Как се е образувало Окото на Сахара?
Хилядолетия наред хората не са и подозирали за съществуването на Окото на Сахара. Това е така, защото огромната и мистериозна геологическа формация е трудно забележима на Земята.
Оказва се, че човечеството открило тази естествена природна структура едва след като изпратило първите хора в космоса, но въпреки това учените все още не могат да я разгадаят напълно.
Окото на Сахара, което е известно и с по-формалното си име Структурата Ришат, се намира в западната част на пустинята Сахара, в днешна Мавритания. Диаметърът ? достига 40 км.
При подготовката на космическата мисия Gemini IV, която прекарва 4 дни в орбита около Земята, на астронавтите била възложена задачата да заснемат земния терен.
Те трябвало да търсят "някакви по-големи кръгли образования, които могат да са доказателство за структури, сблъскали се със Земята."
Кратерите, образувани при сблъсък с друго небесно тяло /като метеорит или астероид/, са много важни за геолозите, защото те ни разказват историята на Земята. Освен това, знаейки точния брой на космическите скали, които са се разбили на Земята, учените могат да направят статистика и да се опитат да предскажат бъдещи сблъсъци.
Известно време геолозите наистина смятали, че Окото на Сахара е именно такъв кратер. Но те не открили достатъчно разтопени скали, за да докажат това твърдение. Според последните теории, възникването на тази земна структура е свързано с много по-сложни обстоятелства.
Главната кръгова структура на Окото представлява ерозиралите останки на купол от пластовете на земната кора.
Двама канадски учени смятат, че формирането на Окото е започнало преди повече от 100 милиона години, когато суперконтинентът Пангея бил разцепен от тектоничните плочи и днешните Африка и Южна Америка били отделени един от друг.
Разтопена скала била изтласкана към повърхността, но тя не успяла да си проправи път, създавайки купол от скални пластове, подобно на огромна пъпка. Това оформило и разломните линии, които обграждат и пресичат Окото. Разтопената скала също така разградила варовика в близост до центъра на Окото, при което се образувала специален вид скала, наречена брекчи.
Малко след формирането си, Окото направило жестоко изригване. Това отчасти разрушило скалния балон, а ерозията свършила останалата част от работата, за да добие формата, позната ни днес. Пръстените са направени от различни видове скала, която е ерозирала с различна скорост. По-бледият кръг, близо до центъра на окото, е вулканична скала, създадена по време на тази експлозия.
Съвременните астронавти обожават Окото, защото останалата част на пустинята Сахара е доста еднообразна и представлява просто пясъци. Структурата се е превърнала в ключова земна форма, която им помага при ориентирането в пространството.
Някои хора вярват, че Окото на Сахара всъщност представлява останки от митичния град Атлантида, който е описан от Платон като концентрични пръстени от вода и земя. Но ако питате нас, геоложката история на тази структура е много по-интересна.
по статията работи: Величка Мартинова
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Глазгоу кома скала
- Ето какво се случва, когато вали дъжд в най-сухата пустиня на Земята
- Гранд Каньон в Израел - впечатляващ и мистериозен лунен пейзаж
- Бисквитени скалички с ябълки, стафиди и карамел
- Катерене
- Състезателни серии 4 пустини
- Тракийски скали
- 8 от изумителните тайни на пустините по света
- Пустинята Сахара се е увеличила с над 700 хиляди кв. км.
- В Сахара откриха една от най-големите слънчеви централи в света
Коментари към Как се е образувало Окото на Сахара?