Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Фреш наука Еволюцията в действие: 4 мутации, които могат да променят бъдещето на вида ни

Еволюцията в действие: 4 мутации, които могат да променят бъдещето на вида ни

от 19 фев 2018г.
Еволюцията в действие: 4 мутации, които могат да променят бъдещето на вида ни  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Най-случайните еволюционни генетични промени са неутрални, а други вредни, но някои от тях се оказват полезни за човешкия вид. Тези облагодетелстващи мутации са суров материал, който с времето може да се използва от естествения подбор и да се разпространят из по-голяма част от населението.

Днес ще ви запознаем с няколко полезни мутации, които учените за засвидетелствали при отделни човешки индивиди.

Аполипротеин А1-Милано и сърдечносъдовите заболявания

Сърдечносъдовите заболявания за един от бичовете на съвременното общество и индустриализираните държави. Те са част от еволюционното ни минало, което ни е програмирало да трупаме енергия – наситени мазнини, някога рядък и ценен източник на калории, а днес основна причина за запушването на артериите. Но съществуват доказателства, че потенциалът еволюцията да се справя с тях е голям.

Всички хора имат ген, отговарящ за протеина Аполипротеин A1, който е част от система, транспортираща холестерола през кръвоносния поток. Апо-А1 е един от липопротеините с висока плътност, които вече е известно, че са изключително полезни, тъй като те премахват холестерола от стените на артериите. Но малка общност в Италия разполага с мутирала версия на протеина, наречена аполипопротеин А1-Милано, или на кратко Апо-А1М. Апо-А1М е дори по-ефективен от Апо-А1 при почистването на артериите от холестерола и разграждането на плаките. Освен това разполага с допълнителни антиоксидантни функции, благодарение на които предотвратява уврежданията вследствие на възпаленията, свързани с атеросклерозата. При хората, които притежават този ген, рискът от сърдечен удар е минимален и фармацевтичните компании се опитват да разработят изкуствен еквивалент на протеина като алтернативна форма на сърдечносъдова терапия.

Разработват се също медикаменти, които са основани на различни мутации при ген, наречен PCSK9, който има подобен ефект. При хората с тази мутация рискът от сърдечно заболяване е с 88% по-нисък.

Повишена плътност на костите

Един от гените, които отговарят за костната плътност при хората, се нарича LRP5. Мутациите, нарушаващи функциите на този ген, причиняват остеопороза. Но различни видове мутации могат да засилят неговото въздействие и да предизвикат една от най-необичайните човешки мутации.

Тази мутация е открита случайно, когато американски младеж причинява сериозна автомобилна катастрофа, но семейството му се разминава без счупени кости. Рентгеновите снимки показват, че те, както и други членове на фамилията, имат значително по-здрави и плътни кости от средностатистическия човек. Те били резистентни не само към наранявания, но и към естествената дегенерация на скелета, свързана с остаряването на тялото. Някои от тях имали доброкачествени костни образувания по небцето, но с изключение на това, мутацията нямала никакви други странични ефекти (като изключим, че на тези хора ще им е по-трудно да се носят във водата). Фармацевтичната индустрия проявява интерес и към този случай, като се извършват изследвания как мутиралият ген може да помогне на хора с остеопороза и други заболявания на костната система.

Устойчивост на малария

Класически пример за еволюционна промяна при човека е хемоглобинова мутация, наречена HbS, която изменя формата на червените кръвни телца, извивайки ги като полумесец. При наличието на едно копие мутацията осигурява резистентност към маларията, но с две – болест, наречена сърповидно-клетъчна анемия.

При проучване, направено през 2001 г., италиански учени изследвали населението на африканската страна Буркина Фасо и регистрирали защитен ефект, свързан с различния вариант на хемоглобин, наречен HbC (не HbS). Хората, които разполагали само с едно копие на гена, имали 29% по-нисък шанс да се заразят с малария, докато при онези с две копия, рискът намалявал с цели 93%. В най-лошия случай този ген може да причини лека форма на анемия, която по никакъв начин не може да се сравнява със сърповидно-клетъчната анемия.

Тетрахроматично зрение

Повечето бозайници се характеризират със слабо цветно зрение, тъй като имат само два вида конуси – клетки в ретината, които възприемат различни видове светлина. Хората, подобно на другите примати, разполагат с три вида конуси – наследство от времената, когато нашите предци е трябвало да откриват зрелите, ярко оцветени плодове, които са били изключително важни за тяхното оцеляване като вид.

Генът за един от видовете конуси, който отговаря предимно за синьото, се намира в хромозома 7. Останалите два вида, които са чувствителни към червеното и зеленото, са в X-хромозомата. Тъй като мъжете имат само една X-хромозома, мутация, която изключва гена за червеното или зеленото, причинява червено-зелен далтонизъм. За щастие, жените имат резервно копие. Това обяснява защо това състояние се среща почти изцяло при мъжете.

Но какво се случва ако мутацията на гена, отговарящ за червеното или зеленото, вместо да се изключи, промени обхвата на цветовете, за които отговаря? Тези гени възникват само по един начин – при дупликация и разклоняване на един наследствен ген за конус.

При мъжете промяна не би последвала. Те ще продължат да имат рецептори за 3 цвята, само че различен от нормалния комплект. Но ако това се случи с гена при жена, тя ще има рецептори за синьо, червено и зелено на едната X-хромозома и мутирал четвърти вид на другата. Това означава, че тя ще има 4 различни рецептора за цветове. Подобно на птиците и костенурките, зрението й ще е тетрахроматично и ще може на теория да различава повече оттенъци от средностатистическия човек.

По статията работи: Величка Мартинова
Източник: bigthink.com
Снимка: nerdist.com

Още по темата:
  • Двама братя се парализират всеки ден след залез слънце Двама братя се парализират всеки ден след залез слънце
  • Защо носовете са като снежинките? Защо носовете са като снежинките?
  • 10 мита за гените – разбити 10 мита за гените – разбити
  • 6 рудиментарни органа, от които човешкото тяло вече няма нужда 6 рудиментарни органа, от които човешкото тяло вече няма нужда
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КРАТКА ИСТОРИЯ НА ПОЧТИ ВСИЧКО - БИЛ БРАЙСЪН - СИЕЛА
25.00лв.

КРАТКА ИСТОРИЯ НА ПОЧТИ ВСИЧКО - БИЛ БРАЙСЪН - СИЕЛА

ПРОИЗХОД НА ВИДОВЕТЕ - САБИНА РАДЕВА - СИЕЛА
23.00лв.

ПРОИЗХОД НА ВИДОВЕТЕ - САБИНА РАДЕВА - СИЕЛА

НАЙ-ВЕЛИКОТО ШОУ НА ЗЕМЯТА - РИЧАРД ДОКИНС - СИЕЛА
22.90лв.

НАЙ-ВЕЛИКОТО ШОУ НА ЗЕМЯТА - РИЧАРД ДОКИНС - СИЕЛА

Коментари към Еволюцията в действие: 4 мутации, които могат да променят бъдещето на вида ни

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Еволюцията в действие: 4 мутации, които могат да променят бъдещето на вида ни
    www.framar.bg 
    на 07 July 2025 в 03:26
    Коментирайте "Еволюцията в действие: 4 мутации, които могат да променят бъдещето на вида ни "

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Фреш наука
  • Етапи от историята на човешката еволюция
  • Хорионна биопсия
  • Хомо еректус - първият, напуснал пределите на люлката на човечеството Африка
  • Хомо сапиенс - единственият оцелял човешки вид
  • История на човешките раси
  • Генетични изследвания при рак на гърдата и яйчниците
  • Хомо хабилис вероятно е първият наш предшественик, изработвал каменни инструменти
  • Изследване на нухална транслуценция
  • д-р Петя Ангелова Николова
  • Емпедокъл – първият учен, на който му хрумва идеята за еволюцията и естествения подбор
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 56 дни, 6 часа и 42 мин.

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 149 дни, 12 часа и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 2 дни, 15 часа и 27 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 9 дни, 11 часа и 36 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 11 дни, 4 часа и 18 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 23 дни, 11 часа и 9 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ФЕНОМЕНЪТ ТЕСЛА - ХАМИШ МАККЕНЗИ - ХЕРМЕС

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival