Кога родителите трябва да се тревожат за селфитата на тийнейджърите вкъщи
Ако подрастващите девойки прекарват прекалено много време в избиране на снимката, която да публикуват в социалните мрежи, или ако разчитат на прекалено много филтри и редактиращи приложения, можем да сме сигурни, че имаме повод за притеснение.
Проучване, проведено от Университета на Аризона, открива, че редакцията на селфита и времето, прекарано в създаване и избиране на перфектното селфи са свързани с така наречената личностна обективизация. Това явление води тийнейджърките до изпитване на срам от тялото си, притеснение от външния си вид и в последствие до негативна себеоценка.
"Личностната обективизация е моментът, в който възприемаш себе си като външен обект за разглеждане от външни хора", твърди старши изследователят Дженифър Стивънс Обри, доцент по комуникации в Училището по социални и поведенчески науки към Университета на Аризона. "Ориентацията ти към света не е вътрешен фактор, базиращ се на това как се чувстваш, какво знаеш или какво можеш да правиш, а по-скоро е как изглеждаш според другите хора. За момичетата се оказва изключително важно да направят перфектното селфи, защото така се научават да се виждат през очите на външните субекти, които ги виждат и адмирират."
Откритията от проучването са публикувани във Вестника за децата и медията. Изследването се базира на 278 момичета в тийнейджърска възраст между 14 и 17 години. Тийнейджърите попълват онлайн анкета, където отговарят на въпросите колко често споделят селфита в социалните мрежи и колко често използват приложения с филтри (за подобряване вида на кожата или за по-слаб външен вид). Също отговарят и на редица въпроси, целящи да установят колко време прекарват и колко усилия влагат в избирането на перфектната снимка за онлайн пространството. Изследователите наричат този процес "селфи инвестиране".
В допълнение момичетата попълват и поредица от въпросници, целящи да оценят личностната им обективизация и притесненията им за външния им вид.
"Основното ни откритие е, че не трябва да се притесняваме прекалено много за децата, които си правят селфита и ги споделят в пространството - не от тук идва негативния ефект. Ефектът идва от инвестирането на време и усилия в обработването на снимките", споделя Обри. "Редакциите и инвестирането в селфитата загатват към личностна обективизация, а момичетата, които се обективизират, са по-склонни към чувство на срам от външния си вид или тялото си."
Изследователите се концентрират върху подрастващите момичета, тъй като те са особено склонни към собствена обективизация.
"Начина на социализация на момичетата предразполага към самообективиране в далеч по-голяма степен от при момчетата, и това е доста постоянна тенденция", споделя автора на изследването Лариса Теран, докторант във Факултета по комуникации в Аризонския университет. Като резултат от явлението, момичетата в доста по-голяма степен от момчетата стават жертви на негативни последствия, които водят до проблеми като депресия и хранителни разстройства, споделят изследователите.
"Личностната обективизация води до много последствия в юношеската възраст и именно тях искаме да избегнем. Точно затова интервенциите трябва да се съсредоточат върху насърчаването на момичетата да развиват усещане за себе си, което не зависи изцяло от това как изглеждат в очите на другите", казва Обри.
Изследователите предупреждават родителите да бъдат изключително внимателни с наличните приложения за редактиране на снимки на телефоните на децата им. Когато тийнейджърът демонстрира прекалена вманиаченост в селфитата си, това със сигурност е сигнал, че е време за сериозен разговор. "Провеждането на тези разговори в ранна възраст е един от начините да се предотвратят тези проблеми", казва Теран.
Изследователите също подчертават, че има различни стимули зад споделянето на селфита.
"Селфитата са значителна част от медийния пейзаж, но трябва да се публикуват с различна причина от това да провокираме внимание и одобрителни реакции за тялото ни", споделя Обри. Например, публикуването на селфи с приятели на почивка е по-скоро споделяне на изживявания, отколкото подчертаване на външен вид.
Със среден брой от 93 милиона селфита правени всеки ден, можем да сме далеч от мисълта, че скоро ще си тръгнат като тенденция, казват изследователите. Според Теран важното, което трябва да запомним, е, че "селфитата не са нещо лошо. Просто не трябва да се превръщат в мания."
University of Arizona
Снимки: Pixabay
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Модата на селфитата: какво казва за нас ъгълът, под който се снимаме
- Науката доказва, че селфитата ни карат да се чувстваме по-привлекателни!
- Забраниха използването на стиковете за селфи в Милано
- Защо не е уместно да си направим селфи в "Аушвиц"?
- В Италия ще популяризират научните постижения с разголени селфита
- Селфитата могат да причинят появата на бръчки
- Ангела Николау – момичето, което заснема най-рискованите селфита (Не го пробвайте сами)
- Да поговорим за селфита... (инфографика)
- Как да си направите перфектното фитнес селфи за социалните мрежи
Коментари към Кога родителите трябва да се тревожат за селфитата на тийнейджърите вкъщи