Amor fati: Формулата за човешко величие
Да се научим да обичаме и да приемаме всичко, което ни се случва - именно в това се крие същността на латинската фраза "Amor fati"*.
В превод изразът означава „Любов към съдбата“ или „Обичай съдбата (си)“. Основната идея е човек да остане позитивен към всичко добро и лошо, което се случва в живота му. Едно от най-големите предимства на личността е нейната воля, вземането на решения, дисциплината.
Повечето от нас живеят с мисълта, че животът трябва да ни даде всичко, от което имаме нужда, че ще сбъдне мечтите ни и ако това не се случи, се чувстваме безпомощни и дълбоко разочаровани. Да приемаме всичко, което ни се случва, да останем позитивни дори и в тежките моменти, е изключително трудно, но не и невъзможно. Ефективен начин да направите това е да се научите да приемате това, което ви се случва, без да се бунтувате.
Американският психолог Албърт Елис нарича нашата склонност да възразяваме срещу съдбата: „задълбочаване“. Постоянното вглеждане и анализиране е толкова продуктивно, колкото и редовната мастурбация - чувствате се добре за няколко минути, но в крайна сметка не постигате нищо. Единственият ефект от постоянното вглеждане в детайлите е, че денят ви е съсипан, а жизнените ви сили са отслабени. А този процес предотвратява нещо наистина важно: приемането на дадените обстоятелства такива, каквито са.
"Трябва да бъдете подготвени да чуете истини, за които ще ви е нужна изключителна гъвкавост", пише четвъртият президент на САЩ Джеймс Мадисън до държавния секретар Томас Джеферсън. Това, което Мадисън има предвид, е, че добрите и лошите събития неизменно ще съпътстват живота на човек. Трябва да сте ок с тях и да не се съпротивлявате.
Хората ще бъдат такива, каквито са. Събитията ще се случват по начина, по който трябва да се случват, дори и това да не ви харесва.
Това се отнася и за дребните, ежедневни ситуации. Хората са груби. Изричат всякакви обидни думи, особено в момент на ярост. Времето е лошо. Новините са разочароващи. Решението на всичко това не е да се борим с невероятни количества енергия. Както философът Епиктет казва: "Не се стремете да ви се случват конкретни събития, вместо това се концентрирайте върху нещата, които ви се случват и животът ви ще върви добре."
Стоиците наричали тази идея „изкуството на придобиването“. Хорас пише "feras non culpes quod vitari non potest" (това, което не може да бъде излекувано, трябва да бъде преживяно). Любимите думи на Ейбрахам Линкълн са били : "И това също ще мине." В "Ръкопис на петте пръстена" авторът Миямото Мусаши пише: "Приеми живота такъв, какъвто е. В живота винаги ще има неща, които не ти харесват, но не можеш да ги промениш. Това, което се изисква от теб е да промениш начина на възприемане на всичко случващо се."
Философът Артур Шопенхауер цитира аналогия от римския драматург Терънс Ратиган. Той казва: "Животът е като игра на зарове. Дори да не харесваш числото, което ти се е паднало, трябва да продължиш и да я изиграеш по най-добрия възможен начин."
Amor fati е любовта, която ние изпитваме към случващото се в живота ни. Защото това е единствената ни възможност.
Стоиците са използвали друга метафора за това "логос" или универсалната водеща сила на Вселената. Това означава да живеем според собствената природа и според природата като цяло.
Имаме две възможности. Можем да се борим с глупавото схващане за контрол или пък да поемем по пътя и да се насладим на свободата, там, където тя е възможна.
Ако сте в колата с приятели и те започнат да псуват пътните знаци или ремонтите на пътя, вие може да ги сметнете за луди. Но това всъщност е еквивалент на това, което повечето от нас правят. Ние се ядосваме на знаците. Ние си казваме: Не това е невъзможно. Избухваме, започваме с драмите и тежките въздишки. Но защо? Защото нещата трябва да се случат по друг начин ли? Защото не можем да приемем, че това са знаци на съдбата и точно в този момент, в този час това е предопределено да ни се случи.
Трябва да оцелеете. Трябва да издържите. Трябва да преживеете това, което ви е отредила съдбата. Направете всичко това с обич и смирение.
Светът около вас е такъв, какъвто е. Събитията, които ви се случват, те са това, което са. Хората от вашето обкръжение ще правят, това, което правят.
Приемете ги. Разберете ги. Съчувствайте им. Бъдете добри!
*Изразът е често използван от знаменития немски философ Фридрих Ницше.
thoughtcatalog.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
- 7 начина за справяне с чувството за вина
- Холотропно дишане - техника за самопознание и терапия
- Мисловно предъвкване: Повторение на разговори в главата ми
- Седем от най-добрите книги за самопомощ и самоусъвършенстване
- Какво е пълноосъзнатост и защо е полезна за нас
- Как да превръщате негативните мисли в положителни
- 11 стъпки за изразяване на емоциите
- Техники за заземяване при силен стрес
- Високата тревожност може да се дължи на ниската толерантност към фрустрация
Коментари към Amor fati: Формулата за човешко величие