Защо носорозите трябва да се транспортират с главата надолу
Представете си, че сте в африканската савана. Екзотика, топлина и синьо небе. Само че в синьото небе виждате нещо, на което едва ли бихте станали свидетели друг път – хеликоптер транспортира носорог, който виси с главата надолу. Звучи странно, но всъщност има своето обяснение (което по-любознателните могат спокойно да добавят в личния си архив с любопитни факти за носорога) - всъщност това е единственият напълно безопасен начин за пренасянето му.
Защо трябва да се сменя хабитатът на носорога?
Черните носорози, които вече са застрашен от изчезване вид, обитават източните и южните части на континента Африка и често биват премествани от един район в друг с цел да бъдат съхранени като представители на местната фауна.
Природозащитниците сменят хабитата на носорозите периодично, за да осигурят генетичното разнообразие при чифтосване и да ги защитят, доколкото е възможно, от набезите на бракониерите.
Макар че камионът е най-често използваното превозно средство за целта, хеликоптерът е разумно решение, когато става въпрос за труднодостъпни и планински региони, отдалечени от цивилизацията.
Обикновено огромното животно се завързва странично върху носилка, когато се транспортира по въздух. Но според ново изследване, публикувано в списание „Journal of Wildlife Diseases“, би било по-здравословно и не толкова стресиращо за него, ако се върже и виси с главата надолу.
Експерти от колежа по ветеринарна медицина към университета “Cornell“, съвместно с Министерството на околната среда и туризма на Намибия, решават да проследят реакциите на 12 черни носорога, които се упояват и транспортират в две различни позиции: лежейки на една страна или висейки с главата надолу от кран с цел да се симулира ефекта от пренасянето с хеликоптер. След като им се постави анестезия под формата на силен опиоид, животните прекарват 10 минути във всяка от двете пози, което позволява на учените да наблюдават някои основни жизнени показатели и реакциите на тялото в отговор на стреса.
Първоначално експертите са притеснени, че провесването с главата надолу може да задълбочи негативните странични ефекти от упойката, но се оказва, че носорозите се чувстват малко по-добре в тази поза, отколкото ако лежат странично върху носилката.
По-добра вентилация при транспортиране с главата надолу
Д-р Робин Радклиф, автор на проучването и лектор в областта на дивата природа и медицината, свързана с нейното опазване, разкрива: „Когато тези симпатични тревопасни представители на животинския свят са провесени на краката си, всъщност се подобрява вентилацията им. Никой не очакваше подобен, макар и незначителен, ефект. Всяка възможност да осигурим повече комфорт по време на транспортирането на носорога, означава по-малко рискове. Такива съществуват както при тяхното залавяне, така и при упояването им. Затова е хубаво, че поне докато ги пренасяме, можем да им спестим някои неудобства.“
Негативни последици за носорога при транспортирането с хеликоптер
В обобщение може да се каже, че и двата начина на транспортиране на носорозите по въздух са стресиращи за тях. Те страдат от хипоксемия (дихателна недостатъчност) и хиперкапния (наличие на твърде голямо количество въглероден диоксид в кръвта), които показват, че дихателната функция на животните страда. Въпреки известните рискове обаче на този етап транспортирането с хеликоптер е наложително при определени обстоятелства и е неизменна част от мисията на природозащитниците да съхранят този животински вид.
Д-р Радклиф споделя, че следващата стъпка ще е да удължат времето, през което носорозите ще бъдат провесени с главата надолу, за да се доближат до реалните условия. Целта на екипа е да се увери дали продължителният престой в тази поза би бил също толкова безопасен, колкото и краткият.
iflscience.com/plants-and-animals/why-rhinos-are-best-transported-upside-by-helicopters
Снимка: freepik.com
Коментари към Защо носорозите трябва да се транспортират с главата надолу