И нобеловата награда за литература отива при… Боб Дилън!
Вчера, за изненада на цялото човечество, нобеловата награда за литература бе връчена на американския поп изпълнител и текстописец Боб Дилън заради това, че „е създал нови поетични изрази във великата американска традиция за писане на песни“.
Постоянният секретар на шведската Академия Сара Даниус заяви, че Дилън, който е на 75 години, „е велик поет в традицията на англоговорящия свят.“ Тя сравни неговите песни с творбите да древните гръцки поети.
„Ако погледнем 2500 години назад, ще видим Омир и Сафо, които са създавали поетични текстове, предназначени за слушане и изпълняване, често в съпровод с музикални инструменти – по същия начин е и с Боб Дилън.“
Въпреки че Дилън не е писател в истинския смисъл на думата, Даниус възвеличи неговото креативно творчество през последните 50 години, включително постоянното му преоткриване на себе си. Тя също така го описа като „невероятен експериментатор, много оригинален експериментатор“.
Музиката и песните на Дилън означават много за поколението, израснало през 60-те години на XX век и подействаха стимулиращо на движението за граждански права. Неговото влияние продължава да се усеща и в днешната рок, поп и народна /американска/ музика.
Запитана от къде трябва да започнат хората, които не са запознати с творчеството на Дилън, Даниус, която е професор по литература в Стокхолмския университет, препоръча албума му от 1966 г. „Blonde on Blonde” с думите, че той съдържа „много примери за брилянтното синхронизиране на ритъма с текста и неговото живописно мислене.“
Определено тази награда е изненадваща за много хора по света, които следят и се интересуват от литературните достижения, заслужаващи нобелова награда. Едно вестникарско заглавие от 6 октомври дори гласеше „Кой ще спечели нобеловата награда за литература? Със сигурност не и Боб Дилън.“
По същото време букмейкърите даваха залог 50:1 за спечелването на наградата от Дилън. Техни фаворити бяха японският автор Харуки Мураками, американският новелист Филип Рот и кенийският писател Нгуги уа Тионг, но истинският списък с номинираните ще се пази в тайна през следващите 50 години.
Вероятно изпреварвайки критиките, нобеловият комитет излезе с изказването, че Дилън „е записал много албуми, преосмислящи теми като социалните условия на човечеството, религията, политиката и любовта“ и, че неговите думи продължават да се преиздават.
„Като артист той е поразително многостранен; той е активен художник, актьор и текстописец.“
Истинското име на Боб Дилън е Робърт Алън Цимерман. Той е роден в Дълут, Минесота през 1941 г. и пуска първия си албум, озаглавен просто „Bob Dylan” през 1962 г. Този епонимен албум се състои предимно от кавър версии на стари народни песни.
Вторият му албум, появил се на пазара през 1963 г., „The Freewheelin’ Bob Dylan” съдържа оригинални песни, написани от него, като „A Hard Rain’s Gonna Fall” и „Blowin’ in the Wind”. След него той издава още десетки албуми.
От тогава до днес той е събрал 10 награди Грами, включително за албум на годината; един златен глобус и една награда на Академията.
През 2008 г. Дилън печели почетен Пулицър за „голямото влияние върху поп музиката и американската култура, белязани от лирическите композиции на необикновената му поетична мощ.“
През 2012 г. американският президент Обама го удостоява с Президентския медал на свободата, най-високото отличие за граждански заслуги на САЩ.
Боб Дилън е 108-я носител на най-престижната литературна награда в света. Той е първият американец, получил Нобелова награда за литература след Тони Морисън през 1993 г.
източник: cnn.com
снимки: 10tv.com; thewhig.com; playbill.com
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Култура и изкуство
- Връчване на Нобелова награда за физиология и медицина на д-р Робърт Едуардс за разработването на ин-витро оплождането
- Валтер Фридрих и непризнатият му принос за откриването на рентгеновата кристалография
- Нобел за медицина 2024: Виктор Амброс и Гари Рувкън за откриването на микроРНК
- Откритията на нобеловите лауреати за химия ще ускорят създаването на лекарства
- Сър Ханс Адолф Кребс - откривателят на Цикъла на Кребс
- Роберт Барани - медикът, приел Нобелова награда от лагер за военнопленници
- Зад кулисите на Нобеловите награди – една история за динамит, любов и дискриминация
- Доктор Герти Кори - първата жена в Америка, която получава Нобелова награда за медицина
- Съоткривателят на ДНК продаде нобеловия си медал, ще вложи парите в научни изследвания
- Уилям Кейлин, Грег Семенза и сър Питър Ратклиф са носителите на Нобелова награда за медицина за 2019 г.
Коментари към И нобеловата награда за литература отива при… Боб Дилън!