Защо младите хора днес консумират по-малко алкохол
През последните десетилетия сред младите хора се забелязва трайна тенденция на понижена консумация на алкохол. Експерти от австралийския университет „La Trobe“ и Университета на Шефийлд провеждат интервюта с участници от различни страни, за да разберат на какво се дължи тя и установяват, че основна роля играят несигурността за бъдещето, страхът от здравословни проблеми, напредъкът на технологиите и по-различните отношения с родителите.
Несигурно бъдеще
Да бъдеш млад човек в развита страна днес е много по-различно, отколкото е било за предишните поколения. Климатичните промени, стремежът към професионално израстване и желанието за финансова и материална независимост пораждат несигурност в бъдещето.
Натискът за отлично академично представяне започва много по-рано, а случаите на млади хора с психични разстройства непрекъснато се увеличават.
Младото поколение гледа на бъдещето си по различен начин. То мечтае за самостоятелност и прави всичко възможно да я постигне.
Преди няколко десетилетия злоупотребата с алкохол се е възприемала като доказателство, че човек вече е достатъчно пораснал, за да взема сам решения. Запиването се е използвало като средство за бягство от скучната рутина.
Днес от младежите се очаква да бъдат по-отговорни и самостоятелни, при това в по-ранна възраст. Част от тях се страхуват също така, че ако прекаляват с алкохола, ще бъдат неадекватни и ще загубят контрола над живота си, което пък може да провали амбициозните им планове за бъдещето.
Точно този поглед към бъдещето е причина голяма част от младите хора да ограничават времето за забавления, а оттам и консумацията на алкохол.
>>> Употребата на марихуана сред подрастващите в САЩ се увеличава постоянно от 2000 г. насам
Грижа за здравето
Изследването на експертите от Австралия и Великобритания разкрива, че за младежите през 21-ви век грижата за здравето е много важна.
Данни отпреди 20 години сочат, че тогава младите хора са възприемали по-скоро положително злоупотребата с алкохол и дори свързаните с нея повръщане и припадъци. Днес възгледите им са различни. Голяма част от тях се притесняват за психичното си здраве и за дългосрочните последици от консумацията на алкохолни напитки.
Това не означава, че съвременната младеж живее в пълно въздържание, а че подхожда по-разумно към количествата. За нея алкохолът остава едно от най-ефективните средства за приобщаване и социализация.
Технологиите и имиджът на работното място
Развитието на технологиите промени начина, по който младите хора общуват помежду си. То даде своето отражение и върху разбирането им за умерена и прекомерна консумация.
Социалните медии се превърнаха в идеалното, и далеч по-малко контролирано, място за реклама на алкохолни продукти. Днес, за да покажеш на приятелите си, че можеш и знаеш как да се забавляваш, е задължително на снимката, която публикуваш в социалните мрежи, да държиш питие. Младежите обаче подхождат предпазливо и обмислят добре кой може да вижда подобни публикации. Те се страхуват, че семействата и дори бъдещият им работодател може да ги види в нетрезво състояние. В миналото подобен риск не е съществувал.
Интернет е полезен, но може да бъде и опасен, тъй като излага на показ живота на потребителите, което влияе и на техните избори, не само по отношение на алкохола. Освен това интернет предлага алтернативни начини за забавление и социализация като например видео игри и социални мрежи.
Теорията за смартфоните и алкохола на д-р Джийн Туендж
Американският психолог д-р Джийн Туендж предлага може би най-добре обоснованата интерпретация на връзката между технологичния напредък и понижената консумация на алкохол. Тя смята, че процесът е стартирал през далечната 2007 г, с появата на смартфоните. През същата година учените отчитат сериозно отдръпване не само от алкохола, но и от тютюнопушенето, наркотиците и дори секса. Според Туендж използването на смартфон символизира „бунтарство“, „независимост“ и „приобщеност“.
Всъщност се оказва, че спад в интереса към алкохола има при всички поколения, раси и възрастови групи. То е световен феномен, тясно свързан с навлизането на съвременните технологии.
Различен семеен модел
Възпитанието и отглеждането на тийнейджър, както и запознаването му с алкохола, претърпяват много промени през последните няколко десетилетия.
Благодарение на мобилните телефони и техните приложения голяма част от родителите контролират децата си, докато са навън, и следят дали и какво количество алкохол консумират, което преди е било невъзможно. Днес младите хора прекарват повече време с родителите си и са по-близки са помежду си. Когато общуването в семейството е пълноценно, те са по-щастливи и по-рядко се нуждаят от алкохол, за да запълнят празнотата.
Злоупотребата с алкохол вече не е на мода
Има и други причини, поради които младежите през 21-ви век избягват да прекаляват с алкохола – културни, религиозни, свързани със здравето или пък с вътрешната им нагласа.
За много от тях тежките запои до припадък не са модерни и не са доказателство за зрялост и самостоятелност. Все повече млади хора избират да не пият алкохол или, ако го правят, да е умерено.
>>> Защо консумираме алкохол: генетична предразположеност, външен натиск или механизъм за справяне
Половите стереотипи
Стереотипите относно консумацията на алкохол при младите мъже и жени също претърпяват някои промени, които, за съжаление, са по-скоро в полза на силния пол, но не и на слабия. Днес мъжествеността не се измерва с броя изпити питиета. От друга страна обаче обществото продължава да съди жените, които прекаляват с алкохола и си позволяват да го правят на публично място.
Все още има млади хора, които злоупотребяват с него, както и такива, които го правят, но само когато имат повод.
Учените са категорични, че намалената консумация сред младежите е по-скоро резултат от промените в начина им на живот, а не толкова на мерките, които правителствата предприемат.
- Why are young people drinking less than their parents’ generation did?: https://theconversation.com/why-are-young-people-drinking-less-than-their-parents-generation-did
- What’s wrong with young people today? They don’t get drunk any more: https://www.theguardian.com/commentisfree/2018/oct/11/young-people-drunk-acohol-millenials
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХМИ SCRUB NP ДЕЗИНФЕКТАНТ 750 мл
ФЛОРА ФАРМА ТИНКТУРА НИЙМ И КУРКУМА 50 мл
ХМИ SCRUB NP ДЕЗИНФЕКТАНТ 5 литра
ПРЕПАРАТ ПОЧИСТВАНЕ НА СТЪКЛО 500 мл ETAMINE DU LYS
НовСВЕТЪТ В КРАКАТА Й - СВЕТЛА ИВАНОВА - СИЕЛА
FUN WINE КАБЕРНЕ КАФЕ ЕСПРЕСО 6% 250 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Леснодостъпни средства срещу махмурлук
- Алкохолът като депресант – какво трябва да знаем
- Лечение с циталопрам
- Употреба на лекарства с алкохол
- Клонидин
- Лечение при цироза
- Препарати, съдържащи желязо
- Алкохол в кръвта
- Китайска роза, Хибискус
- Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
Коментари към Защо младите хора днес консумират по-малко алкохол