7 причини да гледате "Чернобил"
Минисериалът "Чернобил" (Chernobyl, 2019), проследяващ историята на най-тежката авария в историята на ядрената енергетика, е създаден от американската платформа НВО и британската телевизионна компания Sky. И към днешна дата „Чернобил” продължава да е сред сериалите с най-висок рейтинг в IMDb - 9.4 / 10.
Нека да разберем какво прави този сериал толкова популярен.
Кореспондира с истински събития
Минисериалът се състои от 5 епизода и проследява историята на най-голямата ядрена катастрофа в историята на човечеството, която промени живота на стотици хиляди хора
Все още не е известно какво точно се е случило в Чернобилската атомна електроцентрала на 26 април 1986 г. Хронологията на събитията е известна, но никой не може да каже в детайли какво се е случило през онази паметна и ужасна нощ. Именно поради този факт хипотезите са толкова много.
Създателите на поредицата прекарват много време в проучване на материали. Те се фокусират предимно върху съдбите на хората, за да покажат как катастрофата е повлияла на техните животи. Използвани са и истински прототипи на хора, наречени ликвидатори, които са участвали в справянето с последствията от бедствието.
Трудната работа на екипа
Йохан Ренк е опитен режисьор на филмови сериали. Работил е по проекти като „В обувките на сатаната”, „Живите мъртви”, „Викингите”. Що се отнася до „Чернобил”, идеята му е зрителите максимално да усетят цялостната трагична атмосфера.
Сценаристът Крейг Мазин прекарва много време в събирането на информация за аварията в Чернобил. Започва да изучава катастрофата през 2014 г., като преглежда документални хроники, книги със спомени на очевидци и правителствени доклади. Мазин разговаря с ядрени учени, за да разбере как функционира един ядрен реактор, провежда срещи и се консултира с бивши съветски граждани, за да усети културата на осемдесетте години.
Създателите също така се позовават на много истории, разказани от очевидци, за да направят сериала по-реалистичен и „хуманен”.
Например, благодарение на книгата на Светлана Алексиевич „Чернобилска молитва: (Хроника на бъдещето), в поредицата се появява историята на един от първите пожарникари на мястото на трагедията Василий Игнатенко и неговата съпруга Людмила.
Актьорите
Що се отнася до актьорите, Мазин не среща трудности. Той се озовава в ситуация, за която всеки сценарист мечтае: всички актьори, които той смята за подходящи за сериала, приемат предложението му без колебание.
- Джаред Харис играе Валери Легасов, виден съветски ядрен физик. Като ръководител на комисията, разследваща катастрофата в Чернобил, той е първият, който осъзнава колко ужасна и опустошителна е аварията.
- Стелан Скарсгард играе Борис Щербина, заместник министър-председател на СССР по време на аварията.
- Емили Уотсън влиза в ролята на Уляна Хомюк. Това е единственият измислен герой - събирателен образ на всички физици, изследвали бедствието.
Музиката
Музикалният съпровод е една от причините хората да усетят атмосферата. За да създаде уникална музика, композиторът Хилдур Гуднадотир отива в изоставената Атомна електроцентрала в Игналина. Там тя записва уникални звуци, които се чуват в различни части на завода.
След завръщането си в студиото екипът слуша тези записи в продължение на часове, опитвайки се да извлече най-подходящите звуци. Повечето части от саундтрака са създадени с помощта на събраните записи.
Автентична среда
Според Крейг Мазин целият екип е бил обсебен от идеята за създаване на реалистична атмосфера. Повечето сцени са заснети в Литва, а атомната електроцентрала "Игналина", затворена преди 10 години, е избрана заради приликите й с тази в Чернобил. Екипът успява да намери и район, близо до Вилнюс, който прилича на квартала в Припят.
Някои сцени са заснети в Украйна. Създателите работят заедно с местни експерти, за да бъдат изключително точни. Центърът на Киев например е затворен по време на снимките, за да бъде създадена автентична атмосфера и за да бъде избегната появата на съвременни детайли в сцените. Има и сцени заснети в Припят, включително монологът във финалните минути, който е на фона на съвременния град.
Внимание към детайла
Потапянето в автентичната атмосфера впечатлява публиката от първата сцена. Масовото производство, често срещано през това време, се оказва много полезно за създателите и те използват този факт като предимство.
Актьорите говорят английски с техен си акцент. Но всичко, излъчено по радио или телевизия, всички спешни телефонни обаждания или съобщения на високоговорителите са на руски език.
В канала на HBO в YouTube има подкасти, където създателите ни разказват за процеса на заснемане на всеки епизод. Те говорят затова как са успели да постигнат толкова висока степен на точност, защо са решили да започнат сериала с експлозията, както и за други важни неща.
Сериалът създава усещане у зрителя, че е част от историята
Въздействието на сериала е толкова реалистично, че до голяма степен компенсира допуснатите неточности. Една от причините "Чернобил" да впечатлява и критиците, и обикновените хора, е, че кара зрителите да излязат от ролята на наблюдатели и да се почувстват като участници в трагичния инцидент, изпълвайки ги и с ужас от мащабите на катастрофата в Чернобил, и със състрадание към нейните действителни свидетели.
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Култура и изкуство
- Последствията за здравето на хората след ядрената авария в Чернобил
- Разкрития от архива: Съветският съюз е прикривал ядрена катастрофа, по-мащабна от тази в Чернобил
- Отразил ли се е Чернобил на вашето здраве?
- Ракът от Чернобил тепърва ще взема жертви
- Не са налични генни мутации при децата, заченати в семейства, изложени на радиация в Чернобил
Коментари към 7 причини да гледате "Чернобил"