Време за себе си: Как 20 минути на ден могат да променят живота ни
Ако отделянето на малко време за себе си – за четене на книга или просто за почивка – ви се струва невъзможно, е време да предприемете действия.
Когато сме претоварени с работа, деца, грижи, домашни ангажименти, е лесно да попаднем в капана на мисълта, че всяка секунда е важна. Поради това, макар и трудно за някои хора, трябва да признаем, че списъкът със задачи никога не свършва, че отделянето на време за себе си ще ни помогне да свършим всичко останало, че не е егоистично, а напротив – практично.
Не става дума за ставане в 4 часа сутринта, за да отхвърлим ангажименти си на спокойствие. Става въпрос за 20 минути, които ще ни помогнат да „презаредим батериите“.
Подходящо време
Според много хора най-подходящото време е рано сутрин. Защо? Вероятно защото отделянето на 20 минути сутрин изглежда постижимо. Може дори да не се налага да ставаме по-рано, просто трябва да се уговорим с партньорите, съквартирантите или децата си.
Брад Еон, доцент по философия на пространството и времето в Университета в Квебек, Канада, не прави почти нищо в минутите след събуждане. Може да гледа през прозореца, да се разхожда из апартамента си, да пие вода. „Просто отделям време и е много, много възнаграждаващо.“, казва той.
Би било по-малко практично да отделяме време за себе си след края на работния ден, тъй като тогава ще бъдем изтощени, докато сутринта е подходящо време да се изолираме от стреса. „Когато се събудите нивата на кортизол са много високи.“, казва Еон. „Не се нуждая от допълнителен стрес в живота си, така че искам малко спокойствие.“
Прочетете още:
Авторката Адриен Хърбърт успява да отдели цял час всяка сутрин за себе си – любимото й време през деня, което я провокира да напише книга, озаглавена „Power Hour“. Според нея няма универсално правило. „Това е единственият момент, когато никой няма нужда от мен. Не ми се обажда и не ми праща имейли.“, споделя Хърбърт.
Не се чувствайте виновни
„Не се чувствайте виновни, че отделяте време само за себе си“, казва Томас Мур, психотерапевт и автор на 30 книги, включително бестселъра „Грижа за душата“. „Хората трябва да разберат, че почивката е част от работата. Не можете да работите пълноценно, ако не си почивате.“
„Ние не сме машини, така че наистина ли трябва да оправдаваме съществуването си с работа.“, пита Мур. „Работата не е единственото нещо, което правим в живота – почивката ни дава спокойствие. Ако не отделяте време, губите връзката със себе си.“
В Обединеното кралство по закон всеки човек, който работи шест или повече часа, има право на 20-минутна почивка. Но това определено не е подходящото време за връзка със себе си. Така че отделянето на 20 минути извън работно време, едва ли е алчно.
Направете план и се придържайте към него
„Ако не планирате почивката, ще са необходими усилия и воля при осъществяването й и намирането на време ще се превърне в мъка.“, казва Хърбърт.
За да сте сигурни, че ще намерите 20 минути за себе си, ще трябва да планирате целия си ден. „Не чакайте алармата, за да решите какво да правите.“, съветва Хърбърт. „Взимането на такива решения сутрин не е добра идея.“ Пригответе нещата, от които се нуждаете предишната вечер, за да намалите стреса. Например, когато Хърбърт планира да тича, тя предварително подготвя спортния си екип.
Разберете какво ви спира
Еон съветва да се запитаме защо не отделяме време за себе си. Дали защото ни е страх да останем сами с мислите си?
Това е често срещана бариера. „Прекарването на 20 минути, без да се прави нещо конкретно, е мъчение за много хора.“, казва Еон. „Мислите им се съсредоточават върху неприятни неща. Така че постоянната дейност е начин да успокоят ума си.“ Нашето психично здраве влияе върху начина, по който използваме времето си, като изследванията показват, че грижата за психичното здраве може да подобри управлението на времето ни и обратното – това е двупосочна улица.
Нека бъде ваш приоритет
Адриен Хърбърт започва да става час по-рано преди шест години, когато има малко дете и няма време за себе си. Въпреки че го смята за радикално, според нея хората трябва да започнат да си казват: „Наистина е важно за мен да започна деня си, като отделям време за себе си – ще дам приоритет на това. Това не е егоистично... Необходимо е“. Хърбърт съветва всички да дават приоритет на нуждите си, независимо дали става дума за бягане, четете на книга или записване на идеи на празен лист хартия.
Отнасяйте се към времето като към пари
Еон препоръчва да се отнасяме по-сериозно към времето си. Усещането за липса на време може да бъде предизвикано от това, което той нарича фундаментално пристрастие в начина, по който възприеме времето. „Винаги си мислим, че в бъдеще ще имаме повече време, но не е така.“, казва Еон. „Когато имате пари, можете да ги преброите – те са измерими. Но не можете да видите или почувствате времето, или да оцените истинската му стойност. Тъй като времето е невидимо, ни е трудно да го отчетем.“
Времето е по-скоро като кредитна карта без лимит – когато не можем да видим колко пари имаме, е лесно да прекалим. Винаги сме готови да помогнем на съсед с преместването, да бъдем доброволци и да се заемем с нов работен проект. Това е известно в психологическите среди като ефекта „да... по дяволите“. Но тук възниква един въпрос: Защо само когато вече е късно, отчитаме колко време ще отнемат всички тези ангажименти?
С какво да запълните личното си време?
„Не се притеснявайте, че си губите времето с незначителни неща. Ако ви харесват, това непременно е добре прекарано време.“, казва Хърбърт.
Академичната литература подкрепя времето за себе си според Сиара Маккейб, професор по невронауки, психофармакология и психично здраве в Университета в Рединг, Великобритания, която прекарва сутрините си на открито с кучето. „Това може да бъде риболов, бягане или четене. Всъщност няма значение какво е, ако можете да извлечете удоволствие и радост – емоциите, които подобряват психичното здраве.“
Прочетете още:
Като млад Томас Мур е католически монах и поддържа интерес към нуждата от духовни дейности, независимо дали е замесена религията или не. „Прости неща, като слушане на музика, не трябва да се пренебрегват.“, казва той.
Мур разказва, че основният начин, по който монасите медитират, е разходката. „Да си на открито сред природата може да бъде духовно преживяване.“, споделя той. „Може също така да осигури здравословна промяна в живота.“
Хърбърт казва, че клиентите й често се оплакват, че имат рафтове, пълни с книги, които нямат време да прочетат. „Просто четете всяка сутрин.“, казва тя. „Помислете колко книги ще преживеете.“
Да не правите нищо също е добра идея
Да не правиш нищо също е полезно за психическото здраве. Хърбърт споделя, че има клиентка, работеща самотна майка, която се кълне, че настройва алармата си половин час, преди да се събудят децата й, за да може да пие чай и да слуша радио в леглото.
Просто се опитвайте да прекарвате време сами
Според Маккейн самотата е прекрасна дума. Самотата означава да бъдеш сам, но не самотен. „Някои хора намират самотата за много възнаграждаваща, докато други не я търсят. Но има изследвания, които предполагат, че за някои хора самотата е много полезна и те наистина предпочитат да бъдат сами. Това, което могат да извлекат от самотата, е време за размисъл.“
Gimme 20! How just 20 minutes a day to yourself could transform your life: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2022/mar/05/how-just-20-minutes-a-day-to-yourself-could-transform-your-life
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПОЧТИ ПЕРФЕКТНА ПОЧИВКА - ЛУСИ ДАЙМЪНД - СИЕЛА
БИОФИЧИНА ТОСКАНА ПОЧИСТВАЩ МУС ЗА ЛИЦЕ, ТЯЛО И КОСА С НЕВЕН И ОВЕС 3 В 1 200 мл
МОЕТО ГОЛЯМО ГРЪЦКО ЛЯТО - СЮ РОБЪРТС - СИЕЛА
БИОФРЕШ LAVENDER ORGANIC OIL ДЪЛБОКОПОЧИСТВАЩ САПУН 100 г
ВРЕМЕТО НА ЖЕНИТЕ БЕЗ ЧАСОВНИК - МАМЕН САНЧЕС - ХЕРМЕС
МОЯТА ПЪРВА КНИГА ЗА ВРЕМЕТО - КАМИЛА ДЕ ЛА БЕДОЙЪР - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Намаляване на стреса
- Мозъкът има нужда от време, за да се адаптира към очилата ни
- Почивка на легло
- Колко време се обработва храната в стомаха и защо е важно да знаете това
- Времева линия, описваща значими исторически събития в областта на биологията. Част 3
- Времева линия, касаеща развитието на женските презервативи
- Няколко много интересни, но почти невероятни факта
- Времева линия, описваща важни факти, свързани с витамините
- Първоначално лечение при травми (RICE)
- Що е то метеопатия?
Коментари към Време за себе си: Как 20 минути на ден могат да променят живота ни