Революционният соларен самолет Solar Impulse прави околосветско пътешествие пред очите на целия свят (Видео)
На 9 март 2015 година в Абу Даби един едноместен самолет излетя в небето, за да влезе в историята. Наречен Solar Impulse 2, той ще направи опит да обиколи земното кълбо в рамките на 5 месеца, без да изразходва нито капка гориво. Това е възможно, тъй като тежащата малко повече от лек автомобил машина (2,4 тона), чийто размах на крилете е 72 метра (почти колкото е този на най-големия пътнически самолет Airbus A380), се захранва изцяло от слънчева енергия посредством разположените в горната й част 17 248 фотоволтаични клетки.
Подобни самолети се конструират от 70-те години на XX век, когато на пазара се появяват първите достъпни клетки. През 1980 година са осъществени първите човешки полети с такива самолети, а сега, 35 години по-късно, предстои да бъде отгърната нова страница в историята на авиацията и което е още по-важно - на общочовешката цел за търсене и разработване на възобновяеми енергоизточници, които не вредят на околната среда.
Създателят на Solar Impulse Бертран Пикар – шведски психиатър и аеронавт – и дългогодишният му партньор в начинанието Андре Боршберг (основател и изпълнителен директор на компанията, създадена и ръководена от двамата) посвещават 12 години от живота си на споделената мечта да обиколят света на борда на самолет, задвижван изцяло от слънчева енергия, за да убедят целия свят колко е важно чрез иновации и откривателски дух да променим начина, по който произвеждаме и консумираме енергия.
Способен да лети без почивка в продължение на няколко дни и нощи поред, Solar Impulse (Si2) ще прелети 35 000 километра в рамките на пет месеца (до средата на август 2015 година). Si2 ще прелети над Арабско море, Индия, Мианмар, Китай и Тихия океан. След като прекоси Атлантическия океан, последните етапи от пътешествието ще включват спирка в Южна Европа или Северна Африка преди завръщането на самолета в Абу Даби – отправната точка и официален град-домакин на мисията. Навсякъде, където кацат, Пикар и Боршберг, целият им екип и партньорите на проекта, сред които са компаниите Solvay, Omega, Schindler, ABB, Bayer, Altran, Swiss Re, Google, Swisscom, Moet Hennesy и Aditya Birla Group, ще организират публични събития за правителствата, училищата и университетите на съответните места.
Solar Impulse е амбициозен научен проект, но за онези, които истински се вълнуват от човешките открития, това фантастично пътешествие е и гръмко послание за революция в чисти (екологични, зелени) технологии. Подкрепяна и финансирана от Принца на Монако, Министъра на Обединените арабски емирства и президент на Masda Х.Е. Др. Султан Ал Джабер, бизнес магната, собственик на Virgin, Ричард Брансън и Нобеловия лауреат, писател, активист, член на борда на директорите на Apple и старши съветник на Google Ал Гор, инициативата #FutureIsClean (Бъдещето е чисто) стартира в сайта solarimpulse.com, за да намери още повече поддръжници и доведе до революция в мисленето.
Защото днес, повече от всякога, хората трябва да поискат да разбият статуквото, да приемат за своя лична кауза предотвратяването на тежките последствия от климатичните промени и изграждането на нови навици и цялостно светоусещане, чрез които жителите на планетата Земя най-после ще започнат да се грижат за своя общ дом – планетата Земя.
"Ние гледаме много амбициозно на целта си, но сме сдържани в очакванията си предвид размерите на това предизвикателство. Това е експериментален опит и само времето ще покаже, дали сме способни да преодолеем препятствията, с които ще се сблъскаме, свързани с метеорологичните условия и потенциалните технически, човешки и административни пречки", заявяват Бертран Пикар и Андре Боршберг.
Редувайки се на пилотското място, двамата осъществиха множество полети с първия модел самолет Solar Impulse, регистриран с наименованието HB-SIA. Неговият тестов полет бе извършен на 3 декември 2009 година в швейцарската авиобаза Дюбендорф с Маркус Шелдер на пилотското място. На 28 май 2010 самолетът осъществи първия си полет изцяло на слънчева енергия, зареждайки батериите си по време на полет. На 8 юли 2010 година HB-SIA си осигури място в историята на авиацията като първият самолет, управляван от човек, завършил 26-часов полет на слънчева енергия. До тогава се смяташе за невъзможно такъв самолет да лети нощем с човек на борда.
През 2012 година Пикар и Боршберг реализираха успешно полети изцяло на слънчева енергия от Швейцария до Испания и Мароко, а на следващата година направиха тур от няколко етапа в Съединените американски щати.
Конструкцията на Solar Impulse 2, регистриран в Швейцария като HB-SIB, започва през 2011 година с планиран краен срок за завършване през 2013 година и 25-дневно въздухоплаване около света през 2014 година. По време на тестовете през лятото на 2012 година обаче самолетът дефектира и това налага преизчислени на графика, така че машината да бъде ремонтирана и да се проведат нови и допълнителни тестове.
Първият полет със завършения HB-SIB се състои на аеродома в Пайерн на 2 юни 2014 година, а на 26 октомври същата година успешно е извършен и първият нощен полет с него. Два дни по-късно HB-SIB достигна максималната си височина на летене – 1676 метра. Максималната му скорост през деня, когато батериите (четири броя литиевойонни батерии с 41 kWh мощност) могат да се зареждат от слънцето, е 140 км/час, а през нощта, когато се налага икономисване на енергията, задвижваща четирите електромотора – 60 км/час.
Седем месеца по-късно Solar Impulse 2 е транспортиран в Абу Даби и след още два месеца, на 9 март 2015 година, излита в посока Мусат (Оман), откъдето се отправя към Ахмедабад в Индия, прелитайки над Арабско море. Първият полет е пилотиран от Андре Боршберг, а вторият – от Пикар. Двамата ще се редуват на единственото пилотско място в хода на начинанието, като разчитат и на автопилот за най-дългите преходи – тези на Атлантическия и на Тихия океан, всеки от които би трябвало да е с продължителност от около 5 дни, за които ще бъде преодоляна дистанцията от около 8000-8500 км при средна скорост между 50 и 100 км в час – на долната граница на възможностите на самолета. С конструкцията си от карбонови нишки Solar Impulse 2 тежи два пъти по-малко от Airbus A380, въпреки че има същия размах на крилата.
Втортия етап на обиколката на SI2 около света - Мусат-Ахмедабад
Етапите от Околосветския преход на Solar Impulse 2, които би трябвало да бъдат осъществени в 25 летателни дни:
- Полет 01: от Абу-Дами до Мусат
- Полет 02: От Мусат до Ахмедабад
- Полет 03: От Ахмедабад до Варанаси
- Полет 04: От Варанаси до Манделей
- Полет 05: От Манделей до Чонкинг
- Полет 06: От Чонкинг до Нанджин
- Полет 07: От Нанджин до Хаваи
- Полет 08: От Хаваи до Финикс
- Полет 09: От Финикс до Средните щати
- Полет 10: От Средните щати до Ню Йорй
- Полет 11: От Ню Йорк до Европа/ Северна Африка
- Полет 12: От Европа/ Северна Африка до Абу Даби
По-долу можете да гледате два филма на Solar Imuplse за конструкцията на HB-SIB и мисията на Пикар и Боршберг, които са посветили живота си на мечтата да направят възможно летенето без гориво – единствено със слънчева енергия, в името на опазването на околната среда и ограничаване до минимум на негативното влияние на човешките дейности върху крехкото равновесие на природата.
От втората от петте икони в десния край на навигационната лента в основата на плеъра (непосредствено до часовника, от който видеото се добавя в списъка с клипове за гледане по-късно) можете да пуснете английски субтитри, а от следващата икона, наподобяваща зъбчато колелце, да зададете автоматичен превод на български език, с уговорката, че не е правен от преводач, а се извършва софтуерно в реално време, поради което е крайно неточен (и все пак достатъчно информативен).
В официалния сайт на Solar Imuplse можете да намерите тонове информация за проекта, за предизвикателствата пред екипа, впрегнал усилия в осъществяването му, за соларната авиация, навлизаща в петото си десетилетие, за завършените и за предстоящите полети, за пилотите, спонсорите и партньорите на мисията, както и хиляди документални снимки и видеоклипове, включително такива, заснети по време на полетите от настоящия тур – първото околосветско въздушно пътешествие с пилотиран самолет, захранван единствено от соларни батерии.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СОЛАРЕН ЗАХРАНВАЩ КОМПЛЕКТ PS - SOLAR Е - 10
ГАРДИГО СОЛАРНО МОБИЛНО, УЛТРАЗВУКОВО УСТРОЙСТВО ПРОТИВ ПТИЦИ
ЕУРОЛАМП ПРЕЗАРЕЖДАЩ СЕ УРЕД ЗА НАСЕКОМИ СЪС СОЛАРЕН ПАНЕЛ 4W IPX4 75 см
НовЕУРОЛАМП ПРЕЗАРЕЖДАЩА СЕ ЛАМПА ЗА НАСЕКОМИ СЪС СОЛАРЕН ПАНЕЛ IP44
НовМНОГОФУНКЦИОНАЛНА СОЛАРНА LED ЛАМПА PANTA TRIOSOLAR
НовКАЦАНЕТО - ЙОРДАН КОЛЕВ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Колко време след операция може да се пътува със самолет?
- Как да избегнем изпотяването на прозорците?
- Къде да седнем в самолета
- № 186 ОПЕРАТИВНИ ПРОЦЕДУРИ ВЪРХУ ЕКСТРАХЕПАТАЛНИТЕ ЖЛЪЧНИ ПЪТИЩА
- Университетски туристически съюз "Академик", гр. София
- Упражнения за по-добро оросяване на крайниците по време на полет
- Хижа "Вихрен"
- Хижа "Джамен"
- Как да избегнем проблеми с ушите по време на полет?
- Туристическо дружество "Буйна гора", гр. Разград
Коментари към Революционният соларен самолет Solar Impulse прави околосветско пътешествие пред очите на целия свят (Видео)