Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Какво знаем и какво не знаем за смъртта, причинена от раково заболяване

Какво знаем и какво не знаем за смъртта, причинена от раково заболяване

от 26 яну 2022г.
Редактор: Вероника Събова
Какво знаем и какво не знаем за смъртта, причинена от раково заболяване - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Изпратихме роботи на Марс, разделихме атома и картографирахме човешкия геном. Защо тогава име още толкова много неща за научаване за болест, която засяга всеки втори? Водещи изследователи обясняват стремежа си да разберат рака в края на живота.

„Сякаш просто ще заспите“, това казва Мартин Ледуик на хора с рак, които питат как ще приключи живота им. Дълги години той работи в онкологични отделения, наблюдавайки пациентите, докато умират.

Обикновено пациентите стават все по-сънливи, казва Ледуик, и по-малко могат да стават от леглото. В крайна сметка те изпадат в безсъзнание – състояние, което може да продължи известно време, преди да си отидат от този свят.

„Въпросите, които хората задават, са много и разнообразни, но в крайна сметка те искат да знаят какво ще се случи.“, споделя Ледуик. „Можем да им опишем подробно нещата, които често се случват, и какви са възможностите. Все още има много погрешни схващания. Много хора смятат, че ракът е смъртна присъда – през последните години това не е така. И мнозина очакват смъртта да бъде болезнена и недостойна. Уверявам пациентите, че стига да имат добри палиативни грижи, с които повечето от симптомите да бъдат контролирани, на тях или техния любим човек ще им бъде комфортно.“

В търсене на отговори

На хората често им е трудно да говорят за смъртта, но това е нещо, с което всички ще се сблъскаме.

„Когато започнах работа като медицинска сестра, хората не споменаваха рак, да не говорим за смърт.“, казва Ледуик. „През последните 20 години станахме много по-отворени за тези неща. Възможността да се говори за смъртта дава шанс на хората да задават въпросите, чиито отговори искат да научат.“

Учените също търсят отговори. Те продължават да правят нови открития, но все още има толкова много неща, които не разбират. „Ние знаем много малко за това как ракът причинява смърт.“, казва д-р Мириам Джамал-Ханджани, изследовател на рака в Института за рак на Лондонския университетски колеж. „Знаем, че пациентите умират след разпространението на рака в тялото, но не знаем защо – въпреки че имаме някои предположения.“

Ракът е сложен. Това не е само една болест, а стотици. Всеки рак има подтипове, а милионите ракови клетки в рамките на един тумор могат да бъдат много различни една от друга. Тъй като раковите клетки растат и се делят, техните генетични мутации водят до множество промени в начина, по който се държат. Разбирането на начина, по който ракът се развива в хода на заболяването на дадено лице, може да хвърли светлина върху механизмите, които причиняват смъртта.

Това, което мислим, че знаем

Изследовател

Раковите заболявания по своята природа са хетерогенни или генетично разнообразни и се развиват, докато растат и всеки път, когато човек се подлага на лечение. Според Джамал-Ханджани една от възможните теории е, че при развитието си ракът провокира генетичен хаос, което по някакъв начин задвижва процеса на умиране.

Друга теория е, че тъй като ракът се разпространява и тежестта на болестта става много голяма, той развива множество пътища на резистентност към лечения. Тогава органите започват да отказват.

„Черният дроб спира да работи, сърцето и белите дробове отказват или е наличен мозъчен кръвоизлив, причинен от тумор. Това може да са физиологичните причини за смъртта на пациента, но ние не знаем как ракът движи този процес. Някои пациенти нямат много заболявания, но все пак умират от рак. Значи нещо друго задвижва процеса.“, коментира Джамал-Ханджани.

Нещо като имунно изтощение, което се случва, когато имунната система се бори толкова дълго, че просто не може да продължи. „Вашата имунна система трябва да разпознае раковите клетки като чужди и да ги атакува, преда да имат шанс да се размножат, делят и растат.“, казва Джамал-Ханджани. Но докато някои ракови клетки могат да избегнат имунната система, има и феномен, наречен имунно изтощение, при което с течение на времето имунните клетки стават по-малко способни да разпознават раковите, което им позволява да се размножават безпрепятствено.

И накрая има феномен при раковите заболявания, наречен кахексия – крайна степен на изтощение на организма, което влияе върху качеството на живот и способността му да понася лечения срещу рак. Хората с кахексия често умират от сърдечна недостатъчност поради загуба на сърдечен мускул или от белодробна недостатъчност, тъй като дихателните мускули се губят, оставяйки дишането компрометирано.

„По някакъв начин метаболизмът на тялото е пренастроен в полза на рака, а не на пациента, и ние не знаем какво движи този процес. Дори ако храните пациента интравенозно, този процес не се обръща, което предполага, че раковите клетки могат по някакъв начин да пренасочат допълнителните калории и енергия, за да се облагодетелстват.“

Опити за разбиране на рака

Учен

Учените трябва да разберат как ракът се развива и разпространява и за да направят това им е необходим достъп до тъканни проби. Но с напредването на рака става все по-трудно да се изучава. „Пациентите с метастатично заболяване може да се чувстват много зле.“, казва Джамал-Ханджани. „Ракът може да се е разпространил в различни места в тялото, като например мозъка. Не можете лесно да вземете тъканни проби от мозъка – това е инвазивно и може да бъде опасно за пациентите. Знаем, че мозъчните метастази увеличават значително шансовете за смърт и че трябва да разберем повече за тези процеси.“

Преди почти 10 години Джамал-Ханджани и проф. Чарлз Суонтън, ръководител на група в Института „Франсис Крик“, за първи път обсъждат идеята за изследователски аутопсии. „Когато Чарли го предложи, си помислих: „Кой ще иска да направи това? Как бихме могли да засегнем толкова чувствителна тема с нашите пациенти?“, споделя Джамал-Ханджани.

Въпреки това с финансиране от близо 4 милиона британски лири от „Cancer Research UK“, проучването „PEACE“ (Посмъртна оценка на напредналата ракова среда) стартира през 2016 г. и впоследствие прераства в Национална програма за аутопсия на хора, починали от рак.

Досега екипът на PEACE, който включва лабораторни учени, клиницисти и анализатори на данни, е набрал повече от 300 души с няколко различни вида рак и е извършил над 180 аутопсии. При всяка аутопсия изследователите анализират проби от оригиналния тумор, органи, в които ракът може да се е разпространил, и ракови клетки и ДНК, открити в кръвни проби, което позволява да се изгради изключително подробна картина на рака на човек. Целта е да се съберат посмъртни проби от 500 души, починали от рак.

„Имаме достъп до безпрецедентно количество тъкан“, казва Джамал-Ханджани. „Можем да съберем много проби от много места – мозък, бели дробове, сърце, корем. Колкото повече проби разглеждаме, толкова по-добре разбираме хетерогенността на туморите и сложните пътища, които могат да използват, за да се разпространят в тялото.“

Екипът се надява да получи времева линия на биологичните промени от диагнозата до смъртта – да разбере как се развиват и разпространяват туморите, защо и как стават резистентни на лечение и как тялото реагира на болестта през последните етапи.

Констатациите досега помагат да се разберат някои от въпросите, които учените си задават от години. Ранните данни от PEACE показват, че с разпространението ракът се развива непрекъснато в множество посоки от множество места.

„Исках да имам последната дума“

Рак

През 2016 г., на 73-годишна възраст, Айлин Рапли е диагностицирана с рак на белия дроб. „Това е“, е първата мисъл на възрастната жена.

Но след претърпяна операция, радиохирургия, имунотерапия и лъчетерапия в болницата на Лондонския университетски колеж, състоянието й е стабилно. По време на лечението си Айлин се записва както в PEACE, така и в TRACERx. Една от целите на TRACERx, също финансирано от „Cancer Research UK“, е да картографира разликите между отделните ракови клетки в туморите, проследявайки еволюцията на рака на белия дроб с безпрецедентни детайли.

Рапли се надява, че опитите ще доведат до по-ранни диагнози и по-леко лечение. „Беше приятно да си мисля, че да имам рак може да е от полза. Исках аз да имам последната дума – не ракът.“, споделя възрастната жена.

„Ще продължа наследството му“

Когато Марк Симс е диагностициран с рак на кожата на 15-годишна възраст, той е решен да се възползва максимално от всеки момент. Преди смъртта си през 2017 г., на 28-годишна възраст, той вече е завършил медицина, срещнал е любовта, бил е кум на сватбата на брат си близнак и е постигнал мечтата си да посети всички 28 страни от Европейския съюз до 19-годишна възраст.

След диагнозата Симс претърпява операция, след което поради разпространението на рака е лекуван с целеви лекарства, с цел удължаване на живота му. Въпреки че са отчетени добри резултати, ракът става резистентен към това лечение.

Симс, който участва в PEACE, посвещава голяма част от свободното си време за набиране на средства за „Cancer Research UK“. До смъртта му неговата онлайн страница за дарения е събрала повече от 100 000 британски лири за благотворителност.

„Решена съм да продължа наследството му и да събера пари с надеждата да спася човешки животи.“, казва майката на Марк Симс.

Именно поради многото лечения, разработени чрез изследвания на рака, Марк успява да живее толкова дълго след диагнозата си – много повече от петте години, на които лекарите първоначално се надяват. Той от своя страна оставя след себе си научно и финансово наследство, което се надява да бъде от полза за другите, давайки им шанс да живеят по-дълго.

Източник:

How do we die of cancer? What we know (and what we don’t): https://www.theguardian.com/cancer-revolutionaries/2021/dec/20/how-do-we-die-of-cancer-what-we-know-and-what-we-dont

Още по темата:
  • Комуникация с починали близки – (не)възможната алтернатива Комуникация с починали близки – (не)възможната алтернатива
  • 1.8 милиметра в час – скоростта, с която се движи смъртта 1.8 милиметра в час – скоростта, с която се движи смъртта
  • Джо Кокър почина на 70-годишна възраст Джо Кокър почина на 70-годишна възраст
  • Забравете за ковчезите. Погребани в тези пашкули мъртвите се прераждат в дървета (Галерия) Забравете за ковчезите. Погребани в тези пашкули мъртвите се прераждат в дървета (Галерия)
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

100 ВАЖНИ ОТГОВОРА ЗА ЖИВОТА И СМЪРТТА - ГОРДЪН СМИТ - ХЕРМЕС
11.95лв.

100 ВАЖНИ ОТГОВОРА ЗА ЖИВОТА И СМЪРТТА - ГОРДЪН СМИТ - ХЕРМЕС

КАКВОТО СЕ СЛУЧИ В РАЯ... - ЕЛИН ХИЛДЕБРАНД - СИЕЛА
17.90лв.

КАКВОТО СЕ СЛУЧИ В РАЯ... - ЕЛИН ХИЛДЕБРАНД - СИЕЛА

ТИ, АЗ, ВСИЧКО - КАТРИН АЙЗЪК - ХЕРМЕС
15.95лв.

ТИ, АЗ, ВСИЧКО - КАТРИН АЙЗЪК - ХЕРМЕС

НЕВИДИМИЯТ ОГЪН - ХАВИЕР СИЕРА - ХЕРМЕС
17.95лв.

НЕВИДИМИЯТ ОГЪН - ХАВИЕР СИЕРА - ХЕРМЕС

АЗ ОЩЕ БРОЯ ДНИТЕ - ГЕОРГИ БЪРДАРОВ - СИЕЛА
14.00лв.

АЗ ОЩЕ БРОЯ ДНИТЕ - ГЕОРГИ БЪРДАРОВ - СИЕЛА

МИТОЛОГИЯ НА ПОГЛЕДА - ИВАН ТЕОФИЛОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

МИТОЛОГИЯ НА ПОГЛЕДА - ИВАН ТЕОФИЛОВ - ХЕРМЕС

Коментари към Какво знаем и какво не знаем за смъртта, причинена от раково заболяване

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Какво знаем и какво не знаем за смъртта, причинена от раково заболяване
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 21:22
    Коментирайте "Какво знаем и какво не знаем за смъртта, причинена от раково заболяване"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Молекулата Fento-1 причинява смърт на ракови клетки, резистентни на лечение
  • Хронология на смъртта: През какви етапи минава умиращият човек
  • Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
  • Лекува ли витамин В17 рак?
  • Имунотерапия с достарлимаб може да помогне на пациенти с колоректален рак
  • Лапад, Обикновен лапад, Лопуш
  • Хирургично отстраняване на лимфни възли
  • Покривен дебелец
  • Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
  • Пауловния
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представлява прозяването

преди 9 дни, 27 мин.

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 111 дни, 12 часа и 4 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 4 дни, 9 часа и 26 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 9 дни, 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 9 дни, 45 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 9 дни, 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

УЕЙТ УЪРЛД CLA КОНЮГИРАНА ЛИНОЛОВА КИСЕЛИНА капсули * 180

АВЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО ФЕМИЛИ SPF50+ 400 мл

СНБ СПРЕЙ ЗА ПРЕМАХВАНЕ НА ЗАГРУБЯЛА КОЖА 100 мл

ГАРДЪН ОФ ЛАЙФ ПРОБИОТИК ЗА ЖЕНИ капсули * 30

СНБ НЕЙЛ ЗАЗДРАВЯВАЩА ТЕРАПИЯ ЗА НОКТИ С ХЕКСАНАЛ 15 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 17:04:53

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: Елена от 20 май 2025г. в 16:45:10

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 16:41:17

НАТУРСЛИМ ХИДРОШЕЙП капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 16:37:50

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: Елена от 20 май 2025г. в 14:19:53
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival