Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Децата на глухи родители: Ранно емоционално съзряване и необичайно ниво на емпатия

Децата на глухи родители: Ранно емоционално съзряване и необичайно ниво на емпатия

от 01 фев 2023г., обновено на 02 фев 2023г.
Редактор: Вероника Събова
Децата на глухи родители: Ранно емоционално съзряване и необичайно ниво на емпатия - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Животът в пълна тишина е труден и изпълнен с редица предизвикателства. В повечето случаи близки и роднини предприемат действия, с които да улеснят ежедневието на хората с увреден слух, които имат нужда да се почувстват като пълноправни и пълноценни членове на обществото. Много често тази роля се поема от децата, които полагат неимоверни усилия, за да бъдат избегнати трудностите, които загубата на слух поражда.

Около деветдесет процента от децата на глухи родители се раждат без проблеми със слуха, което често означава, че трябва да развият необичайни нива на емпатия в ранна възраст. Те са изправени пред много предизвикателства, но в много случаи съзряват бързо и овладяват втори език – жестомимичния.

Историята на Абигейл Поутън

Подобно на много деца на глухи родители, Абигейл Поултън решава да научи жестомимичния език в ранна детска възраст, за да има пълноценна връзка с майка си Лесли Шелдън. „Израствайки като дете на глухи родители, се научаваш по-добре да разбираш различните нужди на другите хора – не само тези, свързани със загубата на слух, но и с достъпността като цяло.“, споделя Поултън.

Абигейл още си спомня гнева, който често изпитва като дете, когато въпреки записванията за филми със субтитри, услугата многократно е отказвана на семейството й. Въпреки това младата жена споделя, че е имала „красиво и много интересно детство“, независимо от многото отстъпки, които се е наложило да прави в живота си.

>>> Без повече извинения: „Искам да променя начина, по който обществото се отнася към глухите хора“

„Може би пораснах в емоционално отношение малко по-бързо от повечето деца.“, споделя Поултън. „Може би отчасти се отказах от детството си и безгрижните игри, за да мога да поема отговорност.“

Скритата сила на глухите хора

мъж, жена, език на глухонемите

Много хора със загуба на слуха стават експерти в разчитането на невербалните знаци. Шелдън, бивш социален работник, споделя, че може да разбере какво едно бебе иска да каже на майка си много преди тя да успее да го направи.

Поултън споделя, че приспособяването към начин, по който незрящите хора общуват с телата си и чрез изражението на лицето, е незаменим опит, който е от огромна полза в работата й като актьор, а сега и като учител по йога и медитация. Въпреки това в много страни глухите деца са насърчавани да не използват езика на знаците като част от интегрирането им.

Рамас Макрей, докторант в Университета „Дикин“ в Австралия, изучава психичното здраве на глухите деца, които растат с или без достъп до езика на знаците. Родината на Макрей, който е роден глух и родителите му също са незрящи, е Литва. През онези години страната е част от Съветския съюз, където са осигурявани специални жилищни блокове, училища и фабрики само за хора с увреждания на слуха.

Поради множеството подигравки глухите хора възприемат тези специални „тихи“ пространства като места, където могат да получат „онази топлина, която стига до костите ти и те зарежда отново с енергия“.

Въпреки предизвикателствата, пред които е изправен, Макрей смята, че ползите от това, че е незрящ, също са огромни. „Нямаше да съм човекът, който съм днес, ако родителите ми не бяха глухи.“, споделя Макрей. „Личното ми мнение е, че бих имал по-малко възможности, защото нямаше да мога да ги видя изправени пред всички бариери, с които трябваше да се сблъскат.“

Младият мъж споделя, че е научил много от способността на майка му да се възползва от възможностите. „Беше й отказана работа и образование по време на комунистическия режим, но когато Литва напусна СССР, организира група от глухи хора на възраст над 40 години, които да се запишат на курсове в Обединеното кралство.“

“Обществото като цяло е това, което налага бариери.“, казва Макрей. „Оттам идват бариерите, а не от хората, които се сблъскват с тях, и мисля, че мама ми демонстрира това.“

„Чувствам жестомимичния език като майчин“

Жестомимичен език

Джоди Лабагала, чиито родители са незрящи, споделя, че никога не се е чувствала различна и дори много дълго време не е забелязала, че родителите й са различни, защото тя и нейните братя и сестри са имали „толкова прекрасно детство“.

Джоди описва процъфтяващия през 80-те и 90-те години клуб на глухите в Аделаида – където родителите й са се запознали и тя е прекарала голяма част от детството си – като „духовен дом“ на семейството й.

Лабагала се научава да разпознава жестовете, много преди да може да говори, поради което заявява, че първият й език е Auslan – основният жестомимичен език на австралийската общност на глухите. Разговаряйки с родителите си, докато расте, Джоди осъзнава, че това не е просто език. „Auslan е много сложен език. Не се превежда дума по дума – има много изражения на лицето, чрез които се предават тон и емоции.“, коментира Лабагала.

>>> Ползите от жестомимичния език за бебетата

Поради факта, че чувства Auslan като майчин език, младата жена решава да изкара курс за професионално използване на жестомимичния език. „Този курс промени живота ми. Сега открих, че работя в общността на глухите и използвам Auslan всеки ден на работа. Все едно съм у дома.“

Източник:

Telling signs: what children born to deaf parents learn earlier than most: https://www.theguardian.com/society/2023/jan/04/telling-signs-what-children-born-to-deaf-parents-learn-earlier-than-most

Още по темата:
  • Шапки долу...за Браян Джонсън от AC/DC Шапки долу...за Браян Джонсън от AC/DC
  • Децата, които имат брат или сестра, са по-емпатични Децата, които имат брат или сестра, са по-емпатични
  • Видеоигра учи децата на емпатия Видеоигра учи децата на емпатия
  • Без повече извинения: „Искам да променя начина, по който обществото се отнася към глухите хора“ Без повече извинения: „Искам да променя начина, по който обществото се отнася към глухите хора“
5.0/5 1 оценка

Коментари към Децата на глухи родители: Ранно емоционално съзряване и необичайно ниво на емпатия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Децата на глухи родители: Ранно емоционално съзряване и необичайно ниво на емпатия
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 09:16
    Коментирайте "Децата на глухи родители: Ранно емоционално съзряване и необичайно ниво на емпатия"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Изцелението на другите не е наша работа, тяхна е
  • Естествени средства за лечение на намаляване и загуба на слуха
  • Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас
  • Какво е емпатия и защо е важна тя
  • Хуманистичната психология на Карл Роджърс
  • Какво представлява патологичната емпатия
  • Емпатията - начин да усещаме околните
  • Огледални неврони и емпатия: Чудото на свързващите механизми
  • Ефекти от добротата върху мозъка
  • Какво представлява клиент-центрираната терапия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Спорт и безопасност при децата при каране на велосипед

преди 1479 дни, 18 часа и 35 мин.

Плашенето на децата - остарял или все още ефикасен подход според вас?

преди 2168 дни, 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 21 часа и 20 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 12 часа и 21 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 12 часа и 32 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 12 часа и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival