Как да подобрим дишането, за да живеем пълноценно
Дишането е могъща сила. Всъщност то е силата, без която наистина не можем. Дотук нищо ново, нали? А знаете ли, че от начина, по който дишаме, зависи как живеем и как се чувстваме. Дишането влияе директно върху мисловния процес, почивката, възстановяването и дори върху стойката и движенията на тялото.
Дана Сантас е дългогодишен сертифициран експерт по кондиционни тренировки и упражнения за постигане на хармония между духа и тялото при професионални спортисти. В четирите кръга на нейните лекции тя обръща внимание на различни аспекти от правилното дишане.
В първата част се акцентира върху вътрешната сила, която упражняваме благодарение на дишането. След това Сантас разглежда ефекта от дишането върху стойката, движенията и хроничната болка. В третия кръг дава насоки как да контролираме дишането си, за да спим по-добре и да се възстановяваме по-бързо. Накрая обяснява как чрез дишането можем да овладяваме стреса и да се концентрираме. Напътствия дават също така някои атлети и треньори, с които Дана Сантас работи.
Респирация vs. дишане
Респирацията е автоматичен процес. Тя е част от нашата автономна нервна система, което означава, че не се налага да мислим за нея и да полагаме усилия, за да гарантираме, че ще протече. Също както е с храносмилането и циркулацията. Да, метаболитният процес на респирация, чрез който се доставя кислород до всички тъкани и се отделя въглеродният диоксид, наистина е неволеви.
Процесът на дишане обаче, тоест движенията, които позволяват да има респирация, е изцяло волеви и ние можем да го контролираме. И, тъй като без респирация не бихме могли да живеем, то качеството на дишането може да подобри работата на всички системи в тялото. Казано другояче, променяйки дишането си, можем да подобрим здравето си.
Силата на дишането
Ако променим ритъма и начина си на дишане, можем да повлияем благотворно на цялата нервна система, тъй като от него зависи сърдечният пулс, кръвното налягане, ответната реакция при стрес и дори състоянието на мозъка ни.
Когато човек осъзнае ролята на дишането, той може да го забави така, че да регулира ритъма на почивка и възстановяване на парасимпатиковата нервна система, което ще му помогне да се успокои, концентрира или заспи по-лесно.
Практическо приложение на техниките на дишане в ежедневието
Преди година Дана Сантас започва да работи като консултант по мобилност и дишане към бейзболния отбор “New York Yankees“. Един от играчите споделя с нея: „Старая се да бъда винаги в топ форма, да живея здравословно и да спортувам, за да се представям отлично в състезанията. Никога обаче не съм обръщал особено внимание на дишането си, а сега разбирам, че то може да ми помогне да се възстановявам по-бързо, да подобря движенията си и да облекча болката, когато изпитвам такава.“
Сантас включва в тренировъчната му програма дихателни упражнения. Бейзболистът признава: „Не съм подозирал как нещо, което сме приели за даденост и като напълно естествен процес, може толкова сериозно да влияе на резултатите ми и на начина ми на живот като цяло. Бях скептично настроен и си казвах: „Аз дишам постоянно. Как биха могли 5-10 минути на фокусирано дишане да променят нещата?! Е, оказа се, че греша. Усетих разликата и едно непознато за мен чувство на облекчение веднага след първите няколко загревки и тренировки. Сякаш ми олекна под ребрата, торсът ми се освободи от неподозирано до този момент напрежение.
В края на сесиите с Дана Сантас играчът споделя, че дихателните практики значително са променили тренировките и представянето му на игрището.
Къде грешим?
За съжаление, много хора не усещат, че дишат неправилно – плитко и в горната част на гърдите. В този случай дишането не само, че не е суперсила, ами може дори да ни изиграе лоша шега, тъй като активира отговора на тялото „бий се или бягай“ на симпатиковата нервна система. Крайният резултат е чувство на възбуда, тревожност и депресия.
Неефективното дишане не се отразява негативно само на мислите и чувствата ни. Както по-рано споменахме, то все пак е свързано с определени движения, което означава, че влияе и върху стойката и мобилността ни. Може дори да облекчи, или засили, хроничната болка в гърба, врата и раменете. Причината е, че диафрагмата – основният дихателен мускул, определя позицията на тялото ни.
Припомняме ви как бейзболният играч с изненада бе открил, че подобреното дишане е довело и до по-добра стойка на тялото и по-ефективни движения на торса.
Сантас разказва: „Не работя само със спортисти. Изнасям лекции по целия свят и най-често задаваният въпрос е „Защо съм започнал да дишам неправилно?“
Има много причини, поради които човек променя дишането си – стрес, заболяване, травма, степен на физическа активност и неподходящо облекло, което го затруднява допълнително. Тъй като тялото ни не може да оцелее без кислород, когато усети, че не дишаме правилно, то намира друг, алтернативен, начин да му го осигури. Най-често това е така нареченото плитко дишане, което се случва в горната част на гръдния кош. То не е неправилно, а е по-скоро адаптивен механизъм, който организмът прилага в извънредна ситуация – липсата на достатъчно кислород.
Важно е, когато временните неблагоприятни фактори изчезнат, дишането да се възстанови – да стане по-дълбоко и бавно. Ето защо казваме, че дишането е волеви процес и не бива да забравяме това.
Защо трябва да упражняваме дишането си?
В началото на своята кариера Дана Сантас работи като йога инструктор и на по-късен етап се насочва към кондиционните упражнения, дихателните практики и техниките за повишаване на спортното представяне на атлетите. Една от фундаменталните йога гимнастики, която тя използва за подобряване на дишането, е пранаяма.
Какво е пранаяма?
Думата „пранаяма“ идва от санскрит и датира отпреди повече от 4000 години. „Прана“ се превежда като „жизнена сила“, а „яма“ като „контрол“. С други думи, пранаяма е практика, която има за цел да регулира жизнената ни сила.
Малките на пръв поглед движения и контролирани вдишвания и издишвания подобряват значително позицията на тялото. След всяка сесия от дихателни упражнения ще се чувстваме по-бодри и свежи.
Упражненията за дишане са подходящи за всеки. Ако човек работи цял ден в офис, взирайки се в компютърния екран, или пък прекарва часове прав, би му се отразило много добре да практикува пранаяма, за да се презареди. Оптимизирането на дихателния процес няма общо с професията и ежедневието. То би ни помогнало да живеем по-пълноценно и да се справяме по-лесно с трудностите.
Breathe better to live better: Why breathing is your superpower: https://edition.cnn.com/2021/06/16/health/breathing-better-training-wellness
Коментари към Как да подобрим дишането, за да живеем пълноценно