Едва 5% от снимките в Инстаграм показват как изглеждат повечето майки след раждане
След като разглежда 600 изображения на жени след раждане, публикувани в Инстаграм с хаштаг #postpartumbody (в превод – тяло след раждането), австралийски екип стига до заключението, че на тях почти никога не се забелязват физически несъвършенства като стрии, отпуснато коремче или белези от секцио.
Всъщност е напълно нормално тялото на младата майка да е белязано по някакъв начин от бременността и раждането. За съжаление, снимките в Инстаграм внушават, че реалността не е такава, твърдят учените от Австралия.
Повечето снимки на млади майки в социалните мрежи не отразяват действителността
Резултатите от изследването, публикувани в списание „Healthcare“, показват, че на едва 5% от снимките се виждат белези от операция, отпуснати гърди, стрии или целулит.
Екипът разглежда публикации от категориите „Скорошни“ и „Топ“, където 91% от изображенията са на слаби жени или на жени с оптимално тегло, които са облечени в спортни дрехи. В повечето случаи се оказва, че снимките са обработени дигитално и се следят внимателно от техните автори.
Диетологът и лектор от Университета на Сидни д-р Мегън Гоу допълва: „Това, което забелязахме е, че публикуваните в Инстаграм снимки не отразяват действителността. Повечето млади майки не изглеждат така, след като родят. Съдържанието в социалните мрежи оказва много сериозен натиск върху тях и ги кара да се чувстват нещастни, което е последното нещо, от което имат нужда точно в този преломен период от живота си.“ Снимките на жени, които изглеждат толкова добре, непосредствено след раждането, крие риск от формиране на негативна нагласа към собственото тяло и от тежка следродилна депресия.
Родителството понякога ощетява възрастните и това е напълно нормално
„Те мислят за храненето на бебето, лишават се от сън и накрая попадат на снимка на някоя слаба майка, което ги навежда на мисълта, че трябва да се погрижат и за това, че трябва да бъдат стройни като нея“, продължава д-р Гоу.
В Австралия работи гореща линия Panda, която предлага консултации на родители в следродилна депресия или тревожност. Главният изпълнителен директор Джули Борнинкоф споделя, че получават обаждания от отчаяни майки, които не успяват да намерят време дори за душ. Тя също смята, че снимките в социалните медии задълбочават проблема, тъй като правят жените прекалено самокритични и ги подлагат на още по-силен стрес. Според Борнинкоф всички млади родители имат нужда да осъзнаят, че родителството създава усещане за уязвимост и това е напълно нормално. Отглеждането на дете изисква жертви и винаги е придружено от приятни и неприятни моменти.
Формиране на положителна нагласа към женското тяло в социалните мрежи
Диетологът Мегън Гоу и колегите й са на мнение, че подобни снимки само възпрепятстват опитите за изграждане на положителна нагласа към външния вид. С хаштага #curvyyoga например се отбелязват публикации, които съдържат снимки на жени с различни фигури. Посланието е, че всяка жена може да се включи в заниманията по йога, без значение дали е слаба, или закръглена.
Снимките с хаштаг #pospartumbody обаче не носят положително послание, защото разкриват женски тела без отпуснати коремчета или стрии – характерни за месеците след раждането. Както отбелязва д-р Гоу: „Очаквахме да видим по-реалистични снимки на жени, които се гордеят с промените в тялото си.“
>>> Как социалните медии влияят върху самочувствието на родителите
Съзнателното изграждане на положителна нагласа също е форма на натиск
Катрин Сондърс, клиничен психолог от Сидни и майка на деветмесечно бебе, споделя една по-различна гледна точка. Тя смята, че дори окуражаването на жените да харесват телата си, такива каквито са, е форма на натиск. Според нея никоя от двете тенденции не е за предпочитане и е най-разумно да се изгради неутрална нагласа към външния вид на майката след раждането. „Някои хора приемат метафорично стриите като белези от спечелена битка или като знак, че бебето е пораснало здраво и голямо. Няма проблем. Но не всеки е длъжен да гледа на несъвършенствата по кожата си по този начин. Обществото нанесе достатъчно вреди и изкриви представата на жените за външния им вид. Не е нужно някой да ги притиска да се гордеят с целулита или с отпуснатите си гърди например“, допълва Сондърс.
„По-важно е как се чувства майката и дали има нужда от помощ, а не как изглежда“
Джули Фрийман, фитнес инструктор и доброволец на горещата линия Panda подкрепя Катрин. Тя не смята за необходимо в социалните медии да се обръща внимание на начина, по който се променя женското тяло след раждане. От друга страна вижда в платформите чудесна възможност да се прояви грижа към живота на младата майка: „Как се чувстваш днес?“, „Как върви възстановяването?“, „Нуждаеш ли се от помощ?“ Според Фрийман истинската история на всяка наскоро родила жена се крие не зад външния й вид, а зад отговорите, които би дала на въпросите по-горе.
Изследванията върху социалните медии и жените след раждане са малобройни. Гоу смята, че това трябва да се промени, тъй като именно в Инстаграм е най-голям делът на младите жени в репродуктивна възраст. Необходимо е да се проведат допълнителни проучвания върху ролята на социалните мрежи при предаване на важни за женското здраве послания, свързани с начин на хранене, физическа активност и психично състояние.
Игнорирайте публикации, които ви разстройват
Съветът на експертите към майките е да следват инстинкта си, ако искат да се предпазят от негативните ефекти на публикации с хаштаг #pospartumbody. „Ако снимка в социалните мрежи ви кара да се чувствате неприятно или ви потиска, не се спирайте на нея, а продължете. Можете да изберете и опцията „Unfollow“ – тя ще ви даде възможност да не виждате съдържание, което не ви харесва“, допълват те.
Post-pregnancy body positivity? On Instagram, it’s hard to find: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2022/oct/23/post-pregnancy-body-positivity-on-instagram-its-hard-to-find
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Как да си помогнете, когато се чувствате неуверени
- Дигитален детокс – какво представлява и защо ни е необходим
- Защо сравнението с другите ни прави нещастни и как да излезем от този капан
- Силата на социалната група и ролята й в живота на тийнейджъра
- Усещането за социалния ни статус в обществото влияе на нашето здраве
- Как Халоефектът повлиява начина, по който възприемаме останалите
- Виртуални тълпи, форми на микроагресия и мащаби на социално засрамване
- Сравненията в социалните мрежи са особено токсични за младите майки
- Фитнес режим за седалищни мускули на Памела Рийф – сензацията в социалните мрежи
- Без бутон "Харесвам" в социалните мрежи, ако искаме да бъдем психично здрави
Коментари към Едва 5% от снимките в Инстаграм показват как изглеждат повечето майки след раждане