Ангхарад Денис: Знаех, че може да получа инсулт, но не очаквах да се случи на 31 години
Акценти
|
Ангхарад Денис добре познава симптомите на инсулт, тъй като ги е наблюдавала при баба си. Заради честите мигрени знае, че и тя е изложена на същия риск. Никога обаче не е предполагала, че ще получи инсулт дни преди 32-ия си рожден ден.
„Не би трябвало детето да ми помага да си обуя чорапите“
С горчивина си спомня колко неудобно се е чувствала след това, когато малката й дъщеря й е помагала в ежедневието за неща, които изглеждат толкова лесни, например обуването на чорапи. „Не би трябвало да очаквам от шестгодишно дете да ми помага за това. Та, аз все още помагам на нея да обуе своите чорапи“, споделя Денис.
Според благотворителната организация на пациенти, преживели инсулт, Stroke Association разговорите със себеподобни са много полезни и ускоряват възстановяването. Ангхарад също се чувства по-добре след среща с хора, които знаят през какво е преминала.
Оказва се, че най-трудно е да обясни на дъщеря си какво точно се е случило. „Когато падне, й слагам лепенка. Как бих могла да й обясня, че не мога да сложа лепенка на мозъка?“
Дейв Джоунс е един от хората, които са й оказали най-голяма подкрепа. Тъй като самият той получава инсулт малко след като става баща, неговият опит е много полезен за Денис.
» Установиха най-подходящото време за рехабилитация на ръка след инсулт
Най-трудното започва след изписването от болницата
Ето какво още разказва майката за преживения инсулт: „Нищо не подсказваше, че скоро ще претърпя инсулт. Мислех, че животът ми ще продължи да бъде така хубав. Имахме планове със съпруга ми. По време на престоя в болницата бях много разстроена, но нищо не можеше да се сравни с тягостното чувство, когато се прибрах у дома.“
Малките стъпки при възстановяването след инсулт
32-годишната жена се старае да се радва на всяко свое малко постижение в ежедневието, като например да върви от колата до входа на училището на дъщеря си, без да използва патерица. Невинаги обаче е лесно. С тъга си спомня времето, когато се е налагало някой друг да я води и взема от училище.
Половината от пациентите с инсулт страдат от депресия
Британската организация Stroke Association изготвя статистика, според която само във Великобритания всяка година 100 хиляди души преживяват инсулт. Нейни представители подчертават, че не само оцеляването е трудно, но и „връщането към нормалния начин на живот“ след това.
Данните сочат, че половината от пациентите страдат от депресия по време на възстановителния период, а 14% имат суицидни мисли.
Според специалистите най-доброто средство за възстановяване е общуване с други хора, претърпели инсулт.
Дейв Джоунс, който претърпява два инсулта в рамките на година
Дейв Джоунс разбира как се чувства Ангхарад Денис. През 2017 г., малко след като се ражда синът му, той получава два инсулта. До тогава не е имал здравословни проблеми и случилото се е изненада за всички. Мъжът си спомня, че първоначално е обръщал внимание само на нещата, които не може да прави, но благодарение на хората от групата за взаимопомощ променя нагласата си и сменя фокуса. „Започнах да разсъждавам по друг начин, да вярвам, че мога да се справя и да се опитвам“, казва той.
Членовете на групата му помагат да се научи да регулира емоциите си, което също е голямо предизвикателство за човек, оцелял след инсулт.
Днес Дейв подкрепя групи на мъже под 70 години, преживели инсулт, като най-младият сред тях е на 26 години. „Един от тях многократно е заявявал по време на сбирките ни, че нямаше да е жив, ако не бяхме ние. Че сме спасили живота му“, добавя той.
Последици след преживян инсулт
Кейти Шапел, заместник-директор на Stroke Association, пояснява, че инсултът води до поражения от различно естество. Той може да причини физически увреждания, комуникативни нарушения, психични проблеми, и, в много от случаите, тежка умора.
Шапел отбелязва: „За повечето оцелели след инсулт най-важна роля играе общността. Едва тогава започват да се възстановяват и да се справят с ежедневните си задачи. Пътят след изписването от болницата е много труден и дълъг. Ако получат това, от което имат нужда в правилния момент, състоянието им се подобрява по-бързо.“
» След инсулт Паула Галахър губи говора си, но не и радостта от танца и музиката
„Инсултът ми показа кое е важно в живота“
Ангхарад Денис споделя, че трудностите са я научили да подрежда приоритетите в живота си.
„Преди се прибирах от работа в 17 ч. и единственото, което исках, е да си почина. Сега нямам търпение дъщеря ми да се прибере у дома и да прекарвам време с нея. Мислех, че най-важното е да печеля добре, да организирам хубави празници и да купувам мечтаните подаръци за Коледа. Всъщност истината е, че моето дете има нужда от мен и от време с мен. Сигурна съм, че нямаше да стигна до това прозрение, ако не беше инсултът“, споделя Ангхарад.
Как да разпознаете симптомите на инсулт
Тестът FAST може да ви помогне да установите дали вие или ваш близък получава инсулт. Той обхваща трите най-често срещаните симптома:
- увисване на ъглите на устата;
- слабост в едната или двете ръце;
- нарушения в говора.
Ако ги забележите, се обадете незабавно на 112.
I knew I could have a stroke, but not at 31: https://www.bbc.com/news/articles/clydndj73p7o
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- 13 внезапни здравни проблема след като навършим 50 години
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Инсулт
- Първа помощ при инсулт
- Личи
- Може ли да помогне алтернативната медицина за възстановяването след инсулт
- Хранене при инсулт
- Прозак подобрява възстановяването след мозъчен удар
- Добавките с рибено масло могат да повишат риска от инсулт
- Удроу Уилсън и скритите факти за инсултите му
Коментари към Ангхарад Денис: Знаех, че може да получа инсулт, но не очаквах да се случи на 31 години