Защо е важно лекарите да казват истината на тежко болните пациенти
Д-р Даниела Ламас от болницата „Brigham and Women“ в Бостън разказва пред The New York Times за свой неизлечимо болен пациент в краен стадий на рак. Неговата единствено молба към нея е да бъдат изключени животоподдържащите машини, за да се прибере у дома при семейството си.
Мъчейки се да стане от леглото, пациентът се обръща към д-р Ламас с думите: „Трябва да си тръгвам. Пусни ме.“ Въпреки че й се иска от все сърце да направи нещо за него, Даниела знае, че ракът е твърде напреднал и това ще го убие.
„Говорех високо, за да ме чуе въпреки маската. Той извърна глава на страни, сякаш за да избегне думите ми. Реших да му кажа истината, а именно, че няма да преживее нощта.“, разказва д-р Ламас.
Разказът предизвиква небивал интерес. Множество са писмата, които редакторът на американския всекидневник получава във връзка със статията на Ламас. Мненията варират от „пациентът има право да не знае“ до „трябва да му се каже цялата истина“.
Интересът към статията не е учудващ, тъй като се смята, че голям процент американците ще умрат в болници за спешни грижи под наблюдението на здравни работници. Лекарите, които взимат трудното решение да излъжат умиращ пациент, могат да успокоят терзанията му, но и да подкопаят доверието в професията. Затова е важно да се казва на пациентите истината, без да им се причинява допълнителна вреда.
Ангажимент на лекарите е да не вредят
Американския професор Артър Добрин е член на етичната комисия на голяма болница в Лонг Айлънд от близо 30 години. Повечето случаи, с които се занимава комисията, са съсредоточени около въпросите в края на живота, когато пациентите не могат да взимат самостоятелно решение или когато има разногласия между семейството и лекарите относно прекратяването на лечението.
Основна задача на медицината е да не вреди. Това обаче често се сблъсква с етичните принципи на пациентите. Конфликтът понякога възниква, когато пациент или негов роднина иска да се направи всичко възможно, за да се удължи живота, когато всъщност това би било медицински безполезно. Може да възникне и когато пациентът иска да напусне лечебното заведение, но това е непрактично.
Разговорът с умиращи пациенти е основна роля на болнични свещеници, психолози и социални работници, но реалността е друга. Често пациентът за последно разговаря с лекар – човек квалифициран в здравните грижи, но рядко запознат с начините за съобщаване на тежки новини.
Д-р Ламас поглежда назад към опита си с неизлечимо болният пациент и съжалява, че не го е излъгала, за да намали мъката му. Мнозина подкрепят тази гледна точка. Каква е ползата от казването на истината, когато причинява психическа вреда? Когато не може да се направи повече, за да се удължи живота на пациента, ролята на лекаря е да не му вреди повече. Не само, че казването на истината не носи никаква полза, но всъщност причинява и вреда.
Други са на мнение, че научавайки истината, пациентите и семействата им имат възможността да се сбогуват. Нещо повече, според някои, лъжата противоречи на концепцията за уважение към хората. Това е посегателство срещу личността.
Значението на доверието
Във време, в което фалшивата информация е широко разпространена и експертното мнение е атакувано, от съществено значение е лекарите да предоставят възможно най-точна информация. Изборът дали да бъдем честни и кога само ще подкопае допълнително доверието в професията и ще отвори врати за шарлатани и безскрупулни фирми да се възползват от хората.
Проблемът с лъжата е, че тя в крайна сметка подкопава доверието – основата на обществото. Какво ли би било, ако не можем да се доверим на думата на лекаря си? Защо да вярваме на диагнозата, защо да се подлагаме на лечение, защо да приемаме скъпи лекарства, защо да не получим медицински съвет от съседа си – въпроси, които не бихме си задали, ако имаме доверие в преценката на лекаря си.
За съжаление в момента не сме далеч от тази ситуация. Един от начините за възстановяване на критичната връзка между лекар и пациент, според Артър Добрин, е медиците да бъдат честни с пациентите, дори при трудни обстоятелства.
Това означава ли да си наранен? Винаги има начин да кажеш истината, без да бъдеш брутален. Измамата може да бъде лесен изход. Но в дългосрочен план това е самоунищожително. В името на пациентите и почтеността на медицинската професия лекарите трябва да се научат да казват истината, без да причиняват вреда.
Lying to a Dying Patient: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/am-i-right/202110/lying-dying-patient
Коментари към Защо е важно лекарите да казват истината на тежко болните пациенти