Защо затворниците в Тексас четат Хитлер, но не и Шекспир
Над 150 000 затворници са настанени в затворите в щата Тексас, САЩ. Освен строгите ограничения за пребиваване, се оказва, че съществува един доста странен и необичаен списък с позволени и забранени за четене книги и материали.
Например романът на Алис Уокър "Пурпурен цвят" (който печели Пулицър) е забранен заради кръвосмешение, но позволени се оказват произведения, в които се възхваляват принципите на Ку-клукс-клан. Абсолютно забранени са сонетите на Уилям Шекспир, защото в тях се съдържат голи снимки на деца.
Ку-клукс-клан е нелегална расистка организация, която възниква в южните щати на САЩ след премахването на робството и даването на права на афроамериканците. Организацията се бори за доминирането на белите хора над останалите раси, а нейните членове сформират наказателни отряди, като носят островърхи качулки и бели мантии за прикритие. |
Общият брой на разрешените заглавия е около 250 000. Едно от тях е автобиографичната книга "Моята борба" на Адолф Хитлер. Мотивите са, че "произведението не нарушава правилата". Но какви са те? И на какъв принцип едни книги са позволени за четене, а други не.
Логиката може да бъде малко объркваща. Някои книги са забранени от Тексаския департамент по правосъдието, тъй като властите се страхуват, че подвързията им може да се използва за пренасяне на контрабанда.
Съдържание, в което е описано как се правят наркотици, оръжия или взривни вещества също спада към графата "забранено". В списъка теми табу са още голотата, както и сексуалните фотографии.
Атласите също са недопустими, защото могат да се използват за планиране на бягство.
През 2011 г. обаче в доклада Texas Civil Rights Project се заявява, че независимо от конкретните правила, много от решенията "за цензуриране в системата на затворите в щата са необичайни". Оказва се (според доклада) , че в "черния списък" има и произведения, в които се критикува самата система на затворите в региона.
източник: huffingtonpost.com
по статията работи: Илияна Стоянова
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Култура и изкуство
- Ето как изглеждат затворническите килии по света
- Затворническа тренировка – убийствените упражнения с тежестта на тялото, предназначени за малки пространства
- 20-те най-богати престъпници в света (2 част)
- 20-те най-богати престъпници в света (1 част)
- Ирландският Алкатрас: остров Спайк в Корк
- 10 популярни произведения, написани от затвора
- Как невронауката може да подобри живота на лишените от свобода
- Сексуален тормоз и изнасилвания на жени в индийските затвори
- Адаптацията към външния свят крие риск за психичното здраве на бившите затворници
- Лекари и психолози ще обучават надзиратели и лишени от свобода
Коментари към Защо затворниците в Тексас четат Хитлер, но не и Шекспир