Историята на Фреди Фернандес: Тежък COVID и 5 месеца в болница, далеч от семейството
41-годишният Фреди Фернандес от Мисури, САЩ, лежи 5 месеца в болница след тежък COVID-19. Лекарите предупреждават съпругата му, че може и да не пребори болестта. За щастие, той оцелява. Днес малката му дъщеря лежи, сгушена в него, и играе с пулсоксиметъра, който Фреди продължава да използва, за да следи нивото на кислород в кръвта си.
След завръщането си у дома бащата на шест деца вече не е същият. Той е от късметлиите, надхитрили вируса.
„След престой в интензивно отделение заради COVID-19 човек се променя завинаги“
Починалите от COVID-19 в САЩ са над милион, но излекуваните – в пъти повече. Лечението в интензивно отделение обаче оставя своята травма върху тях. Някои развиват тревожност, други посттравматичен стресов синдром, а трети са принудени да живеят с усложненията от инфекцията.
Д-р Виная Сермадеви от болница „Mercy“ в Сейнт Луис, която помага на Фреди да се възстанови по-бързо, споделя: „Всеки изписан от интензивно отделение пациент се прибира при семейството си различен. Белязан завинаги. Той е като ветеран от война, който се прибира, но носи последствията от преживяното със себе си.“
Спомените на мъжа са откъслечни – моментите, когато е в съзнание, системите, апаратът, който му помага да диша. Признава си, че в тежките часове на отчаяние често е призовавал майка си, която е починала от COVID-19 през 2020 г.
Днес Фреди Фернандес е у дома. Но и домът му не е същият. Сега в дневната има кислороден апарат, тъй като дишането му все още е затруднено. Бащата се заразява с коронавирус през август 2021 г. и прекарва месеци в болницата, вързан към обдишващ апарат и машина за екстракорпорална мембранна оксигенация (ECMO). Изписват го през февруари 2022 г.
Светът постепенно се връща към нормалното. За семейството на Фреди и съпругата му Ванеса всичко се случва много по-бавно. COVID-19 продължава да напомня за себе си.
While more than 1 million died from COVID in the U.S., many more survived ICU stays that have left them with anxiety, PTSD and a host of health issues. [+ VIDEO]
— Sarah Walker (@SarahWa50347173) July 30, 2022
Scars of COVID persist for sickest survivors, their families
Freddy Fernandez almost wasn’t here, on his couch in h... pic.twitter.com/Ov61C4ZhAQ
Скептицизмът на семейството по отношение на ваксините
Коронавирусът нанася най-големи поражения на щата Мисури миналото лято, когато съпругата на Фреди е бременна. Причината е в ниското ниво на ваксинация на населението. Самата тя е скептично настроена към ваксините, но гинекологът й успява да я убеди, че няма от какво да се страхува и е по-добре да защити себе си и детето, което носи.
Фреди също започва да се колебае дали да не се ваксинира. Той пристига в САЩ преди 20 години и работи в сферата на строителството. Понякога работният му ден продължава 13 часа, а работната седмица е не 5, а 6 дни.
>>> Усложнения след прекаран COVID-19
Първите симптоми на COVID-19
В деня, когато решава, че ще се обади да си насрочи дата и час за ваксинация, мъжът усеща болка в гърлото. Това е първият признак на COVID-19.
Няколко дни по-късно мъжът вече е с кашлица и задух. Съпругата му го кара в спешното на местната болница. Фреди все още не вярва, че ситуацията е толкова сериозна. Докато не чува диагнозата пневмония. По-късно е преместен в друго, по-голямо болнично заведение, където вече е свързан към апарат за изкуствено дишане. Състоянието му обаче продължава да се влошава и това налага транспортирането му далече от дома, в Сейнт Луис.
Д-р Сермадеви си спомня: „Времената бяха трудни. Повечето хора се надяваха, че пандемията е към края си, но Делта вариантът ги опроверга. Здравната система издишаше. Смените ми се сливаха, смъртта беше навсякъде. В началото гражданите бяха смаяни и не можеха да осмислят случващото се. Месеци по-късно те вече нямаха сили за такива емоции. Нищо не можеше да ги изненада.“
Апаратурата, която спасява животи
Фреди има късмет да постъпи в болница „Mercy“, защото тогава тя е единствената, която може да осигури ECMO апарат на трима пациенти едновременно. Той се използва в случаите, когато обдишващият не е достатъчен. Работата му се състои в това да изпомпва кръв от тялото, да я насища с кислород и да я връща обратно. Многодетният баща е един от тези трима пациенти и щастлива случайност вероятно спасява живота му.
Д-р Ан Паркър работи като пулмолог в медицинското училище към университета „Johns Hopkins“. Тя е и един от ръководителите на клиниката за пост ковид пациенти. Според нея рисковете от дългия престой също не са за подценяване. Преживяемостта на пациентите, свързани към ECMO апарат, пада до 50% по време на пандемията, сочи доклад от 2021 г., публикуван в списание „The Lancet“.
Влошеното състояние на Фреди и раждането на дъщеря му
Фреди Фернандес дори не разбира кога Ванеса е родила момиченце. Тя се свързва с лекарите му чрез видео чат. Новините не са добри – съпругът й не успява да се пребори с инфекциите. Най-доброто решение за него е белодробна трансплантация, която обаче може да отнеме много време, предупреждава д-р Сермадеви. Лекарят не крие от семейството му, че е възможно никога повече да не видят Фреди.
Ванеса не се отказва. Иска да се бори за съпруга си. Само седмица след раждането на бебето тя решава, че ще прекарва делничните дни в Сейнт Луис, за да бъде близо до него. Сестрата на Фреди също е с нея. През това време родителите на Ванеса се грижат за децата. Изборът е труден, защото я лишава от първите месеци с новороденото момиченце.
„И Фреди, и бебето имаха нужда от мен“
„Трябваше да се разделя на две“, спомня си майката. „Знаех, че тя се нуждае от мен, но и съпругът ми се нуждаеше от грижи. Прецених, че ако увелича шансовете му за възстановяване, ще направя щастливи всички в семейството. Затова поех риска.“
Не всички фактори, от които зависи изходът при пациентите в критично състояние, са медицински. Посещенията на роднините и различните видове терапии (физиотерапия, речева и трудова терапии) могат да допринесат значително за по-бързото им и пълноценно възстановяване.
По време на пандемията от коронавирус повечето от тези полезни практики биват забравени, тъй като всеки контакт крие допълнителни рискове от заразяване.
Подкрепата на семейството
Съпругата на Фреди вдъхва живот в болничната му стая и поставя семейни снимки на тавана, точно над леглото. В моментите, когато не може да диша, винаги има една ръка, която да го държи, и един топъл глас, който да го утешава, докато кризата отмине. Любовта на близките му помага да се справя с болката и страха.
Не след дълго семейството започва да усеща сериозни финансови затруднения, което не е изненадващо, предвид факта, че и двамата не работят. Много хора предлагат помощта си, а Ванеса, като дълбоко вярващ католик, се моли по няколко пъти на ден. Моли се за чудо. Моли се съпругът й да оздравее, за да може да се радва на децата си.
С течение на времето става ясно, че ECMO апаратът не помага на Фреди. Все още има кървене, а инфекцията не е излекувана. Лекуващият го екип решава да включва по-рядко ECMO машината и да увеличи времето, в което е свързан с обдишващата апаратура, за да накара белите му дробове да работят по-усилено.
>>> Постковидният синдром – важните изследвания след прекаран COVID-19
Първа нощ на самостоятелно дишане
През декември изключват машината и отново предупреждават Ванеса, че съпругът й може да не издържи. Тя обаче вярва в него, а той оправдава очакванията й. Първата нощ е решаваща, но на сутринта Фреди все още е жив. Надеждата се завръща. Белите му дробове започват да се възстановяват и не след дълго мъжът успява да се изправи на крака. Усещането е неописуемо. Само допреди няколко седмици се е питал дали все още има крака, а днес вече ходи.
Обсъждането на белодробната трансплантация приключва.
Завръщането у дома
На 9 февруари 2022 г. Фреди се прибира у дома. 167 дни след престоя му в първата болница. Предстои да прегърне за първи път новородената си дъщеричка. Както и другите си деца.
Вкъщи го очакват нетърпеливи детски ръце, които искат да го прегърнат. И едно бебе, което чака милувките на своя баща.
Животът след COVID-19
Страхът не е напуснал дома им. В началото Фреди се придвижва с помощта на инвалидна количка и проходилка. Нуждае се от помощ и при храненето. Сега може да се движи сам, но винаги носи със себе си кислородна бутилка, прикрепена към количка. Няма търпение да дойде денят, когато тя ще е достатъчно малка, за да я пренася в раница.
Ванеса разказва: „Първите дни и седмици бяха напрегнати. Бяхме тревожни. Вече съм по-спокойна, защото виждам, че състоянието му се подобрява. Фреди е щастлив. Често го чувам да възкликва: „Чувствам се прекрасно!“. Тя скоро ще се върне на работа, животът бавно се връща към стария си ритъм. Планират да се оженят, но след като мъжът се възстанови. Истината е, че никой не знае дали това някога ще се случи и, ако се случи, колко време ще отнеме.
Историята на Фреди Фернандес е една от многото. Всеки, който е бил на косъм от смъртта заради COVID-19, има своята собствена история. Тежка, объркана и с неясен край.
Scars of COVID persist for sickest survivors, their families: https://medicalxpress.com/news/2022-07-scars-covid-persist-sickest-survivors
Снимка: twitter.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Историята на Фреди Фернандес: Тежък COVID и 5 месеца в болница, далеч от семейството