Американски експерти твърдят, че е време училищата да отворят врати
Едва ли има родител на ученик, който да не е минал през предизвикателството, наречено „дистанционно обучение“ в края на миналата учебна година заради пандемията от коронавирус. И също така всеки сигурно е чул, че най-често спряганият сценарий за начало на следващата е отново дистанционна форма на обучение.
Според Националната академия за наука, инженеринг и медицина в САЩ по-малките ученици са били повече ощетени, отколкото облагодетелствани, от онлайн преподаването.
Американско семейство с три деца споделя, че в един момент ученикът в техния дом е изостанал от учебния материал с цели три седмици, докато се адаптира и свикне на темпото на преподаване, и поради факта, че най-малкото дете също е било у дома и е имало нужда от техните грижи.
Все по-често в Америка се провеждат дискусии дали не е време училищата да отворят врати. Експерти от научната сфера, както и представители на образователния сектор, са на мнение, че там, където е възможно, малките ученици и децата със специални потребности трябва да посещават учебните заведения.
Специалистите бързат да уточнят, че ситуацията е малко по-лека за прогимназиалния и гимназиалния етап на образование, където децата се справят по-добре. И същевременно призовават за съдействие експертите от сферата на общественото здравеопазване, учителите и родителите.
Отварянето на училищата не би омаловажило мерките за безопасност
Те уверяват, че необходимостта от посещаване на училищата по никакъв начин не отменя мерките за предпазване от коронавирус, като често миене на ръце, спазване на дистанция и ограничаване събирането на големи групи ученици, включително по време на обяд или в междучасията. Дотук се изчерпват препоръките от страна на Центровете за контрол и защита от болести. Част от специалистите настояват всички работещи в учебните заведения, както и самите ученици, да носят също така предпазни маски, без значение възрастта.
Трябва да се правят регулярни проверки на състоянието на децата, които не включват само измерване на температурата. И не на последно място вероятно ще са необходими ремонтни дейности и модификации на климатичните и вентилационни системи в училищата, за които обаче държавата ще трябва да окаже финансова помощ.
Онлайн обучението е неефективно за почти всички деца в началната степен, както и за тези със специални образователни потребности. Това е категоричното становище на учени и образователни експерти.
През месец юни Американската педиатрична асоциация също препоръча отваряне на училищата. Основният им довод бе, че според повечето изследвания рисковете за здравето на деца под 18 години е минимален. А от друга страна, доказателствата за лесното разпространение на вируса между тях, учителите и родителите им, са недостатъчни.
Експертите поставят акцента върху разграничаването на възрастите при учениците. Именно тук те смятат, че е ключовият момент, защото по съвсем различен начин се обучава третокласник и десетокласник например.
Плюсовете на обучението в класната стая
Ясно е, че дори и при вземането на строги мерки за безопасност, рискът не може да се отстрани напълно. И все пак, отварянето на училищата според експертите трябва да бъде приоритет, защото учебните заведения не само дават знания на децата, те осигуряват грижа, както и необходимите условия за емоционално и психично здраве – комуникация очи в очи, контакти и среда с връстници, от която те имат отчайваща нужда. Именно тези функции на учебните заведения се забравят, а не бива.
Докато тийнейджърите могат самостоятелно да се справят с онлайн обучението, не така стоят нещата с учениците от началните класове, които страдат най-много от липсата на връстници и общуването с тях.
Даниел Доменек, изпълнителен директор на Американската асоциация на училищната администрация, заявява, че „вече е започнала организация по осигуряване на обучение на живо за децата от началните класове.“
Предизвикателствата
Обсъжда се вариант за преподаване на открито, докато климатичните условия позволяват това. Вероятно ще се наложи изграждането на тенти или сенници, за да се превърнат училищните дворове в импровизирани класни стаи, смята Дженифър Нуцо, епидемиолог към центъра „Johns Hopkins.“
Обсъжда се и осигуряването на допълнителен персонал, в случай че част от хората не искат да работят при такива условия. А това се очаква, тъй като в много от училищата учителите на пълен работен ден са над 50 години, а в 1/3 от американските училища директорите са над 55 години, което означава, че те със сигурност попадат в рисковата група за заразяване с коронавирус.
Дистанционното обучение често е трудно осъществимо в по-бедните семейства. И отново социално-икономическият статус е определящ фактор за това дали някой от родителите ще има възможност да остане вкъщи, за да се грижи за детето си и да му помага при обучението онлайн. В повечето случаи работници и хора с нисък и среден социален статус са принудени да ходят на работа, макар да осъзнават какви са потребностите на децата им.
Епидемиологът д-р Дженифър Нуцо затвърждава позицията си в подкрепа отварянето на училищата с думите: „Това трябва да е основен приоритет на страната. От образованието зависи икономиката. Всъщност бъдещето ни зависи от него.“
nytimes.com, pixabay.com
- Какви промени настъпиха в човешкото тяло след избухването на пандемията
- Любов по време на коронавирус: нюйоркска двойка се венча под прозореца на свой приятел
- 7 идеи как да превърнем карантината в позитив и да се самоусъвършенстваме
- Стигмата върху продължителния COVID или какво е да се чувстваш пренебрегван от лекарите
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
Коментари към Американски експерти твърдят, че е време училищата да отворят врати