7 невероятни архитектурни чудеса, за които никога не сте чували
Всички знаем за известни световни чудеса като Колизеума, Великата китайска стена или Тадж махал. Но съществуват още много древни сгради, за които пътешествениците дори не са чували, а определено заслужават нашето внимание.
Вижте някои не толкова известни архитектурни чудеса, за които вероятно никога не сте чували.
Голямата джамия в Дженне, Мали
Гямата джамия в Дженне е над стогодишна и е най-голямата сграда в света, направена от кирпич. През 1988 г. е включена в списъка на Юнеско за Световни богатства, като част от стария град Дженне. В момента джамията е затворена за туристи. Тези строги мерки са взети, след като през 1996 г. списание Vogue я използва за своя фотосесия.
Чанд Баори, Индия
Чанд баори се намира в малкото индийско селце Абанери и е една от най-древните и дълбоки стълбищни клетки в света. Огромната структура, която представлява обърната пирамида, стига 30 метра дълбочина. По три от стените й са разположени 3 500 тесни стъпала, подредени в идеална симетрия; те водят към малко зелено езеро. Учените все още спорят дали те са построени между IX и XI век или 600 г. пр. н. е.
Сградата на румънския Парламент в Букурещ
Една от най-известните забележителности на Букурещ е построена още докато Румъния бе социалистическа република. Дворецът се смята за най-голямата и най-скъпата гражданска административна сграда в света. Това чудо на неокласицизма има 12 етажа (с допълнителните етажи под земята) и 3 100 стаи, разположени на 330 000 кв. м.
Стари мост, Босна и Херцеговина
Този пешеходен мост над река Неретва в град Мостар е съвременно копие на древен мост, унищожен от босненските сили през 1993 г. Стари мост бе включен в списъка на Юнеско за Световно културно богатство през 2005 г. Една от традиционните атракции за туристите е скачането с бънджи в ледените води на Неретва (от 24 до 30 м височина).
Крепостта Кумбалгар, Индия
Крепостта е обградена от уникална стена, която в древността е била известна като "Пазителя на смъртта" или "Окото на Меуар". Тя се простира на 36 км и е висока 8 метра. Построяването й е отнело цял век – между XV и XVI век. Въпреки всички войни, които е видяла великата индийска стена, тя никога не била повредена или превзета.
Джамията Шейх Лотфола, Иран
Джамията е построена между 1602 и 1619 г. и представлява истински архитектурен шедьовър на Сафанидската иранска архитектура. Тя не разполага с минарета или двор, вероятно поради факта, че джамията Шейх Лотфола никога не е била предназначена за обществено ползване. Тя е била изградена за нуждите на жените от харема на шаха.
Крепостта Дерауар, Пакистан
Монументалната квадратна крепост Дерауар е построена през 1733 г. Тя разполага с 40 бастиона /кули/, които се издигат гордо над пакистанската пустиня. Общата обиколка на стените е 1 500 м и са високи 30 м. Не само туристите, но и местните граждани, обикновено не знаят за съществуването й.
източник: brightside.me
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Туризъм и отдих
- Балансиращата къща в Съфолк (Балансиращата плевня)
- Невидим огледален дом омагьосва Калифорнийската пустиня
- 13 от най-уникалните автобусни спирки в Абхазия
- Кубинската архитектура: приказка между миналото и бъдещето
- Архитектурата на Хонконг - сблъсък на стилове и епохи
- Най-необичайната община в света
Коментари към 7 невероятни архитектурни чудеса, за които никога не сте чували