Загубата на баба може да има дълготрайни последици за психичното здраве на децата и юношите

Загубата на баба в семейството може да има сериозни и трайни последици за психичното здраве както на възрастните й деца, така и на внуците, сочи проучване. Това откритие може да е изненадващо, тъй като смъртта на възрастен член от семейството е нормална, дори очаквана част от живота. И все пак ефектите са дълбоки. Загубата на баба или дядо може да увеличи риска от депресия при подрастващите.
Десетилетия изследвания показват, че участието и подкрепата на бабите и дядовците е от полза за техните внуци. Това важи особено за децата, отглеждани от самотни майки. Бабата и дядото по майчина линия често играят ролята на предпазна мрежа, осигурявайки предимства като жилище, грижи за децата и финансова и емоционална подкрепа – все ползи за здравето и развитието на техните внуци.
Но какво се случва, когато близки за нас баба и дядо починат? Настоящото проучване използва национален набор от данни за няколко самотни майки с деца в юношеска възраст, които са интервюирани многократно след раждането. По време на изследването учените анализират дали смъртта на бабата и дядото по майчина линия предизвиква депресивни симптоми при юношите и техните майки.
След смъртта самотната майка е по-склонна да изпадне в депресия в сравнение с други жени, загубили свой родител. Интересно е, че при момчетата в юношеска възраст, чиито баби са починали през предходните седем години, също се наблюдава по-висок риск от развитие на депресия в сравнение с техните връстници. Изследователи обаче не откриват статистическо значимо увеличение на риска след смъртта на дядото по майчина линия.
Влошаване на психичното здраве на подрастващите
През последните десетилетия се наблюдава влошаване на психичното здраве на подрастващите не само в Съединените щати, но и в световен мащаб. Роля в ускоряването на тази тревожна тенденция играе и пандемията от COVID-19, като основните причини според експертите са финансовите затруднения и социалната изолация.
Интересно е, че ефектите върху психичното здраве от загубата на любим човек по време на пандемията са пренебрегнати. Въпреки че смъртността от COVID-19 е сравнителни ниска сред младите хора, стотици хиляди са загубили родители през последните две години.
Към юни 2022 г. статистически модели показват, че приблизително 4 милиона души в САЩ са загубили баба или дядо след тежко боледуване в резултат на заразяване със SARS-CoV-2, което предполага потенциално увеличение на процента на младежите с депресия.
Загубата на баба или дядо по време на пандемията от COVID-19 се приема значително по-тежко от подрастващите, отколкото преди появата на коронавирусната инфекция. Причината за това е, че повечето смъртни случаи са внезапни, което лишава семействата от възможността да се сбогуват.
>>> Защо връзката ни с починал близък продължава и след смъртта му
Скорошни изследвания откриват, че възрастните, които са загубили съпруг в резултат на COVID-19, са изложени на по-висок риск от депресия от тези, чийто брачен партньор е починал точно преди пандемията.
Оказва ли полът влияние върху резултатите?
Защо загубата на баба изглежда има по-дълбоки и дълготрайни последици? Защо момчетата са по-уязвими след загубата на своята баба?
Социализацията на пола може да обясни по-тежките симптоми на депресия при момчетата след смъртта на бабата по майчина линия. Подрастващите момчета може да изпитват натиск да интернализират емоциите си. Освен това загубата на дядо може да повлияе върху други неща – представяне и оценки в училище, поддържане на здрави взаимоотношения или рисково поведение.
Въпреки че проучването предлага малък прозорец към страданието, свързано със загубата на баба или дядо, констатациите подчертават належащата необходимост юношите и техните родители да имат достъп до услуги за подкрепа, докато се справят с последиците.
Losing a grandmother can have long-lasting mental health effects for kids and adolescents, a new study finds: https://theconversation.com/losing-a-grandmother-can-have-long-lasting-mental-health-effects-for-kids-and-adolescents-a-new-study-finds-186106
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БАБА ПРАЩА ПОЗДРАВИ И СЕ ИЗВИНЯВА - ФРЕДРИК БАКМАН - СИЕЛА
БАБО, РАЗКАЖИ МИ СПОМЕН - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
ТЪЙ РЕЧЕ БАБА ЕГА /ТВЪРДИ КОРИЦИ/ - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
И ЗАМИРИСА НА БАБИНИ ГОЗБИ И СПОМЕНИ - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА, ИЛИАНА НИКОЛОВА - ХЕРМЕС
КАК ДА СЕ ЗАБАВЛЯВАМЕ С БАБА - ДЖИЙН РЕЙГЪН - ХЕРМЕС
С МИСЪЛТА ЗА КРАЯ - КАТРИН МАНИКС - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Хронология на смъртта: През какви етапи минава умиращият човек
- Смърт
- Как да бъдем полезни на хора, загубили близък човек, или възстановяващи се след психично заболяване
- Лобелия - голяма, Индиански тютюн
- Човешките клетки остават живи в продължение на седмици след смъртта
- Използването на слухов апарат е свързано с понижен риск от ранна смърт
- Комуникация с починали близки – (не)възможната алтернатива
- Тери Пратчет, създателят на Света на диска, си отиде на 66 години
- Не мога да живея без нея: Защо мъжете страдат повече след смъртта на любимата си
- Хората, страдащи от хипохондрия, живеят по-малко от тези, които не се тревожат за здравето си
Коментари към Загубата на баба може да има дълготрайни последици за психичното здраве на децата и юношите