако то прояви желание за това. Останете фокусирани върху неговите чувства, а не върху своите, защото облекчението идва с любящото отношение и чувството за разбиране.
Не намесвайте трети лица
Да изолирате детето си, изпращайки го за уикенда при роднини, но не и при вашия бивш партньор, който въпреки всичко си остава негов родител, е една от най-големите грешки, които бихте могли да допуснете. От друга страна, да го поставите в средата на вашите отношения е непосилна за него емоция, така че се опитайте да разберете какво всъщност е неговото желание по отношение на този въпрос. Използвайте забавни въпроси и под формата на игра разберете какво мисли и чувства. Едва след това решете къде да го изпратите.Поправете щетите, които вече сте нанесли
Вероятно много разведени родители, четейки тези съвети, ще си признаят неволно допуснатите грешки спрямо собствените си деца. Дали е прекалено късно да се справите заедно с емоционалния стрес, нанесен от неочакваната за тях раздяла на най-близките им и обичани хора? Не, защото децата притежават изключителната способност да прощават всичко! Е, поне докато не попаднат в юношеските си години, защото тогава гневът им се циментира и всичко става много по-трудно.
Как да поправите стореното, ли? Извинете им се! Обяснете им, че съжалявате за това, което се е случило, обяснете им в детайли къде точно сте сгрешили и променете отношението си от тук нататък. Дайте на детето си безопасен и конкретен сигнал, който ясно да ви показва, че поведението ви отново излиза от релси. Например, когато отново започнете да критикувате бившия си партньор, то да вдигне ръка, за да ви сигнализира, че мигом трябва да спрете с пледоарията и да се опомните.
снимки: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Мама, тате и аз
- Живот след развод – 5 неща, които никой не ви казва
- 5 признака, че не сте с правилния партньор
- 9 съвета за по-добро съвместното попечителство след развода
- Развод след 50-те: Как се чувстват децата
- По-често ли се развеждат децата на разведени родители
- Как да помогнем на децата да преживеят по-лесно раздялата на родителите си
- Как да реша дали да се разведа
- 13 души споделят причината за развода си - което обобщава всичко
- Социален статус на родителите: разведен
- След развода: Какво да направите, ако децата ви обвиняват за раздялата
Коментари към Кои са най-големите грешки, които допускат разведените родители?