Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Фреш наука Кога родителите трябва да се тревожат за селфитата на тийнейджърите вкъщи

Кога родителите трябва да се тревожат за селфитата на тийнейджърите вкъщи

от 24 фев 2020г.
Автор: Станислава Добрева - Ава
Кога родителите трябва да се тревожат за селфитата на тийнейджърите вкъщи - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Ако подрастващите девойки прекарват прекалено много време в избиране на снимката, която да публикуват в социалните мрежи, или ако разчитат на прекалено много филтри и редактиращи приложения, можем да сме сигурни, че имаме повод за притеснение.

Проучване, проведено от Университета на Аризона, открива, че редакцията на селфита и времето, прекарано в създаване и избиране на перфектното селфи са свързани с така наречената личностна обективизация. Това явление води тийнейджърките до изпитване на срам от тялото си, притеснение от външния си вид и в последствие до негативна себеоценка.

"Личностната обективизация е моментът, в който възприемаш себе си като външен обект за разглеждане от външни хора", твърди старши изследователят Дженифър Стивънс Обри, доцент по комуникации в Училището по социални и поведенчески науки към Университета на Аризона. "Ориентацията ти към света не е вътрешен фактор, базиращ се на това как се чувстваш, какво знаеш или какво можеш да правиш, а по-скоро е как изглеждаш според другите хора. За момичетата се оказва изключително важно да направят перфектното селфи, защото така се научават да се виждат през очите на външните субекти, които ги виждат и адмирират."

Селфитата при тийнейджърите имат негативни последствия

Откритията от проучването са публикувани във Вестника за децата и медията. Изследването се базира на 278 момичета в тийнейджърска възраст между 14 и 17 години. Тийнейджърите попълват онлайн анкета, където отговарят на въпросите колко често споделят селфита в социалните мрежи и колко често използват приложения с филтри (за подобряване вида на кожата или за по-слаб външен вид). Също отговарят и на редица въпроси, целящи да установят колко време прекарват и колко усилия влагат в избирането на перфектната снимка за онлайн пространството. Изследователите наричат този процес "селфи инвестиране".

В допълнение момичетата попълват и поредица от въпросници, целящи да оценят личностната им обективизация и притесненията им за външния им вид.

"Основното ни откритие е, че не трябва да се притесняваме прекалено много за децата, които си правят селфита и ги споделят в пространството - не от тук идва негативния ефект. Ефектът идва от инвестирането на време и усилия в обработването на снимките", споделя Обри. "Редакциите и инвестирането в селфитата загатват към личностна обективизация, а момичетата, които се обективизират, са по-склонни към чувство на срам от външния си вид или тялото си."

Изследователите се концентрират върху подрастващите момичета, тъй като те са особено склонни към собствена обективизация.

"Начина на социализация на момичетата предразполага към самообективиране в далеч по-голяма степен от при момчетата, и това е доста постоянна тенденция", споделя автора на изследването Лариса Теран, докторант във Факултета по комуникации в Аризонския университет. Като резултат от явлението, момичетата в доста по-голяма степен от момчетата стават жертви на негативни последствия, които водят до проблеми като депресия и хранителни разстройства, споделят изследователите.

"Личностната обективизация води до много последствия в юношеската възраст и именно тях искаме да избегнем. Точно затова интервенциите трябва да се съсредоточат върху насърчаването на момичетата да развиват усещане за себе си, което не зависи изцяло от това как изглеждат в очите на другите", казва Обри.

Изследователите предупреждават родителите да бъдат изключително внимателни с наличните приложения за редактиране на снимки на телефоните на децата им. Когато тийнейджърът демонстрира прекалена вманиаченост в селфитата си, това със сигурност е сигнал, че е време за сериозен разговор. "Провеждането на тези разговори в ранна възраст е един от начините да се предотвратят тези проблеми", казва Теран.

Изследователите също подчертават, че има различни стимули зад споделянето на селфита.

"Селфитата са значителна част от медийния пейзаж, но трябва да се публикуват с различна причина от това да провокираме внимание и одобрителни реакции за тялото ни", споделя Обри. Например, публикуването на селфи с приятели на почивка е по-скоро споделяне на изживявания, отколкото подчертаване на външен вид.

Със среден брой от 93 милиона селфита правени всеки ден, можем да сме далеч от мисълта, че скоро ще си тръгнат като тенденция, казват изследователите. Според Теран важното, което трябва да запомним, е, че "селфитата не са нещо лошо. Просто не трябва да се превръщат в мания."

Селфитата трябва да показват изживявания, вместо форми на тялото

Източник:

University of Arizona

Снимки: Pixabay

Още по темата:
  • 25 креативни и изключително въздействащи фотографски автопортрета (селфита) 25 креативни и изключително въздействащи фотографски автопортрета (селфита)
  • 6 фотографски трика на звездите за перфектното селфи 6 фотографски трика на звездите за перфектното селфи
  • Ангела Николау – момичето, което заснема най-рискованите селфита (Не го пробвайте сами) Ангела Николау – момичето, което заснема най-рискованите селфита (Не го пробвайте сами)
  • Селфи ръцете са най-новото японско изобретение Селфи ръцете са най-новото японско изобретение
5.0/5 1 оценка

Коментари към Кога родителите трябва да се тревожат за селфитата на тийнейджърите вкъщи

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Кога родителите трябва да се тревожат за селфитата на тийнейджърите вкъщи
    www.framar.bg 
    на 21 January 2021 в 14:13
    Коментирайте "Кога родителите трябва да се тревожат за селфитата на тийнейджърите вкъщи"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Фреш наука
  • 20 селфита на животни, които ще ви накарат да се усмихнете
  • 25 креативни и изключително въздействащи фотографски автопортрета (селфита)
  • 25 пъти, в които котки не желаят да участват в глупавите селфита на човеците си
  • Вижте първите котешки селфита, които със сигурност ще ви развеселят
  • 6 фотографски трика на звездите за перфектното селфи
  • 20 животни, които имат по-добро селфи от вас
  • Да живеят селфи стиковете! Тук са 21 от най-добрите селфита на 2016
  • Родители пародират селфитата на децата си
  • Живот в земята без селфита - региони от Румъния, в които камерите са рядко срещано явление
  • Науката доказва, че селфитата ни карат да се чувстваме по-привлекателни!

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Трябва ли да се носи колан за ингвинална херния след операция?

преди 269 дни, 4 часа и 17 мин.

Защо и ние мъжете трябва да носим бодита?

преди 406 дни, 23 часа и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Белези по задните части и бедрата

преди 4 дни, 5 часа и 44 мин.

Полезно ли може да бъде прането на дивани и матраци?

преди 10 дни, 16 часа

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 10 дни, 16 часа и 49 мин.

Занимания по време на криза :)

преди 14 дни, 20 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах