Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Какво представлява доброволната хирургична стерилизация и защо все още среща широко неодобрение

Какво представлява доброволната хирургична стерилизация и защо все още среща широко неодобрение

от 16 яну 2023г., обновено на 13 май 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Какво представлява доброволната хирургична стерилизация и защо все още среща широко неодобрение - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Стерилизацията е безопасен и ефективен метод за постоянен контрол върху раждаемостта, който се прилага от над 220 милиона двойки по света. Въпреки широката му популярност, хората, решили да се лишат от репродуктивните си функции, често се сблъскват с множество неочаквани предизвикателства.

Хирургична стерилизация при мъжете и жените

Стерилизацията при мъжете е известна още като вазектомия. Тя включва блокиране тръбите, през които преминават сперматозоидите след еякулация.

При жените се извършва прекъсване на маточните тръби, което не позволява придвижването на яйцеклетките и предотвратява тяхното оплождане. Възстановяването на репродуктивните способности е възможно, но успеваемостта на процедурата варира в много широки граници.

Изследване от 2018 г. сочи, че една от пет жени на възраст 15-49 години се подлага на женска стерилизация чрез прекъсване на фалопиевите тръби, което я прави най-предпочитания метод за предпазване от забременяване в САЩ. След нея са контрацептивите под формата на медикаменти, презервативите и вътрематочните спирали. На пето място се нарежда вазектомията при мъжете.

Елизабет Хинц е асистент по здравна комуникация от Университета на Кънектикът и се е фокусирала основно върху женските здравословни проблеми и взаимодействието между пациент и лекар. Тя анализира и търси причините за стигмата, която често околните налагат на хората, решили да се подложат на стерилизация.

жена лекар с бяла престилка и стетоскоп и пациентка със сива блуза

Достъп до стерилизация

Според етичния кодекс на Американския колеж по акушеро-гинекология лекарите трябва да уважават и да се съобразяват с желанията на жените, когато става въпрос за техните репродуктивни функции.

Много от пациентките, които изявяват желание да се подложат на стерилизация, обаче не срещат подкрепа, смята Хинц. Техните близки и приятели се опитват да ги разубедят, твърдейки, че лекарят ще откаже да я извърши заради възрастта на жената, броя деца или защото може да съжалява впоследствие. В някои случаи медицинското лице не желае да извърши хирургичната интервенция от морални подбуди (тоест лекарят не може да бъде принуден да извърши процедурата, ако не вярва, че има нужда от нея) или защото се страхува от наказателна отговорност и обвинения от гилдията.

Колебливото отношение към доброволната стерилизация е свързано с напрежението, породено от насилствената стерилизация в миналото.

>>> В знак на солидарност или страх: Хиляди мъже обмислят вазектомия след забраната на абортите в САЩ

Ролята на евгениката и нагласите спрямо стерилизацията през годините

До голяма степен отношението към стерилизацията в САЩ се дължи на расизма и евгениката в миналото, чиято основна цел е била да попречи на определени групи от обществото да се възпроизвеждат. Страхът от погрешна интерпретация води до появата на термина „доброволна стерилизация“, с която се подчертава, че решението е лично и не е свързано с оказване на натиск, както е било преди десетилетия.

От края на 1800 г. до края на 40-те години на миналия век, привържениците на евгениката полагат сериозни усилия да осигурят чистота на доминиращата раса. Те ограничават възпроизводството на малцинствени групи, считани за „негодни“, и в същото време поощряват възпроизводството на „белокожите“, хората от европейски произход, представителите на средната и висшата класа и онези, които са здрави. Финансираните от американското правителство принудителни стерилизации продължават до 1979 г.

В миналото жените с афроамерикански/ латиноамерикански произход, от бедни семейства, с увреждания или емигрирали от други страни често са принуждавани да се подложат на стерилизация, ако заявят желание да имат деца. Понякога тя е извършвана без тяхно знание или съгласие.

Жените, които са смятани за „годни“, но също не искат да забременяват, се сблъскват с друг проблем – отказ да се уважи тяхното желание. Въпреки че етичните норми гласят, че всяка жена е свободна да реши дали да бъде майка или не, днес настроенията срещу доброволната хирургична стерилизация не са много по-различни. Както стана ясно, лекарят не може да бъде принуден да извърши манипулацията, ако сам не вярва в нуждата от нея или не открива основателна причина.

>>> Ще се върнат ли САЩ 50 години назад след отмяна правото на аборт на американките

хирургична зала и лампи

Неравен достъп до услуги, свързани с доброволна стерилизация

Различията в културните ценности неизменно водят до неравен достъп до услуги, свързани с доброволната стерилизация.

Принудителната стерилизация е забранена през 1979 г., а финансираните от държавата услуги по стерилизация на психически здрави жени над 21-годишна възраст са строго ограничени. Оказва се, че рестрикциите, наложени преди десетилетия, ограничават правото на избор на някои жени и днес.

Щатските закони в САЩ са различни, което означава, че и достъпът до услуги за стерилизация също се различава. В Канзас например, който е известен с едни от най-строгите закони, лекарят има пълно право да откаже да извърши хирургичната интервенция, дори ако има основания за това, при това без да носи наказателна отговорност. Здравните заведения в щата могат да откажат да предоставят информация или да пренасочат пациент към друго място.

В Калифорния, където гражданите имат повече права, свързани с репродуктивното им здраве, всеки може да се подложи на доброволна стерилизация напълно законно. Дискриминация на база възраст или брой деца е недопустима. В “златния щат“ обаче все още е законна и принудителната стерилизация при хора с нарушения в развитието, които са поставени под опека.

Видно е, че американските граждани притежават различни права в зависимост от това къде живеят. Според Елизабет Хинц това означава, че решението кой трябва или не трябва да се възпроизвежда все още е косвено основано на расови, полови и класови предразсъдъци.

Отмяната на закона „Роу“

За американците в повече от 13 щата ситуацията се усложнява допълнително след отмяната на закона „Роу срещу Уейд“. Освен че трудно намират лекар, който да се съгласи да извърши поисканата от тях доброволна стерилизация, за да не забременяват, те нямат право на аборт в случай, че все пак това се случи.

Източник:

What is voluntary sterilization? A health communication expert unpacks how a legacy of forced sterilization shapes doctor-patient conversations today: https://theconversation.com/what-is-voluntary-sterilization-a-health-communication-expert-unpacks-how-a-legacy-of-forced-sterilization-shapes-doctor-patient-conversations-today

Още по темата:
  • Увеличава се броят на стерилизациите в САЩ след забраната на аборта Увеличава се броят на стерилизациите в САЩ след забраната на аборта
0.0/5 0 оценки

Коментари към Какво представлява доброволната хирургична стерилизация и защо все още среща широко неодобрение

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Какво представлява доброволната хирургична стерилизация и защо все още среща широко неодобрение
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 03:27
    Коментирайте "Какво представлява доброволната хирургична стерилизация и защо все още среща широко неодобрение"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Масовата стерилизация на индийското население, инициирана преди 40 години от Индира Ганди
  • Расте броят на французите, които се подлагат на вазектомия
  • Увеличава се броят на стерилизациите в САЩ след забраната на аборта
  • Лекар в Ливърпул направи вазектомия на грешния пациент
  • Инжекция с гел праща вазектомията в миналото
  • Вазектомия и обратима ли е тя
  • Вазектомията е безопасна и не намалява удоволствието при полов акт
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 2 дни, 17 часа и 8 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 14 дни, 11 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 17 часа и 31 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 7 дни, 15 часа и 28 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 16 дни, 4 часа и 19 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 28 дни, 11 часа и 11 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival