Интерактивен музей за дигитално изкуство отваря в Токио
Нов музей на изкуството отваря врати в Токио и посетителите са поканени да докоснат изкуството. Създателите твърдят, че това е най-големия музей в света, посветен на дигиталното, интерактивно изкуство.
Музеят в предградието Одайба съчетава наука, изкуство, технология, дизайн и картини на естествения свят, благодарение на симулации, генерирани от 520 компютъра и 470 високотехнологични прожектора. С площ над 107 000 кв. м, музеят разполага с 50 интерактивни дисплея, които се сливат в над пет различни зони. "Безграничното" име на изложбата окуражава премахването на бариерите - тези между едно произведение на изкуството и друго, между изкуството и неговите посетители, между хората.
На излизане от парка идва ред на изложбата "Гора от лампи" |
"Ако един художник е способен да постави своите мисли и чувства директно в преживяванията на хората, произведенията също могат да се движат свободно, да формират връзки с хората, да имат концепцията за време на човешкото тяло", коментира Тошиюки Иноко. "Творбите могат да надхвърлят граници, да въздействат и понякога да се смесват помежду си. По този начин всички граници между артиста, хората и произведенията на изкуството се разтварят."
В музея има пет свързани зони. "Безграничен свят" – първата зона – представлява интерактивен дигитален пейзаж, където посетителите са насърчени да създадат свой собствен път. Хората преминават през дигитални водопади, "докосват" луминесцентни птици и се разхождат през компютърно проектирани гори и полета.
"Времето тук постоянно се променя – сезоните и горите от света винаги са различни", обяснява Иноко. "Настоящето съществува, но вие никога няма да може да го видите по същия начин отново."
Втората зона е "Атлетична гора", като нейното предназначение е да тренира мозъчните способности за ориентиране в пространството и да накара хората да се движат. Срещат се посетители, които се катерят по мигащи стълбове, скачат на батут през симулация от галактики и балансират върху подвижни дъски, които висят сред шоу от колоритни светлини.
"Паркът на бъдещето" е предназначен за деца, които взаимодействат с изкуството чрез различни игри и дейности, като например аквариум, изобилстващ от дигитални риби, проектирани от самите деца, и музикална стена, която произвежда звуци при допир. Активностите целят да подтикнат въображението и да научат децата на някои научни схващания.
Гостите на музея "плуват" в море от цветни лампи, като светлината се разпространява от една лампа към следващата при докосване. Последното преживяване е успокояващо и включва чаша чай зелен чай, докато технологията за увеличаване на реалността кара цифровите цветя да разцъфват в чашите. "Ние се потапяме и разкриваме себе си в този обединен свят."
В момента цената за вход в музея е 2 400 японски йени (или над 21 хиляди долара) за възрастен. Ако ви се струва скъпо, това е заради разходите по създаване на изкуството.
Редактор: Наталия Тотева
Източник: smithsonianmag.com
Снимки: smithsonianmag.com, conexaoboasnoticias.com, spoon-tamago.com, creativeanchor.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Култура и изкуство
- Френски музей, посветен на повече от 100 реалистични миниатюри от филми, със сигурност ще ви удиви
- Открит е музей на дакела в Германия
- Тримесечно куче ще надушва вредители в музей за изящни изкуства
- 6 места, на които е изключително лесно да се проникне /а не трябва/ (1 част)
- 6 места, на които е изключително лесно да се проникне /а не трябва/ (2 част)
- Невероятен подводен музей съчетава наука и изкуство
- Музей в Париж отвори врати за нудисти
- Някой слага очила на пода в музей, а хората го смятат за изкуство
- Вижте произведенията на "Безглутеновия музей", който премахва глутена от известни произведения на изкуството (галерия)
- Вижте изумителния "плаж" от пластмасови топчета в Бруклин
Коментари към Интерактивен музей за дигитално изкуство отваря в Токио