В търсене на истината... Мария и Пиер Кюри, и откритието им
На 20 декември 1898 година Пиер Кюри пише думата "радий" в дневника си. Срещу нея той отбелязва, че това е новият елемент, който той и жена му Мария откриват в лабораторията си в Париж.
Радият е кристално бял, луминесцентен, рядък и силно радиоактивен елемент. Името му идва от латинската дума "radius", която означава "лъч". Дневникът, в който те изписват името на новооткрития елемент все още е силно радиоактивен и опасен.
Пиер е син на парижки лекар и е роден през 1859 година. Завършва Сорбоната и през 1882 е началник катедра в Училището по физика и химия в Париж.
Мария е полякиня, която в началото живее във Варшава като Мария Склодовска. Дъщеря е на учител по математика и физика. Удивително ярка и всеотдайна, тя заминава за Париж през 1891, за да учи наука. Среща Пиер, влюбват се и се женят през 1895 година, когато тя е на 27, а той на 36. Това се превръща в прекрасна връзка на двама души погълнати от науката и любовта си един към друг.
По-късно Мария започва работа в склада на партерния етаж на училището, където Пиер работи. Той е изграден от тухлени стени, паянтови столове и няколко дървени работни маси. Заедно, Мария и Пиер изобретяват собствена йонизационна камера от дървени щайги за стока.
На 17 февруари 1898 Мария тества проба от черен уранинит (натурален минерал, който съдържа уран) и открива, че излъчва изключително силна радиация. Съпругът й, който междувременно е отхвърлен за професура от Сорбоната се присъединява към нея в този експеримент. По този начин Пиер и Мария полагат основите на ядрената физика. До юли откриват елемент, който наричат "полоний" (кръстен на народността на Мария). Тя е човекът, който измисля името "радиация".
След лятната ваканция, прекарана в игри и колоездене с дъщеричката им Ирен, семейство Кюри се връща към експеримента. Те споделят за откритието на радия във Френската академия на науките на 26 декември 1898 година. Единицата за радиоактивност е наречена "Кюри" в чест на Пиер, който загива трагично в инцидент в Париж през 1906 година, когато е само на 46.
Мария продължава работата им. Пиер и Мария печелят награда за физика през 1903 съвместно с Анри Бекерел. Тя печели Нобелова награда за химия през 1911 (тя все още е единственият човек, който печели Нобелова награда както за физика, така и за химия).
Дъщеря й Ирен и нейният съпруг — физикът Фредерик Жолио също печелят Нобелова награда за химия през 1935 заради откритието им, че радиоактивността може да бъде изкуствено създадена в лаборатория. Година по-късно Мария Кюри умира от левкемия, причинена от радиация.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЗА ПРОИЗХОДА НА ВРЕМЕТО - ТОМАС ХЕРТОГ - СИЕЛА
НовХИМИЯ И ХАОС - НИК АРНОЛД И ТОНИ ДЕ СОЛ - ЕГМОНТ
БИГДЖИГС ТАБЛО ЗА НАГРАЖДАВАНЕ BJ190
СОЕКС ECOVISOR F4
Безплатна доставка за България!СОЕКС ДОЗИМЕТЪР 112
Безплатна доставка за България!ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧВА В СЪБОТА - АРКАДИЙ И БОРИС СТРУГАЦКИ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Пречистване на организма след излагане на радиация
- Алое, Алое вера, Сабур, Сара сабур
- История на Николай Дубинин
- Химическа кастрация
- Лечение с радиоактивен йод
- Изследвания и открития на Николай Дубинин за периода 1929-1934 година
- Изследвания и открития на Николай Дубинин за периода 1935-1945 година
- Николай Дубинин в България
- История на Гален
- Въпроси към Александър Опарин, свързани с теорията му за произхода на живота
Коментари към В търсене на истината... Мария и Пиер Кюри, и откритието им