Защо менструацията продължава да бъде тема табу в обществото
За антрополозите е едновременно изумително и разбираемо защо толкова малко хора са наясно с начина, по който функционират телата им по време на менструален цикъл. Наскоро проведено проучване върху студенти от Австралия разкрива, че едва един от осем се чувства напълно уверен и спокоен през тези няколко дни от месеца.
До известна степен това се дължи на факта, че върху менструацията е наложена стигма. Обществото постоянно напомня, че за нея не трябва да се говори, че тя е нещо твърде лично и интимно. Да кажеш на другите, че си в цикъл, е срамно. Започват да те съдят и те възприемат като мръсна и отблъскваща. Откритите дискусии са рядкост, а когато те липсват, настъпва дезинформация.
Стигмата съществува толкова отдавна, че е станала невидима. Същото очакват и околните от жените – да направят цикъла си невидим. В рекламите се използва синя течност, защото червеният цвят напомня твърде много за истинската менструация. В разговорния език думата е заменена с метафори, а „тампон“ често е немислимо да си помислиш да изречеш на глас.
Липса на удобства по време на менструален цикъл
Освен че изпитват срам, много жени нямат нужните условия, за да живеят нормално по време на цикъл. Те например нямат достъп до санитарни материали, като превръзки и тампони, уединени пространства или дори вода, за да поддържат добра хигиена. А когато не са чисти, биват съдени от другите. COVID-19 задълбочи още повече проблема в САЩ, а и не само, тъй като остави много хора без работа и намали покупателната им способност.
Какви са последиците от менструалната стигма за жените?
Стигмата усложнява женската менструация и създава предпоставки за влошено здраве в световен мащаб. В какво се изразява то е добре известно. Лошите хигиенни условия и липсата на удобства не само възпрепятстват общуването, но и създават чувство за дискомфорт и потиснатост. Жените често страдат от силна физическа менструална болка, на която обаче не се обръща внимание, тъй като тя се счита за нещо нормално, дори и от самите лекари. Тийнейджърите в регионите, където няма нужните условия, за да се чувстват спокойни по време на цикъл, често избират да не ходят на училище, за да си спестят поне част от неудобството и срама.
Наскоро антрополозите Александра Бруис и Амбър Вутич решават да изследват ефекта от така наречената менструална стигма върху живота на общности в Южна Азия, където има недостиг на вода. Те установяват, че жените там търсят всевъзможни начини да запазят достойнството си по време на менструация. Налага се да крият малки запаси от вода за лична хигиена или пропускат да отидат на работа. Всички тези усилия им причиняват силен стрес, носят им отчаяние и ги карат да се чувстват неспособни да упражняват контрол над живота си.
Може ли да се заличи менструалната стигма и как?
Възможно ли е да се помогне на жените да се чувстват пълноценни и равноправни граждани на обществото, докато са в цикъл? Ако да, как да се постигне?
Законодателни промени
Необходимо е да се въведат законодателни промени и нови практики, с които да се пребори наложената стигма и да се подобри качеството на живот на онези от тях, които нямат достъп до течаща вода и до средства за поддържане на добра хигиена.
Ново изследване, публикувано в списание „PLOS Global Public Health“, разкрива какви ангажименти са готови да поемат политиците по света, за да сложат край на менструалната стигма. Участват 85 души от четири различни страни, в които има силен недостиг на вода и/ или тежка стигма: Индия, Сенегал, Кения и САЩ. Провеждат се интервюта с представители на правителствата и на НПО и с други независими експерти по въпросите на менструацията и хигиената.
Мащабни информационни кампании и публични дискусии
Авторите на изследването установяват, че и в четирите страни именно менструалната стигма е основната причина за влошеното здраве по време на цикъл, което налага извършването на сериозни социални промени. Малка, но важна крачка в правилната посока е да се организират информационни и образователни кампании и да се провеждат публични дискусии по темата.
Какво трябва да бъде посланието, за да живеят жените нормално?
За съжаление, опитите да се заличи менструалната стигма не дават очаквания резултат на практика, защото дори хората, които би следвало да въведат законодателните промени, се чувстват неловко и изпитват погнуса, когато обсъждат менструацията при жените. Авторите на проучването добавят: „Посланията са много противоречиви: „Да, трябва да говорим открито за това, но, ако е възможно, нека го правим по по-приятен и „уважителен“ начин. С други думи, месечното кървене трябва да остане скрито и непоказано. То е нещо твърде интимно, за да бъде достояние на околните."
Оказва се, че усилията да се сложи край на менструалната стигма и да се запази достойнството на жените по време на цикъл, не дават реален резултат и всъщност ги подтикват да продължат „да се крият“. Според учените, за да настъпи истинска промяна, е нужно посланието да бъде различно: вместо да бъдат призовавани, макар и индиректно, да контролират телата си (и кървенето в частност), на жените трябва да бъде осигурена автономия и да им се даде възможност да взимат сами решенията, свързани с техните тела, без да изпитват срам.
Fails at Reducing Menstrual Stigma: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/diagnosis-human/202207/fails-reducing-menstrual-stigma
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЦИКЛОНОРМ таблетки * 120 ТОШКОВ
БИОХЕРБА ЖЕНСКИ ЖЕН ШЕН (DONG QUAI) капсули 400 мг * 100
СЕЛЕНАКЕЪР МЕНСТРУАЛНИ БИКИНИ размер S
ФЛОРА ФАРМА БЯЛ РАВНЕЦ 330 мг капсули * 100
СОЛГАР МАСЛО ОТ ВЕЧЕРНА ИГЛИКА капсули 500 мг * 30
ФЕМИКЕЪР СЪПОРТ капсули * 40 DEEP AYURVEDA
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Циклични промени в ендометриума
- Как да се справим с обилното кървене в периода на менопауза
- Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Билки за регулиране на естрогеновите нива
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Южна копривка
- Моминска вратига, Танацетум
- Лечение при поликистозни яйчници
- Ежедневният прием на желязо подобрява състоянието на жените в менструация
Коментари към Защо менструацията продължава да бъде тема табу в обществото