Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл Красота и стил Козметика Как да изберем безопасен и ефективен слънцезащитен крем

Как да изберем безопасен и ефективен слънцезащитен крем

от 06 юни 2022г.
Редактор: Вероника Събова
Как да изберем безопасен и ефективен слънцезащитен крем - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Все по-често дерматолози и влиятелни лица пускат публикации в социалните медии, в които обясняват, че слънцезащитният крем е най-важната грижа за кожата. Също така през последните години нараства броят на хората, които съобщават, че използват слънцезащитен крем ежедневно.

Продуктите за слънцезащита могат да помогнат за предотвратяване на кожен карцином – най-често диагностицираният рак в Съединените щати. В същото време ново изследване повдига въпроси относно съставките в различните слънцезащитни продукти и възможността от увреждане на други части от тялото.

Един на всеки пет души в Съединените щати ще развие кожен карцином през живота си според Фондацията за рак на кожата. Всяка година над 7600 души умират от меланом – най-агресивната форма на рак.

Всяка година с настъпването на топлите месеци започваме да търсим ефективни и безопасни продукти, с които да се защитим от вредното влияние на слънцето. Как да разберем обаче кои кремове от множеството предлагани продукти на пазара са подходящи за нас и осигуряват най-добра защита?

Ето какво трябва да знаем, за да изберем безопасен и ефективен слънцезащитен крем.

Кратко описание на слънцезащитните продукти

Слънцезащитните продукти се оценяват въз основа на техния слънцезащитен фактор (SPF). Това е мярка за количеството ултравиолетова светлина, необходимо за предизвикване на слънчево изгаряне на кожата, покрита със слънцезащитен крем.

UV светлината е вид лъчение от слънцето, което не може да бъде видяно с просто око. Има два вида UV светлина – UVA и UVB. Излагането на UVA често се свързва с бръчки и други белези на стареене на кожата, докато UVB е основната причина за слънчево изгаряне. И двата вида лъчение могат да причинят дълготрайно увреждане на кожата и да доведат до развитие на рак.

Много производители използват етикета „широкоспектърен, за да пояснят, че слънцезащитните им продукти предпазват както от UVA, така и от UVB.

Слънцезащитният фактор показва до каква степен продуктите предпазват от UVB радиация. Но степента на защита не е линейна: SPF 15 блокира 93% от UVB лъчите, докато SPF 30 блокира 97%, а SPF 50 – 98%.

„SPF 30 може да бъде достатъчен при ежедневна употреба, но за по-дълги периоди на открито, се препоръчва слънцезащитен крем със SPF 50 и повече.“, казва Айви Лий, сертифициран дерматолог в Pasadena Premier Dermatology. „Слънцето излъчва ултравиолетови лъчи всеки ден, а UVA лъчите могат да проникнат през прозорците. Ежедневната употреба на слънцезащитен крем е от съществено значение за минимизиране на риска от рак на кожата, преждевременно стареене и оптимизиране на здравето на кожата.

Слънцезащитните продукти защитават кожата по различен начин в зависимост от съставките.

>>> Слънцезащитните продукти и кремовете за лице не съдържат важна съставка, предпазваща кожата

слънцезащита

Химически слънцезащитни продукти

Химическите слънцезащитни продукти действат „като гъба“, абсорбирайки ултравиолетова радиация. Те включват химикали като оксибензон, авобензон, октиноксат и хомосалат. Тези съставки абсорбират ултравиолетовите лъчи, превръщат светлината в топлина и я освобождават от тялото.

За да бъдат напълно ефективни, тези слънцезащитни продукти трябва да се прилагат най-малко 15 минути преди излагане на слънце.

Минерални слънцезащитни продукти

Минералните слънцезащитни продукти образуват физическа бариера, която отразява UV лъчите далеч от кожата. Те обикновено са по-тежки и по-малко водоустойчиви от химическите продукти, но са по-нежни към чувствителната кожа.

„За хора с екзема или розацея, бебета или чувствителна кожа препоръчвам минерални формули, защото те са по-поносими и са по-малко дразнещи.“, казва Лий.

Някои хора предпочитат химически слънцезащитни продукти, защото не оставят бели следи. Но бързото попиване може да означава, че вредните съставки навлизат директно в кръвния поток и причиняват щети.

Потенциално токсични съставки

По време на проучване, проведено от Агенцията по контрол на храните и лекарствата (FDA) през 2020 г., са открити химикали в кръвта, кърмата и урината на участниците, използвали различни слънцезащитни продукти. Въпреки че изследването разкрива потенциала на веществата да повлияят на други части и органи на тялото, то не показва, че съставките всъщност са опасни. FDA и Американската академия по дерматология продължават да препоръчват използването както на химически, така и на минерални слънцезащитни продукти.

„Няма доказателства, че тези съставки, когато се прилагат върху кожата, са токсични или действително причиняват вреда. Проучването на FDA не предполага, че тези химикали са опасни.“, коментира Лий.

Някои групи за наблюдение, като Environmental Working Group (EWG), обаче казват, че производителите на слънцезащитни продукти и FDA трябва да бъдат бдителни при тестването на химическите съставки както за краткосрочни, така и за дългосрочни здравни ефекти, като дразнене на кожата и потенциал за развитие на рак.

Един от най-често използваните химикали е оксибензонът. Проучванията показват, че излишъкът на оксибензон, включително при хора, които прилагат повторно слънцезащитен крем, е свързан с негативни резултати, като кожно дразнене, ендокринни нарушения и повишен риск от рак на гърдата.

Количеството слънцезащитен крем, съдържащ оксибензон, което човек трябва да използва, за да изпита неблагоприятни последици за здравето, обаче остава неизвестно. Изследване показва, че са необходими поне 33 години ежедневно прилагане на оксибензон върху цялото тяло, за да се постигне същото ниво на токсичност, наблюдавано при плъхове, които имат значителни репродуктивни проблеми.

Според д-р Хенри Лим, ръководител на Отделението по дерматология в болницата „Хенри Форд“, е много трудно да бъде изключен оксибензонът от състава на слънцезащитните продукти до голяма степен поради високата му ефективност.

Слънцезащитен крем

„Оксибензонът, както много от одобрените от САЩ UV филтри, се използва от 70-те години на миналия век. И ние като лекари и дерматолози не сме наблюдавали сигнали, че химикалът има значителни странични ефекти.“, коментира Лим.

Други химикали, като октиноксат и хомосалат, също са открити в относително високи концентрации в кръвния поток на потребители на слънцезащитни продукти. Учените свързват октиноксат с ендокринни смущения и репродуктивна токсичност, а хомосалатът с хормонални нарушения.

За да разбере по-добре ефекта от тези химикали след абсорбиране в кръвта, FDA пожела повече данни за безопасност. Изследването, което се провежда в момента, е особено голямо начинание, според Лим. Учените трябва да проучат отблизо ефектите от експозицията в животински модели и да обмислят как химикали взаимодействат.

САЩ имат сравнително малко одобрени активни съставки, които могат да бъдат в слънцезащитни продукти, което според Лим ограничава производителите. Само 16 активни съставки са одобрени от FDA, докато в Европа са 32.

„Европейските държави имат по-голям избор от съставки, с които може да бъде заменен оксибензонът.“, коментира Лим. „За американските производители това е голямо предизвикателство.“

Минералните слънцезащитни продукти са безопасен вариант

Минерални слънцезащитни продукти

Минералните слънцезащитни продукти обикновено са по-безопасна алтернатива на химическите. Те съдържат главно естествено срещащи се минерали като титанов диоксид или цинков оксид.

Създателите на слънцезащитни продукти понякога намаляват тези минерали до малки частици, за да сведат до минимум белите следи след нанасяне. Тези наночастици могат да бъдат 1000 пъти по-малки от ширината на човешки косъм.

В своя доклад за 2022 г. EWG призова за провеждане на повече изследвания върху титаниевия диоксид и цинковия оксид и влиянието на наночастиците на тези елементи върху тялото. Въпреки това групата споделя, че съществуващите доказателства показват, че елементите представляват малък риск за здравето и дава „благоприятен рейтинг“ на слънцезащитните кремове с наночастици.

FDA категоризира тези наночастици като безопасни и ефективни.

Ако човек има някакви притеснения относно въздействието на химическите слънцезащитни продукти върху здравето или околната среда, Лим препоръчва използването на минерален крем.

>>> 4 причини да преминете към минерален слънцезащитен крем

Изграждане на добър режим за защита

Според експертите най-добре е слънцезащитният крем да се нанася на всеки два часа и по-често, ако прекарваме време във водата или в близост до отразяващи повърхности като сняг и пясък.

„Най-важният критерий за избор на слънцезащитен крем е неговата лекота на употреба, която зависи от това как се чувства върху кожата, колко добре се слива с тена и дали е достъпен.“, коментира Лим. „Най-добрият слънцезащитен крем за вас е този, който всъщност ще използвате всеки ден.“

Нанасянето на слоеве слънцезащитен крем през целия ден може да бъде изключително досадно, затова дерматолозите препоръчват някои други мерки за защита на кожата от слънцето. „Слънцезащитният крем е важен, но разбира се не е единственият компонент.“, казва Лим.

Препоръчва се да се избягва излизането навън в интервала от 10:00 до 14:00 часа, когато слънцето е най-силно. Също така може да се помисли за носене на дрехи с дълги ръкави, панталони и шапки.

Източник:

How to Choose a Non-Toxic Sunscreen That Actually Works, According to Dermatologists: https://www.verywellhealth.com/how-to-choose-a-protective-sunscreen-for-the-summer-5323528

Още по темата:
  • Избягването на слънцето е също толкова опасно колкото и тютюнопушенето Избягването на слънцето е също толкова опасно колкото и тютюнопушенето
  • Как да се предпазим от слънцето през цялата година Как да се предпазим от слънцето през цялата година
  • Съвети за здрава и сияйна кожа през пролетта Съвети за здрава и сияйна кожа през пролетта
  • Може ли да използваме слънцезащитен крем с изтекъл срок на годност Може ли да използваме слънцезащитен крем с изтекъл срок на годност
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СЛЪНЧЕВИ ОЧИЛА FOSTER GRANT F8322/06
39.90лв.

СЛЪНЧЕВИ ОЧИЛА FOSTER GRANT F8322/06

ЛУМЕНЕ ВЕГАН ДЪЛГОТРАЕН ФОН ДЬО ТЕН С МИНЕРАЛЕН SPF30 STAY 3 MEDIUM 30 мл
44.70лв.

ЛУМЕНЕ ВЕГАН ДЪЛГОТРАЕН ФОН ДЬО ТЕН С МИНЕРАЛЕН SPF30 STAY 3 MEDIUM 30 мл

СЛЪНЧЕВИ ОЧИЛА БУЛОНЕРИ M82
29.90лв.

СЛЪНЧЕВИ ОЧИЛА БУЛОНЕРИ M82

КАЛИВИ ДНЕВЕН ХИДРАТИРАЩ КРЕМ SPF20 30 мл
26.20лв.

КАЛИВИ ДНЕВЕН ХИДРАТИРАЩ КРЕМ SPF20 30 мл

БИОФРЕШ SUN CARE СЛЪНЦЕПРЕДПАЗЕН ЛОСИОН ЗА ТЯЛО SPF30 200 мл
16.30лв.

БИОФРЕШ SUN CARE СЛЪНЦЕПРЕДПАЗЕН ЛОСИОН ЗА ТЯЛО SPF30 200 мл

КАНТАБРИА ЛАБС НЕОРЕТИН DC ДЕПИГМЕНТИРАЩ КРЕМ ГЕЛ SPF50 40 мл
79.60лв.

КАНТАБРИА ЛАБС НЕОРЕТИН DC ДЕПИГМЕНТИРАЩ КРЕМ ГЕЛ SPF50 40 мл

Коментари към Как да изберем безопасен и ефективен слънцезащитен крем

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да изберем безопасен и ефективен слънцезащитен крем
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 00:35
    Коментирайте "Как да изберем безопасен и ефективен слънцезащитен крем"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Красота и стил
  • Козметика
  • Натурални средства за лечение на слънчево изгаряне
  • Домашни средства срещу белене на кожата след слънчево изгаряне
  • Д-р Гергана Стоянова, лекар в ДКЦ „Вита“: Слънчевите очила за детето – задължителен аксесоар и през лятото, и през зимата
  • Използвайте мед, диня и яйце срещу слънчеви изгаряния
  • Ако сте бременна - пазете кожата си от продължително излагане на слънце
  • Митове за слънцезащитните кремове
  • Полезно ли е слънцето?
  • Използвайте компрес от суров картоф срещу слънчеви изгаряния
  • Знаете ли какво да правите при слънчево изгаряне
  • Как да се справите с жегите на път и по време на лятната почивка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

* Защо мъжете трябва да използват слънцезащита за лице: 5 ползи

преди 327 дни, 14 часа и 54 мин.

Слънцезащита - каква е разликата между тази два продукта?

преди 4001 дни, 14 часа и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 8 часа и 45 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 1 час и 27 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 8 часа и 18 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 15 часа и 19 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Антарктическа перла Антарктическа перла

Антарктическа перла

от 06 яну 2025г. Прочети повече
 Знаете ли какво да правите при слънчево изгаряне  Знаете ли какво да правите при слънчево изгаряне

Знаете ли какво да правите при слънчево изгаряне

от 13 фев 2024г. Прочети повече
Натурални средства за лечение на слънчево изгаряне Натурални средства за лечение на слънчево изгаряне

Натурални средства за лечение на слънчево изгаряне

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Полезно ли е слънцето? Полезно ли е слънцето?

Полезно ли е слънцето?

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival