Какви са причините за увреждане на зъбния емайл
Емайлът защитава по-меката и уязвима част на зъба така, както черупката на яйцето предпазва неговото съдържание. За разлика от черупката на яйцето обаче зъбният емайл е изключително издръжлив. В действителност, това е най-твърдото вещество в организма, което може да издържи на дъвчене и хрускане в продължение на десетилетия, стига да се грижите за доброто здравословно състояние на устната си кухина и да получавате качествена стоматологична помощ.
Какво прави зъбите бели?
Може и да ви се струва, че зъбният емайл е бял, но това, което виждате всъщност, е следващият слой на зъба - дентина, който кара зъбите да изглеждат по-светли или по-тъмни на цвят. Емайлът е полупрозрачен или поне в началото е такъв, тъй като с течение на времето, кафето, чаят, виното, цигарите, както и други вещества, могат да го оцветят, като го направят тъмен, жълт или сив.
От ерозия на емайла до кариес
Колкото и да е твърд зъбният емайл, той в никакъв случай не е неразрушим. Киселините от различните видове храни и бактерии могат да го разядат, което води до ерозия и образуване на кухини.
По този начин емайлът може да се нащърби или напука, и за разлика от костта, той не може да се възстанови, а щетите остават за цял живот.
Кариес и чувствителност на зъбите
Запитвали ли сте се някога какво се случва, когато зъбният емайл се повреди? Откритата част на зъба става уязвима и е предразположена към гниене. Имайте предвид, че кариесите далеч не са единственият проблем.
Зъбите, чийто емайл е повреден, могат да станат чувствителни към екстремни температури. В един момент хапването на любим сладолед или отпиването на глътка ароматно кафе могат да се окажат много неприятни и дори болезнени за вас.
Как бактериите унищожават емайла?
След като се нахраните, някои бактерии буквално си устройват пиршество в устата ви с остатъците от захар или скорбяла, а произведените от тях киселини могат да унищожат емайла.
Киселините, съдържащи се в газираните напитки и различните видове сок, също са вредни, а някои от тях са дори по-корозивни от акумулаторната киселина. С течение на времето те предизвикват ерозия, която значително намалява размера на зъба.
Дегустатори на вино, пазете се!
Дегустаторите на вино са изложени на висок риск от увреждане на емайла или оцветяване на зъбите, тъй като редовното отпиване на вино и последващото жабурене значително увеличават количеството киселини в устната кухина.
Ето защо е по-добре да изпиете чаша вино, сода или чай по време на хранене, отколкото да ги пиете с часове.
Хранене и храносмилателни проблеми
Състояния, които предизвикват повръщане или киселинен рефлукс също биха могли да увредят зъбния емайл.
Когато стомашната киселина попадне в устата, тя може да окаже корозивен ефект върху емайла. Същото важи и за всяко състояние, което предизвиква често повръщане, стомашно-чревни проблеми или хранителни нарушения.
Сухота в устата
Ако ви измъчва сухота в устата, причинена от страничните ефекти на различни медикаменти, киселините ще се задържат по-дълго време, което неминуемо причинява и по-големи щети.
Слюнката се явява естествен неутрализатор на киселините в устната кухина, които увреждат зъбите. Също така снабдява с минерали, които укрепват зъбния емайл.
Бруксизъм
Бруксизмът или скърцането със зъби, също причинява щети на зъбния емайл. С течение на времето, постоянното стискане и триене може да го износи или напука.
Най-лошото е, че това състояние се проявява по време на сън и не може да се контролира. Често, причина за това е ежедневният стрес, а някои хора дори носят предпазител в устата си, докато спят.
Зъбите ви не са отварачка!
Никога не отваряйте бутилки, пакетирани храни или други съдове със зъби, тъй като те безвъзвратно ще нарушат зъбния емайл.
Гризането на твърди предмети или храни, като химикали, нокти, семки, ядки, пуканки и други, също може да доведе до неговото увреждане.
Децата и ерозията на зъбния емайл
Много експерти са на мнение, че ерозията на зъбния емайл е във възход, особено при децата. Защо? Част от тях твърдят, че в голяма степен причините за това са киселите и газирани напитки.
Съвети за борба със зъбната ерозия
Има няколко начина за намаляване на зъбната ерозия, които са лесни за изпълнение и в същото време - ефективни:
- Измивайте зъбите си след всяко основно хранене. Използвайте мека четка и паста за зъби, съдържаща флуорид.
- След хранене отпийте няколко глътки мляко или хапнете сирене, за да неутрализирате киселините в устната кухина.
- След всяко хранене дъвчете дъвка с ксилитол, без захар, която да стимулира производството на слюнка.
Подобрете зъбната си хигиена
- Почиствайте междузъбните пространства с конец за зъби, а не с клечка.
- Внимателно мийте зъбите си, тъй като твърдата и остра четка може да увреди техния емайл.
- Използвайте продукти за избелване на зъбите с повишено внимание, тъй като те могат безвъзвратно да увредят емайла, ако се прилагат неправилно или твърде често.
- Ако имате нужда от насоки за това как правилно да се грижите за зъбите си, просто попитайте вашия стоматолог.
Снимки: pexels.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ БРИЛЯНС 30 мл
ПАСТА ЗА ЗЪБИ БЛЕНДАМЕД 3D БЕЛОТА 100 мл
АПА КЕЪР ЛИКУИД БАЛСАМ ЗА УСТНА КУХИНА 200 мл
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ГЪМ ЗА ЧУВСТВИТЕЛНИ ЗЪБИ 75 мл
ПАСТА ЗА ЗЪБИ БОЧКО ЗА БЕБЕ С АРОМАТ НА ЯГОДА 50 мл
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ДЕНТАЛ АНТИПАРОДОНТИТ УАЙТ 100 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Красота и стил
- Нашето тяло
- Как да облекчим болката в зъба у дома
- Всеки зъб е свързан с орган в тялото и може да сигнализира за проблем
- д-р Илина Петрова Кръстева
- Природни средства срещу зъбен камък
- Натурални средства срещу кървене на венците
- д-р Стоян Тодоров Анестев
- д-р Димитър Бориславов Андонов
- Лечение при бруксизъм (скърцане със зъби)
- Домашни средства и билки при изваден зъб
- д-р Катя Карамфилова Симеонова-Цачева
Коментари към Какви са причините за увреждане на зъбния емайл