Как да насърчите позитивното поведение на децата
Внушаването на позитивно поведение на децата често би могло да тества търпението на техните родители. Предприемайки своевременни действия в тази насока, вие ще изградите по-добра основа за положително поведение и отношение на детето си. Ще ви изброим някои полезни идеи, които ще ви помогнат в тази нелека задача.
Малките деца са като мека глина и вие като родители трябва да се възползвате от момента, за да ги моделирате. Този период засяга ранните години от живота на детето, когато то лесно попива идеи и впечатления, като ги превръща в част от своето поведение. Ако пропуснете момента, ще ви е много по-трудно да надделеете над вече оформилия се характер на вашия малчуган. Експерти в детската психология препоръчват набор от инструменти, които да бъдат използвани от родителите за насърчаване на позитивно поведение на децата.
Огледален образ
Бихте могли да сте наясно или пък да не сте, но децата имат навика да копират думи и действия от своите родители. Казвайки нещо нередно, невинните уши на вашето дете ще го чуят мигновено и ще започнат да възпроизвеждат чутото, дори и да не разбират неговия смисъл. Бъдете нащрек и се опитайте да боравите с положителни думи и действия.
Говорете уважително с близките и децата си. Не допускайте да стават свидетели на спор между вас. Бихте могли да дадете добър пример за положително действие, едновременно извършвайки го и говорейки за неговата важност. Например, бихте могли да научите детето си за важността да споделя, като дадете нещо на близък или приятел, докато то е около вас.
Ако детето ви е твърде малко, за да изразява своите чувства и емоции, бъдете огледало на неговите мисли, използвайки кратки изречения или конкретни въпроси за съответната ситуация. Това ще му помогне да усъвършенства положителния стил на комуникация. По този начин ще запазите и всички възможни внезапни раздразнения под контрол.
Бъдете твърди
Като родители е необходимо да бъдете нежни, но и твърди, когато се наложи. Научете детето си да уважава вашето "Не". Децата са много изобретателни и бъдете сигурни, че ще изпитат търпението ви, но не отстъпвайте пред тях. Дръжте на казаната дума и не се поддавайте на техните искания, само и само да успокоите ситуацията.
Можете да използвате дисциплинарни методи като прекъсванията, за да накарате детето да разбере, че поведението му е неприемливо. Говорете внимателно, без да повишавате тон, но ясно изразете своите чувства, ако то ви отговори грубо. Въпреки усилията, които полагате, децата се учат в по-голяма степен от опита. Ако системно им отказвате да направят нещо, те ще развият огромно любопитство към него и ще издебнат удобен момент, за да го направят.
В случай че това, което искат, не е твърде опасно, бихте могли да им го позволите, докато са около вас. По този начин ще сте наблизо, ако нещо се обърка и имате възможността да реагирате адекватно на създалата се ситуация.
Не се скъпете на похвали
Натискът върху децата би могъл да предизвика злоба и негативизъм в тяхното отношение. Детските психолози твърдят, че родителите трябва да преценят всяка критика срещу децата си най-малко шест пъти.
Наблюдавайте внимателно поведението на детето си и оценявайте всяко негово положително действие с похвала, прегръдка или целувка. В никакъв случай не отлагайте положителната реакция. Това помага на детето да разбере какво поведение се очаква от него. Някои родители избягват да дават както положителни, така и отрицателни оценки. Имайте предвид обаче, че вашето дете ще търси внимание и ако не успеете да му го дадете, то ще бъде склонно да го привлече с негативното си поведение.
Езикът на тялото
Езикът на тялото има огромно влияние, когато се опитвате да вкорените позитивно поведение при децата. Порицавайки ги, докато сте прави, често няма да бъдете добре приети. Приклекнете до тях, за да сте на едно ниво, когато разговаряте. Уверете се, че нивото на очите ви е едно и също. Избягвайте да кръстосвате ръцете си, докато разговаряте и не спирайте да поддържате зрителен контакт.
Обсъждайте
Децата могат да прибегнат и до други средства, за да получат своето, например да започнат да пищят. В този случай е добре да накарате детето си да разбере, че това няма да промени вашето мнение.
Насърчавайте обсъждането на конкретните ситуации и бъдете отворени за всички положителни предложения. Не подценявайте логическите им умения. Отворената и освободена среда у дома ще доведе до положителна перспектива и поведение на децата ви още в ранна детска възраст.
Дръжте на думата си
Поговорката "Обещанията са предназначени, за да бъдат нарушавани" в никакъв случай не важи за вашите деца. Когато обещаете нещо, се придържайте към думите си, независимо за какво става въпрос. Това важи с особена сила за предупрежденията към тях. Ако сте забранили на вашето дете да гледа телевизия или сте го ограничили в друга негова любима дейност, дръжте на думата си и не се оставяйте да ви манипулира. Така и детето ще научи смисъла на обещанието.
Поставяйте лесни задачи
Поставете задачи на детето, които са лесно изпълними за неговата възраст. Това ще му помогне да научи нещо ново и да подобри уменията му в дългосрочен план. Включете детето в почистването на стаята му, в сгъване на прането, поливане на цветята, подреждане на масата за вечеря и други и го награждавайте винаги, когато изпълни успешно поставената от вас задача. Тази практика ще ви помогне да го направите независимо в дългосрочен план. Също така, то ще се научи да поеме пълната отговорност за завършване на своя дял от работата вкъщи.
Развиване на социални умения
Запишете детето на летен лагер, кръжок или друга активност, която ще му помогне да развие своите умения за междуличностна комуникация. По този начин то ще се научи да се държи положително в обществото, да споделя, ще развие умения за слушане, ще научи важността да помага на останалите и още много други житейски уроци.
Докато учите, насочвате и възпитавате детето си, бихте могли да вмъкнете и хумора във вашето ежедневие. Това ще ви помогне да се сближите и да изградите с него приятелска връзка в дългосрочен план.
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
150 УПРАЖНЕНИЯ ПО МЕТОДА МОНТЕСОРИ У ДОМА - СИЛВИ ДЕКЛЕБ, НОЕМИ ДЕКЛЕБ - СИЕЛА
ТРИ ЙЕРОГЛИФЕН КАНОН
ЗА СЕМЕЙСТВОТО И ВЪЗПИТАНИЕТО НА ДЕТЕТО - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
ДЕТЕТО – ПО-ГОЛЯМО И ОТ ЦАРЯ - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС
НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Мама, тате и аз
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
- д-р Стефан Тодоров Банов
- д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
- д-р Петя Василева Петришка
- д-р Станимила Милчева Петрова
- Кафяви водорасли
- д-р Катя Асенова Гинева-Попова
Коментари към Как да насърчите позитивното поведение на децата