Астрономическият часовник в Прага — чудото на средновековния свят
Всеки час стотици туристи от цял свят, въоръжени с камери, нетърпеливо чакат, застанали пред сградата на общината в Прага, за да се насладят на очарователното механично изпълнение, което през Средновековието е смятано за едно от чудесата на света.
Пражкият астрономически часовник, който от 600 години е едно от най-ценните богатства на града, все още очарова хората със своите апостоли, движещи се статуи и визуализация на времето - това е единственият такъв инструмент в света.
Легендата за часовника
Легендите за създаването на часовника са изключително много. Вярва се, че неговият създател е часовникарят Ханус, който живял през 15 век. Историята разказва, че часовникът е обожаван и почитан от много чужденци, но Ханус отказа да им покаже плановете за конструкцията му. Когато пражките съветници разбират, че той се готви да създаде друг, още по-невероятен часовник, в тях се зародило чувство за завист, затова те го ослепили — не искали той да довършва работата си. По-късно той поврежда астрономическия часовник в знак на отмъщение и никой нямал възможност да го поправи.
Истинската история на часовника
Истинският създател на часовника е открит през 1961 посредством стари документи, които описват начина му на работа. В документите е посочено, че изобретателя на часовника е Микулас от Кадан - той го създава през 1410 година. Най-вероятно той си е сътрудничил с астронома и университетски професор Жан Синдел.
Астрономичният часовник е поправен и подобрен от Жан Таборски през 16 век. Въпреки това, с течение на времето, той започва да показва по-грешно и много често не работел. Няколко пъти неговото ликвидиране бива обмисляно, особено през 1780-те години. Скоро часовникът спрял да работи за много дълго време.
Основният ремонт бил неизбежен и в крайна сметка се случва през 1865 година. Часовникът е модернизиран и получава нови изображения от Йозеф Манес. През 1945 германската армия разрушава астрономичния часовник и изгаря няколко от статуите му. По-късно те са заменени с реплики, а времето е сменено от "Старо чешко време" на "Централноевропейски време".
Астрномическият часовник се състои от прозорчета с апостоли на върха, астрономически показатели (която е и най-старата част от него), календар отдолу и различни скулптури.
Фигури на апостоли
Дървените фигури на апостоли се показват през прозорчетата на всеки час, докато междувременно някои от скулптурите започват да се мърдат. Когато апостолите завършат пътуването си, най-отгоре се показва златно петле, което размахва с крила и се чува камбанен звън.
Астрономическа част
Тази част показва средновековните разбирания за Вселената — Земята е в центъра. Синята част е символ на небето, а кафявата - земята под небето. Има латински думи: ORTVS (изток), OCCASVS (запад), AVRORA (зора), CPEPVSCVLVM (здрач). Освен това има и зодиакален пръстен, който показва звездите в небето и техните движения. Има знаци за Слънцето и Луната.
Часовникът се състои от 3 кръга, показващи различно време — външният кръг показва "Старото чешко време"("Италианско време"), средният кръг с римски цифри показва "Централноевропейско време", а вътрешният кръг с арабски цифри показва "Вавилонското време". Пражкият астрономически часовник е единственият, който може да показва Вавилонското време. И това не е всичко! Малката звезда, намираща се на зодиакалния кръг показва звездния път.
Календар
Това е най-новата част от часовника. В средата му има символ. Външният ротационен кръг описва всеки ден от годината, а днешната дата се вижда най-отгоре. Освен това има медальони със зодиакални знаци, изобразяващи всеки месец от годината.
Пражкият часовник е най-старият астрономически часовник в света, който функционира и днес.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СМАРТ ЧАСОВНИК JOCCA JP055N
Безплатна доставка за България!ДЕТСКИ ЧАСОВНИК MYKI SMART GSM
Безплатна доставка за България!СМАРТ ЧАСОВНИК JOCCA JP055R
Безплатна доставка за България!ВРЕМЕТО НА ЖЕНИТЕ БЕЗ ЧАСОВНИК - МАМЕН САНЧЕС - ХЕРМЕС
БИГДЖИГС ДЕТСКИ ДЪРВЕН ОБРАЗОВАТЕЛЕН ЧАСОВНИК СОРТЕР BJ906
БИГДЖИГС СГЛОБЯЕМ ДЪРВЕН ЧАСОВНИК BJ659
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Туризъм и отдих
- Как да определим посоките на света само с часовник?
- Университетски туристически съюз "Академик", гр. София
- Хижа "Вихрен"
- Хижа "Джамен"
- Туристическо дружество "Буйна гора", гр. Разград
- ДРУЖЕСТВО ЗА ТУРИЗЪМ И СПОРТ "МУРГАШ 77"
- Хижа "Смолянски езера"
- 14-те най-големи и най-красиви моста в Европа (2 част)
- Стабилизирайте вестибуларния си апарат преди пътуване с 10 прости упражнения
- Отървете се от къртиците по необичаен, но хуманен метод с часовници
Коментари към Астрономическият часовник в Прага — чудото на средновековния свят