Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Защо в някои държави болните служители се връщат на работа, преди да са се възстановили напълно

Защо в някои държави болните служители се връщат на работа, преди да са се възстановили напълно

от 18 яну 2023г.
Редактор: Вероника Събова
Защо в някои държави болните служители се връщат на работа, преди да са се възстановили напълно - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Всяка държава в света има различно законодателство и подход спрямо служителите, отсъстващи от работа поради здравословни проблеми. В повечето страни се изплаща обезщетение за отпуск по болест, а в други, в т. ч. и някои европейски държави, основен приоритет е човек да се върне на работа възможно най-скоро. Защо обаче е важно болните служители се върнат на работа, преди да са се възстановили напълно?

Намалена работоспособност срещу временна неработоспособност

Служителите в Италия, които отсъстват от работа поради здравословен проблем, подлежат на обезщетение, наричано още „компенсация за болест“. Ако тези лица работят в Испания, състоянието им ще бъде определено като „временна неработоспособност“. По съвсем друг начин обаче стоят нещата в Швеция и Обединеното кралство. В първата страна служителите, отсъстващи от работа по болест, са определяни като „лица с намалена работоспособност“, а във втората като „лица, които вероятно са годни за работа“.

Означава ли това, че законодателите в Швеция и Обединеното кралство са по-оптимистично настроени, тъй като говорят за „дееспособност“ и „годност“ вместо за „недееспособност“ и „болест“? Дали в Италия и Испания виждат чашата наполовина празна, а другите наполовина пълна?

Истината е, че разликите в правния език илюстрират съвместното съществуване на две много различни гледни точки по един и същи въпрос: Дали е по-добре болните служители да си останат вкъщи по време на възстановяването, или да работят? Отговорът определя конфигурацията на социалната защита, която ще бъде предоставена.

Увеличаване на разходите за отпуск по болест

Отпуск по болест

Всички служите в Европейския съюз имат право на отпуск по болест, когато здравословното им състояние пречи на служебните им ангажименти. Това е допълнено с правото на получаване на обезщетение за болест, което компенсира липсата на заплата при отсъствието от работа. И двете права имат значителни икономически последици за компаниите и системите за социална защита. Поради това се наблюдава загриженост сред работодателите и правителствата относно разходите за отсъствие от работа поради болест.

>>> Не изглеждате болни: Как „невидимите“ болести могат да повлияят на динамиката на работното място

Въпреки че са узаконени в цяла Европа, нито отпускът по болест, нито обезщетението са уеднаквени в Европейския съюз, така че националните разпоредби се различават значително по отношение на покритието, продължителността и нивото на защита. Сред тези разлики, начините, по които системите за социална защита подхождат към връщането на работа на служители, използвали отпуск по болест, заслужават по-внимателно разглеждане.

Всъщност това е фокусът на някои дълбоки реформи на схемите за отпуск по болест, които бяха проведени през последните две десетилетия. Целите на тези реформи са две – да спрат увеличението на разходите за публични субсидии за болест и увреждания и да защитят здравето и работоспособността на служителите.

Пълно възстановяване или насърчено възобновяване на работата?

Някои държави, като Испания, поддържат традиционна концепция за отпуск по болест – служителите не трябва да се връщат на работа, докато не се възстановят напълно. По тази причина отпускът продължава, докато лекарят не удостовери, че служителят е работоспособен. Това означава да възобнови всички свои служебни отговорности в същата степен и със същата интензивност, както преди отсъствието си.

Този модел е заменен в страни като Нидерландия, Швеция и Обединеното кралство, където програмите за обезщетения изместиха акцента от нещата, които служителите не могат да правят, към тези, които могат, докато са болни. Въз основа на научните доказателства, според които заболяванията, намаляващи напълно работоспособността за дълго време, са по-редки, служителите се насърчават да се върнат на работа възможно най-скоро.

Съответно работодателите са длъжни да осигурят необходимото съдействие за възобновяване на работа по време на възстановяването от болестта. Такава помощ може да включва ограничаване на ангажиментите или адаптиране на работното място към здравословното състояние. Това също смекчава някои от неблагоприятните последици, които отсъствието може да има за служителите, като възможности за повишение или обучение.

Практическите последици от двата модела могат да бъдат разбрани по-добре с пример. Нека си представим складов оператор, който внезапно получава болки в гърба. В Испания този служител вероятно ще отсъства от работа, докато не отмине напълно болката. От съображения за безопасност адаптирането на работата му ще бъде обмислено само ако предишните му задачи предполагат нови опасности, когато се върне на работа.

От друга страна, във втората група държави служителят най-вероятно ще се върне на работа след облекчаване на най-силната болка. Това се дължи на медицинското заключение, че бездействието е пагубно за много мускулно-скелетни заболявания и че поддържането на умерено ниво на работа може да бъде от полза, дори когато някои симптоми продължават. Например той може временно да изпълнява задачи в офиса, които не изискват вдигане на тежки товари или да работи с намалено работно време, за да избегне прекомерното натоварване.

Плюсове от ранното връщане на работа

Работа

Улесняването на връщането на работа на служителите в отпуск по болест има всички предимства. Най-важното от тях е, че чрез намаляване на продължителността на неактивността до строго необходимото, се намаляват шансовете служителят в крайна сметка да напусне работа и да стане зависим от обезщетения за неработоспособност или инвалидност. Всъщност е доказано, че колкото повече време служителите отсъстват, толкова по-вероятно е те да не се върнат на работа.

В контекста на застаряването на населението изглежда ясно, че политиките за връщане на работа трябва да бъдат широко приети, за да подкрепят хората да останат работоспособни през целия трудов живот.

Друг плюс е, че за разлика от мерките, специално предназначени за служители с увреждания или свързани с работата заболявания, мерките за връщане на работа могат да бъдат от полза за всеки служител, който отсъства поради здравословен проблем. Това е особено важно за хората с хронични заболявания – уязвима група, която се увеличава в Европа.

Източник:

Get well or get back to work? Why some European countries want sick staff to return while others leave them to recover: https://theconversation.com/get-well-or-get-back-to-work-why-some-european-countries-want-sick-staff-to-return-while-others-leave-them-to-recover-196005

Още по темата:
  • 40 вдъхновяващи мисли за всеки ден, с които работната ви седмица да мине по-лесно 40 вдъхновяващи мисли за всеки ден, с които работната ви седмица да мине по-лесно
  • Защо е по-добре да работите в офис, отколкото да пътувате по света Защо е по-добре да работите в офис, отколкото да пътувате по света
  • Зорница Николова: Представям ви своето хоби, което успях да превърна в професия Зорница Николова: Представям ви своето хоби, което успях да превърна в професия
  • 6 типа жени на работа, които наистина ни пречат да работим 6 типа жени на работа, които наистина ни пречат да работим
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВАРИТЕКС ЦЕЛИ СИЛИКОНОВИ СТЕЛКИ ЗА КОРИГИРАНЕ НА НАПРЕЧЕН И НАДЛЪЖЕН СВОД 542
45.60лв.

ВАРИТЕКС ЦЕЛИ СИЛИКОНОВИ СТЕЛКИ ЗА КОРИГИРАНЕ НА НАПРЕЧЕН И НАДЛЪЖЕН СВОД 542

ФЪРСТ ЕЙД АПТЕЧКА ТИП ОФИС
49.00лв.

ФЪРСТ ЕЙД АПТЕЧКА ТИП ОФИС

ИСТИНИ И МИТОВЕ ЗА УСПЕХА - ЕРИК БАРКЪР - ХЕРМЕС
17.95лв.

ИСТИНИ И МИТОВЕ ЗА УСПЕХА - ЕРИК БАРКЪР - ХЕРМЕС

КАК ДА ОБЩУВАМЕ НА РАБОТНОТО МЯСТO - ЛЕЙЛ ЛОУНДЗ - ХЕРМЕС
15.95лв.

КАК ДА ОБЩУВАМЕ НА РАБОТНОТО МЯСТO - ЛЕЙЛ ЛОУНДЗ - ХЕРМЕС

ЗИМАТА НА НАШИТЕ ПИСМА - АНХЕЛЕС ДОНЯТЕ - ХЕРМЕС
17.95лв.

ЗИМАТА НА НАШИТЕ ПИСМА - АНХЕЛЕС ДОНЯТЕ - ХЕРМЕС

ШОЛ ГЕЛАКТИВ СТЕЛКИ ЗА РАБОТА * 2 ДАМСКИ
35.50лв.

ШОЛ ГЕЛАКТИВ СТЕЛКИ ЗА РАБОТА * 2 ДАМСКИ

Коментари към Защо в някои държави болните служители се връщат на работа, преди да са се възстановили напълно

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо в някои държави болните служители се връщат на работа, преди да са се възстановили напълно
    www.framar.bg 
    на 29 January 2023 в 21:40
    Коментирайте "Защо в някои държави болните служители се връщат на работа, преди да са се възстановили напълно"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
  • Тормозът на работното място трябва да се третира като проблем на общественото здраве
  • Работа на мускула
  • Болничен лист за временна неработоспособност - правила и условия за издаване
  • 40 вдъхновяващи мисли за всеки ден, с които работната ви седмица да мине по-лесно
  • Санкции при непредставяне в НОИ на данни, фигуриращи в болничните листи
  • Когато осъзнаеш, че си твърде възрастен и вече никой не иска да те вземе на работа
  • Външна работа на сърцето
  • Дирекция "Регионална служба по заетостта", град Бургас
  • 13 неща, които могат да окажат влияние върху резултатите от вашето интервю за работа

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

За тези, които търсят работа като бавачка в София

преди 461 дни, 10 часа и 12 мин.

Схващане на пръста от работа с компютърна мишка. Има ли място за притеснение?

преди 1077 дни, 11 часа и 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 2 часа и 11 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 2 дни, 8 часа и 14 мин.

продавам PLAQUENIL 200 mg

преди 3 дни, 3 часа и 17 мин.

Търся OZARA ACTIV и TERRA OXY - добавките на професор Жеко Ганев от Стара Загора

преди 11 дни, 23 часа и 6 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Да се увеличи ли потребителската такса за здравноосигурените лица

Виж резултатите
Още интересни публикации
Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром

Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Защитно облекло

Защитно облекло

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Работа на мускула

Работа на мускула

от 24 юни 2022г. Прочети повече
Какво е вашето място сред колегите?

Какво е вашето място сред колегите?

от 12 март 2020г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах