Как да разговаряте с хора, които се съмняват във ваксините срещу COVID-19
Вероятно много от вас са се чудили как да убедят свой приятел, член на семейството или колега в ползите от ваксината срещу коронавирус. Знаете, че фактите са на ваша страна: броят на починалите продължава да расте, а ефективността на ваксините е наистина висока. Благодарение на тях вие сте защитени срещу тежко протичане, хоспитализация и смърт. По-голямата част от постъпилите в болница и загубилите живота си са неваксинирани. Но колкото и достоверно да звучат думите ви, вашите близки не ви вярват. Често дори спират да ви слушат. На крачка сте да се откажете и да си тръгнете. Рискът обаче е твърде голям, не можете да си позволите да го направите. Как да постъпите в такъв случай? Как да вдъхнете кураж и да вразумите човека отсреща?
Някои хора са категорично против ваксините и смятат, че те са част от нечий конспиративен план. Те трудно биха променили мнението си.
Има обаче една друга група граждани, които не са толкова сигурни в правотата си. Те имат въпроси и притеснения, заради които отлагат да се ваксинират. Преди време статия във вестник „New York Times“ разказа за предизвикателствата, свързани с убеждаването на хората, въпреки наличните научни факти и доказателства. През юни д-р Антъни Фаучи проведе разговори с американци от Нюарк, Ню Джърси, които обаче накараха едва няколко от тях да се ваксинират. Ако известен експерт в областта не успява да се справи с тази тежка задача, какво остава за останалите?
Изслушайте и тогава говорете
Неонатологът Арно Ганьор сам разработва успешна стратегия за убеждаване на майките, които са скептични и не желаят да ваксинират децата си още преди избухването на пандемията от COVID-19. Тя се базира на така нареченото мотивационно интервюиране и постигането на баланс между говорене и слушане. Разговорът не бива да започва с аргумент или лекция колко важно е човек да се ваксинира. Първият въпрос, който трябва да се зададе, е какво мисли събеседникът ви за ваксините и какво би искал да научи. Не бива да криете факта, че сте в подкрепа на ваксинацията, но е добре да засвидетелствате и своята готовност да изслушате чуждата гледна точка и въпросите, които вълнуват човека отсреща. Ако го направите, ще му покажете, че го уважавате и наистина искате да разберете защо е заел точно тази позиция.
Не атакувайте събеседника, за да не се отдръпне от вас
Когато човек не атакува, неговият събеседник няма нужда да се защитава и не се дистанцира. Ако успеете да го изслушате безпристрастно, ще го предразположите да сподели своите виждания с вас. Не се притеснявайте, това не означава, че го манипулирате. Вие заявявате своето желание да разговаряте и сте готови да приемете различното му мнение. Ако вашият близък или приятел усети, че подхождате с уважение към него, сами ще се изненадате колко по-склонен е да изслуша вашите доводи в подкрепа на ваксините.
Поискайте разрешение, преди да изтъкнете своите доводи
След като изградите връзка помежду си, можете да попитате другия дали ще ви позволи да споделите с него важна информация за препаратите срещу коронавирус. Помнете, че е по-разумно и ефективно да поискате разрешение, вместо да се впуснете в дълга лекция. Така показвате, че го уважавате и че той има право на избор – да се съгласи да ви изслуша или да откаже. Ако ви позволи да продължите, можете да изтъкнете някои от най-важните научни факти, позовавайки се на достоверни източници. При тези условия е много вероятно да възприеме онова, което му казвате.
Разберете какво би го мотивирало да се ваксинира
Хората, които се колебаят дали да се ваксинират, обикновено изпитват смесени чувства. Възможно е да се изкушите и да ви се иска да залеете вашия роднина с информация. Не го правете. По-добре предразположете човека, за да сподели с вас какво би го мотивирало да се ваксинира и как си представя, че би могъл да се защити от коронавирусна инфекция. Задавайте отворени въпроси, които изискват подробен отговор, различен от „Да“ или „Не“. Попитайте го например „Мислиш ли, че ваксинацията има някакви предимства?“, „Какви са според теб плюсовете на ваксините?“ Направете така, че мотивацията да започне отвътре навън, тоест самият той да изтъкне причините, поради които би си поставил ваксина. Все пак мотивите на всеки от нас са различни. Някои биха се ваксинирали, за да могат да пътуват, а други – за да защитят семейството си. Няма как вие да знаете кое е важно за човека отсреща.
Търпение и пак търпение
Друг съвет, който д-р Ганьор отправя, е да бъдете търпеливи. Приемете, че все пак е възможно, дори след разговора ви, събеседникът да продължи да отстоява позицията си. Особено ако е скептично настроен или се страхува прекалено много. Не е изключено да се наложи да се срещнете и да поговорите още няколко пъти, за да му вдъхнете увереност. Не изчаквайте обаче твърде дълго. Времето е безценно, когато става въпрос за ваксинация. Постарайте се да бъдете открити и да подходите с уважение. Наложете си да изслушате вашия близък. Опитайте да го разберете. Създайте връзка и спечелете доверието му. Само тогава той би бил склонен отново да се срещне с вас.
Всичко казано дотук звучи добре, но дали дава резултат? Има научни доказателства, че мотивационният разговор успява да убеди част от колебаещите се родители да ваксинират децата си. Оказва се, че подходът е много ефективен и при хора, които не са сигурни дали искат да се ваксинират срещу COVID-19.
Защо е ефективен подходът?
Мотивационният разговор е много убедителен, защото разчита на междуличностната връзка и позволява на двете страни да постигнат хармония. Гневът, свързан с чуждото колебание, е заменен със спокойна увереност. Вслушвате се не в собствения си, а във вътрешния глас на човека срещу вас. Откривате какво го мотивира, без да налагате своите причини за нуждата от ваксинация. По този начин се изгражда доверие и демонстрирате, че приемате неговата лична мотивация, макар тя да е различна от вашата.
За да протече мотивационният разговор гладко, не е необходимо и двете страни да постигнат съгласие по всяка точка от него. Част от процеса на напасване се състои именно в това да приемем различията си. Както стана ясно, дори след дълга дискусия, има вероятност отсрещната страна да не промени мнението си. Това не означава, че тя е била безсмислена. По-късно човекът може да размишлява върху казаното от вас.
Някои хора не се нуждаят от убеждаване, за да се ваксинират. Те се доверяват на научната информация и здравните препоръки. За останалите, които все още имат известни колебания, именно връзката, която създавате по време на разговор, може да се окаже решаваща, за да съберат смелост и да загърбят съмненията.
How to Talk With People Who Are COVID Vaccine-Hesitant: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/missing-each-other/202110/how-talk-people-who-are-covid-vaccine-hesitant
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Имунен отговор при ваксините срещу COVID-19 - сравнение между 11 одобрени ваксини
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
Коментари към Как да разговаряте с хора, които се съмняват във ваксините срещу COVID-19
Добри съвети как да убедим някого да се ваксинира, но дали е морално да убеждаваме някого в нещо, за което самите ние, а и всеки от обществото се съмнява, та дори и здравните кадри, защото на всеки по-грамотен в здравно отношение е ясно, че ваксинирането против дадена болест, когато тя е в разгара на епидемия е твърде рисково и може да се окаже по-опасно от самата болест, за някои, които вече са в инкубационен период или ще се разболеят преди да е минал необходимият срок след пълното ваксиниране, за да си изработят ефективен имунитет. Как тогава да си затворим очите и да агитираме някого "да си сложи главата в торбата"? Не може ли той да ни оспори?