Как да се справите с ината на вашето дете
Разхождате се в мола и изведнъж чувате неистов детски плач, носещ се от магазина за играчки. Обръщате се и виждате дете, което се е тръшнало на земята и крещи с всичка сила, защото иска нещо, при това го иска сега, точно в този момент. Звучи ли ви познато? Повечето родители са попадали в подобна ситуация и са се чувствали безсилни да направят каквото и да е било. Съществува ли начин да се справите с ината на вашето дете и да избегнете момента, в който десетки чифтове очи се вторачват във вас, съдейки родителските ви умения? Да, съществува. На помощ идват няколко съвета за справяне със своенравното дете.
Определете правилата в началото на деня
Първата стъпка, която трябва да направите, е да определите правилата още в началото на деня. Вие сте родителите, което автоматично означава, че сте хората, които поставят ясни граници за това, което може, и това, което не може да прави вашето дете. На него трябва да му стане ясно, че всяко действие ще има последствие. Вашите деца са си ваши, така че не очаквайте някой друг да ги възпитава в дисциплина. Запомнете – трябва да играете ролята на "лошото ченге" и да ограничите тази на "доброто ченге", ако разбира се, ситуацията го изисква. Преди да излезе от вкъщи, детето трябва да знае какво предстои и да му обясните какво поведение очаквате от него..
Действия – последици
Обяснете на детето си още от самото начало какви ще са последствията за него, ако се държи зле, и следете поведението му. Не му купувайте играчки или лакомства, само защото е избухнало в магазина, с цел да ви подчини на своите желания. Ако угодите на прищевките му, това ще го убеди, че на публично място може да прави всичко, което пожелае, и да му се разминава. Отстъпите ли дори един-единствен път, бъдете сигурни, че сценарият ще повтори отново и отново... Когато попаднете в подобна ситуация, издърпайте детето настрани и му обяснете защо няма да му купите това, което иска. Не започвайте да му крещите, защото това ще го подразни още повече и ще предизвика неговата ответна реакция. В никакъв случай не го удряйте, а го хванете за ръка, застанете на неговата височина и му обяснете със спокоен тон какво имате предвид и какви са вашите основания.
Погледнете на нещата от ъгъла на вашето дете
Следващата стъпка, която трябва да предприемете, е да се опитате да погледнете нещата от ъгъла на детето си. Опитайте се да разберете защо се държи по този начин и какво предизвиква неговата упоритост. Ако не иска да се храни, разберете кои храни не му допадат и просто не му ги предлагайте. Ако не иска да учи, това означава, че уроците са прекалено много и трудни за него или пък прекалено лесни, което го кара да губи интерес към тях. Говорете с детето си и се опитайте да вникнете в неговото съзнание, за да разберете как то вижда нещата. Разберете ли веднъж, решението вече ще стои пред вас. Не го изолирайте, наказвайки го с мълчание, а разберете какво работи във ваша полза и сами ще се изненадате от резултата. Когато се сблъсквате с ината на малко дете на 2-3 години, ревящо и упорстващо в магазин за играчки, е добре да помислите следващия път дали да го поставите в такава ситуация с толкова много изкушения.
Не правете необосновани искания към детето
Поставянето на ясни граници далеч не означава, че единствено детето ви трябва да се придържа към тях. Вие също трябва да ги имате предвид и да не отправяте необосновани искания, тъй като това със сигурност ще даде повод за негативна реакция от негова страна. За да получите уважение, трябва да дадете уважение, което важи с пълна сила и за вашия малчуган. Бъдете възприемчиви към това, което ви казва, а не го изключвайте от диалога, защото това ще доведе единствено до отчуждение.
Хвалете го за добрите постъпки
Всяко дете се нуждае от похвала. Това е правило, а не изключение! Както го наказвате за лошите му постъпки, така трябва да го награждавате и когато се държи добре. Много често приемаме, че доброто държание или успехите са задължение и нещо нормално и пропускаме да поощрим малчугана за тях. Вашите похвали ще му дадат чувство за сигурност и ще му помогнат да расте по-здраво, по-щастливо и по-приспособено към всичко, което го заобикаля. Затова не забравяйте да го похвалите или възнаградите всеки път, когато направи нещо добро.
И накрая, но не на последно място, не забравяйте, че невинаги инатът означава нещо лошо. Има моменти, в които се оказва, че вашето дете има право, а вие сте в грешка. Единственото, което трябва да направите, е да бъдете нащрек и да разберете какво го притеснява. След като идентифицирате източника на проблема, ще намерите начин да го разрешите. Вашето дете е крехко и ранимо, а вие сте хората, които трябва да му помогнат да порасне здраво, силно и щастливо.
снимка: flickr.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЕТЕТО – ПО-ГОЛЯМО И ОТ ЦАРЯ - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС
150 УПРАЖНЕНИЯ ПО МЕТОДА МОНТЕСОРИ У ДОМА - СИЛВИ ДЕКЛЕБ, НОЕМИ ДЕКЛЕБ - СИЕЛА
НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА
ТРИ ЙЕРОГЛИФЕН КАНОН
ЗА СЕМЕЙСТВОТО И ВЪЗПИТАНИЕТО НА ДЕТЕТО - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Мама, тате и аз
- Как да говорим с децата си за секс според възрастта им
- Майка споделя 10 начина, които да ви помогнат да не отгледате "злобна дъщеря"
- Как да помогнем на децата си да развият самоконтрол
- Детска градина № 4 "Теменужка", гр. Варна
- 9 съвета за по-добро съвместното попечителство след развода
- Как да възпитаме самоуверено и силно момиче
- Детска градина № 6 "Незабравка", гр. Плевен
- Детска градина № 1 "Щастливо детство"
- Детска градина "Ханс Кристиан Андерсен", гр. Бургас
- Ръководство за спокойни родители: Как да контролираме емоциите си при сблъсък с детето
Коментари към Как да се справите с ината на вашето дете