Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Фреш наука Ключът към откриването на ранни симптоми на Алцхаймер може би се крие в очите

Ключът към откриването на ранни симптоми на Алцхаймер може би се крие в очите

от 21 юли 2014г., обновено на 26 окт 2020г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Ключът към откриването на ранни симптоми на Алцхаймер може би се крие в очите - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Усилията за намирането на симптоми, които да способстват за максимално ранното и лесно диагностициране на болестта на Алцхаймер, са на път да дадат резултат и в момента се фокусират върху промените, които настъпват в две от човешките сетива – зрението и обонянието. Това стана ясно от проведената през юли 2014 година Международна конференция на Асоциацията по Алцхаймер.

Учените установиха, че в човешкото око, и по-конкретно в ретината и лещите, могат да настъпят определени биологични промени, далеч преди изявата на някакви проблеми с паметта. Промените в обонянието са друг потенциален индикатор за развитие на болестта, която най-често се диагностицира при хора над 65-годишна възраст и която, според прогнозите на специалистите, ще се среща при 1 на всеки 85 души към 2050 година. Към момента по-малко от 3% от хората с Алцхаймер (26,6 милиона в световен мащаб към 2006 година) преживяват повече от 14 години от момента на поставяне на диагнозата.

За диагностицирането на болестта лекарите (невролози) разчитат най-вече на клиничното провеждане на изследвания, включващи тестове на паметта и когнитивните мозъчни функции. Учените са си поставили за цел да разработят набор от инструменти, и в частност биологични маркери, с чиято помощ да подобрят ранното диагностициране на болестта, обяснява Д-р Дейвид Нопман – невролог в едно от водещите здравни заведения в САЩ – „Mayo Clinic“ – и член на „Alzheimer's Association Medical and Scientific Advisory Council“ („Консултативен лекарски и научен съвет към Асоциацията по Алцхаймер“).

Това, което се знае със сигурност, е, че патологията на мозъка обикновено започва да се развива десетилетия преди първата изява на симптоми, свидетелстващи за проблеми с паметта.

Търсенето на промени в окото или усещането и диференцирането на миризми представлява "по-прост и неинвазивен" метод, който може да бъде прилаган от личните лекари на място в кабинетите им или в амбулаторни условия, обяснява Д-р Нопман.

Тъй като към момента не съществува никаква форма на лечение, която да спира развитието на Алцхаймер, а голям процент от хората категорично биха отказали да бъдат информирани, че им предстои да развият нелечимо заболяване с опустошителни последствия, на този етап ранното диагностициране ще се използва основно с научна цел за провеждането на дългосрочни наблюдения и при подбора на кандидати за участие в клинични опити, така че промените, настъпващи в мозъка им, да могат да бъдат мониторирани през по-дълъг период от време.

В момента учените работят по голям брой експериментални терапии за модификация на болестта, надявайки се да открият такава, която да може да бъде прилагана преди изявата на симптоми за разстройство на паметта. Това, от своя страна, означава диагнозата да бъде поставена достатъчно рано, без да са налице основните симптоми, проявяващи се с напредването на стадия й, когато вече става много трудно или невъзможно да й се противодейства.

Натрупване на протеина амилоид е показател за болест на Алцхаймер

В момента чрез сканиране на мозъка може да бъде установена една от ключовите патологии, асоциирани с болестта на Алцхаймер – отлагането на протеина амилоид в мозъчните тъкани. Това изследване обаче е скъпо и се прилага най-вече с проучвателна цел, а не в лекарските кабинети.

Усилията за разработката на кръвни тестове, които да бъдат използвани при диагностицирането на Алцхаймер, будят голямо вълнение, но засега не дават желания резултат, обясняват експертите.

Депозиране на амилоидни плаки в очите

Същевременно учените виждат потенциал в изследването за наличието на амилоидните плаки в очите, след като две мащабни проучвания, финансирани от частни компании, установиха, че депозирането им в зрителния орган може да бъде засечено чрез неинвазивна технология. Резултатите от тези изследвания в много голяма степен се припокриват с тези от мозъчния скенер.

„Cognoptix Inc.“ – частна компания за биотехнологии, базирана в Масачузетс, фокусира ресурсите си в изобретяването на апарат за откриване на амилоидни депа в лещите на очите, докато „CSIRO Australia“ – националната агенция за научни изследвания на Австралия, си сътрудничи с частната компания „NeuroVision Imaging LLC“, чието седалище е в Сакраменто, в разработването и провеждането на изследвания на ретината, която е описвана от Д-р Шон Фрост от „CSIRO“ като "частица от мозъка, намираща се извън мозъка".

Д-р Фрост разкрива, че при първите 40 пациенти от провеждащото се в момента проучване, което ще обхване 200 участници, е установена подобна пряка зависимост между промените в ретината и наличието на амилоидни плаки в мозъка. Това проучване би трябвало да бъде завършено до края на 2014 година, казва още ученият.

Предстои да стане ясно дали изследването на ретината на окото ще се окаже по-ефективно от провеждането на тестове на паметта при диагностицирането на болестта на Алцхаймер. Засега не може да се каже с категоричност,дали ранните сигнали за промени в окото могат да предскажат развитието на заболяването.

Обонянието – мишена на болестта на Алцхаймер

Обонянието е друга област от особен интерес за учените, тъй като центърът на обонянието е особено уязвим при развитието на патологията на Алцхаймер и способността да се различават отделни миризми започва да се нарушава на сравнително ранен етап от болестния процес.

UPSI тест за определяне на миризми

Между 2004 и 2006 година е проведено изследване с участието на 1000 души, които по това време не са били диагностицирани с Алцхаймер. Те са били подложени на т.нар. UPSI тест, изразяващ се в идентифицирането на 40 миризми. В последствие резултатите доказват, че онези, постигнали по-ниски резултати на теста, са по-застрашени от развитието на Алцхаймер, дори ако към момента на провеждането му не са имали никакви когнитивни нарушения, изтъква проф. Давангере Девананд, професор по психология и психиатрия в Колумбийския университет.

Учените наблягат на факта, че на този етап резултатите от тестовете с миризми и отчитането на промени в обонянието не могат да бъдат асоциирани пряко с болестта на Алцхаймер, тъй като тази сетивност се видоизменя и от други фактори като тютюнопушене, болест на Паркинсон, шизофрения и други.

Прочетете още:

  • Загубата на кръвоносни съдове в ретината може да подскаже начало на Алцхаймер
  • Учени потвърждават връзката между сънната апнея и болест на Алцхаймер
Източник:

pixabay.com

Още по темата:
  • Актьорът Крис Хемсуърт за повишения риск от Алцхаймер:  Научих се да живея спокойно, тук и сега Актьорът Крис Хемсуърт за повишения риск от Алцхаймер: Научих се да живея спокойно, тук и сега
  • Все още Алис – един необикновен разказ за болестта на Алцхаймер Все още Алис – един необикновен разказ за болестта на Алцхаймер
  • Ретинални импланти ще помагат на незрящи хора да виждат отново Ретинални импланти ще помагат на незрящи хора да виждат отново
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МАКУШИЛД ОРИГИНАЛНА ФОРМУЛА капсули * 30
54.40лв.

МАКУШИЛД ОРИГИНАЛНА ФОРМУЛА капсули * 30

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
94.70лв.

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN

КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90
49.10лв.

КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90

Коментари към Ключът към откриването на ранни симптоми на Алцхаймер може би се крие в очите

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ключът към откриването на ранни симптоми на Алцхаймер може би се крие в очите
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 21:56
    Коментирайте "Ключът към откриването на ранни симптоми на Алцхаймер може би се крие в очите"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Фреш наука
  • Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
  • Бял трън, Мариански трън, Петнист бял трън
  • д-р Виолета Георгиева Гогова-Маврова
  • Биомикроскопия
  • Халюцинации при деменция — как да реагираме
  • Хуперзия серата
  • Миелин базичен протеин тест
  • Зрителна сетивна система
  • Кои са най-обещаващите лекарства за болестта на Алцхаймер
  • КП № 135 ОПЕРАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ ПРИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА РЕТИНА, СТЪКЛОВИДНО ТЯЛО И ТРАВМИ, ЗАСЯГАЩИ ЗАДНИЯ ОЧЕН СЕГМЕНТ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 10 часа

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 1 час и 1 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 1 час и 12 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 1 час и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 8 дни, 1 час и 26 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 8 дни, 16 часа и 15 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 8 дни, 16 часа и 15 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 9 дни, 1 час и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция

Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция

от 17 май 2023г. Прочети повече
Музикална терапия Музикална терапия

Музикална терапия

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Лечение на болестта на Алцхаймер Лечение на болестта на Алцхаймер

Лечение на болестта на Алцхаймер

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Организация на нервната мрежа в ретината Организация на нервната мрежа в ретината

Организация на нервната мрежа в ретината

от 24 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival