Как да използвате социалните мрежи по позитивен и здравословен начин
Социалните мрежи се превърнаха в един от парадоксите на нашето време. За всеки човек навлизането в тях започва като забавен и удобен начин да се свърже с приятели. Влизаме в поредния си акаунт, за да се социализираме и да покажем себе си и нещата, които правим. Социалните медии обаче имат и друга страна. Без дори дa се усетим, от обикновена онлайн платформа за създаване на контакти, те се превърнаха в нещо много по-голямо и често зловредно, което си заслужава да бъде анализирано.
Връзката между социални медии и психично здраве
Прекаленото представяне на красиви хора с идеализиран живот довежда до социално сравнение, лично недоволство, а оттам и към вътрешни сблъсъци и тежки психични проблеми. Доказателствата показват, че тийнейджърите и младите хора, които често прекарват времето си в социалните мрежи, страдат значително по-често от депресия, в сравнение с хората на същата възраст, но от предишни поколения.
Междувременно, вместо социалните мрежи да изграждат по-устойчиви човешки връзки, те намаляват неколкократно способността на човек за емпатия и съпричастност. Сякаш смартфоните стимулират атрофията на чувствата.
Проблемът със социалните медии и таргетираните реклами
Таргетираните реклами вероятно за мнозина изглеждат удобни или дори полезни. В края на краищата, получавате информация за артикули, от които се интересувате, без дори да търсите и проучвате.
Алгоритмите обаче, които стоят зад тези реклами са напреднали толкова много, че се развиват в нещо доста зловещо. Освен интересите ви, те научават и поведенческия модел, който следвате, когато пазарувате. Въз основа на тази информация, автоматично се генерират публикации и статии, които ще предизвикат емоционална реакция у вас (доста често дори негативна), която ще ви накара да закупите нещо.
Употребата на социалните мрежи и здравословните човешки навици
Много хора са започнали движение, стремящо се към минимизиране употребата на социални медии или цялостното им прекратяване. И макар последното да звучи някак крайно, фактите са ясни. Хората, които искат да използват социалните мрежи, трябва да се концентрират върху начините за позитивна и здравословна употреба на платформите.
Започнете от нулата
Наистина ли ви интересува какъв сандвич е ял човекът, с когото сте се запознали на партито на приятел преди 12 години?! Хората с регистрации в социалните мрежи от повече години вероятно са натрупали хиляди "приятели", които по същество са напълно непознати.
А най-лошото е, че ненужно споделяте интимните си моменти и снимки с тези хора. Изтриете ли акаунта си и започнете ли наново, ще може да добавите в графата "приятели" само тези, които наистина са такива.
Установете конкретно време, в което да използвате социалните мрежи
Няма да ви учудим с твърдението, че социалните медии умишлено са направени силно пристрастяващи. Средностатистическият зрял човек прекарва около два часа от деня си в тях. Ако установите точно конкретен интервал от време, в което да сте активни, няма да се разсейвате постоянно и да губите ценни минути, а дори и часове, в скролване из Facebook.
Деинсталирайте излишните приложения
Наличие на няколко приложения за социални медии в телефона ви увеличава импулса за използването им през целия ден. Премахването на част от тях елиминира донякъде и изкушението да проверявате непрестанно акаунта, харесванията и последователите си.
Ако ограничите подобни приложения до определени устройства, които използвате по-малко, като например лаптопа или таблета, ще можете по-лесно да определите ограничен период от време всеки ден или веднъж-два пъти седмично за проверка на актуализациите и отговорите на съобщенията.
Изключете известията
Безмилостният звук, вибрацията и мигащата светлина от известията (все неща, които няма как да не забележите) създават постоянен поток от разсейване. Изключите ли всички тези известия, ще изберете сами точния момент, в който да проверите дали някой се е опитал да се свърже с вас, или да хареса последните ви публикации. Така няма да се разсейвате и да прекъсвате важните си дела през деня, за да проверите причината за пищящия телефон.
Придържайте се към положителната страна на социалните медии
След всичко казано, нека все пак не забравяме, че социалните мрежи имат и позитивни страни. Те могат да бъдат полезни с това, че ни предоставят вариативна информация по лесен и достъпен начин. В тях можем да срещнем вдъхновяващи и мотивиращи личности, които са способни да противодействат на негативните и фалшивите новини.
Затова следвайте страниците, които харесвате и които носят радост в ежедневието ви. Ползвайте в умерено количество приложенията в телефона си, избягвайте публикациите, които предизвикват у вас негативни чувства, и ще се радвате на добро психично здраве и хармоничен живот.
Редактор: Милена Минчева
Източник: goodnet.org
Снимки: freepik.com
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Позволявате ли на децата ви да използват социални мрежи
- До какво води прекомерната употреба на психологически термини в социалните медии
- Без бутон "Харесвам" в социалните мрежи, ако искаме да бъдем психично здрави
- Свързана ли е оценката за красота с хоризонталното движение на пръста при разглеждане на снимки онлайн
- Дискриминацията в социалните медии засилва депресията и тревожността при мъжете от малцинствените групи
- Вреди и ползи за тийнейджъра от социалните мрежи
- Модата на селфитата: какво казва за нас ъгълът, под който се снимаме
- Как хората използват социалните мрежи, когато се почувстват зле
- Защо интернет е пълен с гневни и злобни коментари
- Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон
Коментари към Как да използвате социалните мрежи по позитивен и здравословен начин