6 нови типа връзки за хора, които са разочаровани от традиционния брак
В динамичния съвременен свят има все повече дискусии по отношение на традиционния тип брак, който става се по-малко актуален. Но все пак изглежда, че семейството - най-стабилният и патриархален храм, не се променя от стотици години. С настъпването на новия век стандартното семейство не е единственият възможен тип връзка.
Представяме ви 6 нови типа връзки за хора, които са разочаровани от традиционния брак.
Гостуващ брак – заедно, но разделени
Гостуващият брак става все по-популярна тенденция. При него двама души не живеят заедно в общ дом, не споделят общо ежедневие, а прекарват определено време заедно. Понякога хората избират тази форма на брак поради влиянието на външни обстоятелства, а често и заради работа, например когато на един от съпрузите се предлага работна позиция в друга държава, а другият развива успешна кариера в родния си град.
Това обаче може да е и съзнателен избор. Например партньорите могат да се съгласят да се виждат само през уикендите или няколко пъти седмично, а в останалите дни те живеят отделно. По този начин те могат да избегнат спорове за дребни неща, когато са в лошо настроение или имат някакви други проблеми. Освен това в тези бракове хората имат далеч повече лично пространство и свобода.
Но е важно да се разбере, че гостуващият брак не означава, че хората се виждат с други лица. Не, те са също толкова лоялни един към друг, просто не се виждат всеки ден.
Разбира се, всъщност е трудно човек да реши да живее по този начин, като се има предвид традиционния характер на брака. Въпреки това психолозите твърдят, че тази форма на брак е особено добра за по-възрастни двойки, чиито деца вече са големи и не живеят при родителите си. Често през годините съпрузите имат много натрупано напрежение, умора и бракът им е на ръба на оцеляването. За да се избегне това, може да опитате този вид бракосъчетание.
Една от най-ярките двойки в Холивуд - актрисата Хелена Бонъм Картър и режисьорът Тим Бъртън също предпочитат да не се виждат всеки ден. В началото те живеят в различни страни, а след това стават съседи. Да, в крайна сметка те се разделиха, но 13 години живееха в гостуващ брак. Двамата имат син и дъщеря.
Една от формите на гостуващия брак е, когато партньорите живеят заедно, но в определен момент те просто решават да живеят самостоятелно за определен период от време. Причините могат да варират от умора до причини, свързани с работата.
Свободен, отворен брак
Партньорите в отворените отношения са независими и си казват един на друг: „Да, сега се чувствам добре с теб, но ако мога да се чувствам добре с някой друг, защо пък не?“
Тези отношения могат да бъдат отворени и затворени. В затворената форма съпрузите смятат изневярата за нормална, но все пак се опитват да я опазят в тайна. В открития брак двойката се съгласява предварително, че всеки партньор е свободен да поддържа и други взаимоотношения. Тази форма предполага, че отношенията им са напълно директни: те могат да говорят за романсите си, защото са се съгласили никога да не се лъжат един друг. Трябва обаче да споменем това: много рядко тези отношения продължават дълго.
Например актрисата Гуинет Полтроу и нейният съпруг Крис Мартин се опитват да живеят в отворен брак, в продължение на 10 години и дори след като се разделят, те остават добри приятели.
Разбира се, отворените бракове не са правилният избор за ревниви хора или за такива, които имат по-традиционно мислене. Тази форма на брак е по-добър избор за тези, които обичат да експериментират, или за тези, които започват тази връзка не заради любовта, а поради други интереси: пари или статус. Също така, при откритите бракове съществува опасност само единият от съпрузите да му се наслаждава, а другият просто да приема условията, за да спаси връзката.
Семейство, ограничено във времето
Това е сравнително нова форма на свързване, в която бракът има за цел да трае определен период от време, например 5 години. След този период връзката се счита за автоматично прекратена, а партньорите трябва да обмислят всички възходи и падения и да вземат решение: да се разделят или да останат заедно още известно време, след което да решат дали да сключват брак за цял живот.
Да, искате да прекарате целия си живот с вашия избраник. Но какво ще стане, ако той/тя се промени и вече не смятате партньора си за привлекателен? Може би сте разбрали, че имате различни гледни точки за бъдещето или различни цели. Например, един от вас иска да стане родител, а другият не.
Динамично семейство или съюз, основаващ се на равни права
Класическото семейство, в което мъжът осигурява препитание, а жената е домакиня вече остава в миналото. Тази форма е заменена с връзка, при която ролите и на двамата партньори са почти еднакви.
Тези видове бракове означават, че и двамата съпрузи са пораснали и самодостатъчни хора, които са сключили брак, търсейки хармония, щастие и шанс да се развиват заедно. Така че, няма нищо изненадващо във факта, че различията между половете в тези семейства вече не се виждат и че тези връзки се основават на екипна работа. Ако и двамата съпрузи изграждат кариерата си и печелят почти еднакви пари, честно е да се разделят задълженията около къщата. Освен това, тъй като жените днес понякога са в състояние да печелят повече от мъжете, често бащата отглежда децата. Разбира се, тази тенденция не е много популярна в по-слабо развитите страни.
Тези бракове се наричат също динамични. В центъра на това семейно строителство винаги е индивидуалността на всеки партньор. Нищо не ви ограничава, освен вашият собствен избор. Вие сте този, който създава удобен начин на живот за себе си: можете да вземете някои правила от традиционното семейство, а някои по-стари норми могат да бъдат отхвърлени или преобразени.
Връзки тип виртуална реалност
Това може да звучи малко странно, но този формат на отношенията може да се превърне в истинска тенденция. Съвременните технологии ни позволяват да изграждаме и поддържаме връзки на далечни разстояния. Това е нещо като гостуващия брак, но без срещи в реалния живот, когато цялата комуникация се случва във виртуалния свят.
От една страна, ние имаме липса на комуникация и пропускаме отношения - а от друга, имаме по-високи нива на тревожност, когато всъщност започнем връзка. Може би просто се страхуваме да се доверим напълно на различен човек и да загубим свободата и независимостта си. Така че виртуалната връзка може да ви помогне, ако искате да имате близък човек, но не сте готови да му дадете цялото свободно време, което имате. Можете да изберете колко често да се срещате и колко често да говорите.
Очевидният недостатък на подобни взаимоотношения е невъзможността да се почувства другият човек и липсата на физически контакт. Но за съвременните млади хора като цяло сексът не е приоритет.
Между другото, фактът, че сега прекарваме твърде много време в социалните медии и във виртуалната реалност, доведе до появата на много нови термини. Например, днес микроизневярата е много популярна: когато харесвате снимките на бивши партньори или когато имате дълги, тайни текстове с хора, които познавате отнякъде. Освен това има нещо, наречено „орбита” - това е, когато един човек има някой друг в орбитата си: гледа историите му, пише коментари, лайква му статусите, но никога не изпраща лични съобщения и всъщност никога не разговаря с него в реалния живот.
И накрая, 21 век ни донесе нов специален тип отношения, наречен „ситуация”. Това означава, че не сте истинска двойка, вие сте приятели, но и двамата осъзнавате, че имате нещо повече от приятелство.
Самотна личност
Има хора, които съзнателно са избрали да бъдат сами. Днес хората имат семейства не защото това се счита за нормално или защото е икономически изгодно, а защото искат да бъдат в такъв тип връзка. Докато на други им е по-удобно да живеят сами - без никакви отношения или деца. В миналото хората не са имали кой знае какъв избор, днес обаче статистиката показва, че броят на ергените се увеличава в много страни.
Предимството да нямате семейство е свободата да се съсредоточите върху други важни неща: наука, изкуство, пътуване. Вероятно затова много креативни хора предпочитат да не са женени: Джаред Лето, Леонардо ди Каприо, Чарлийз Терон и много други знаменитости никога не са били женени. И това не означава, че те се лишават от романтични отношения.
Социологът Ерик Клиненберг пише книга, в която обяснява избора да бъдеш сам. Той прави стотици интервюта с хора, които избират да живеят сами и открива доказателство, че са в по-добро психологическо здраве в сравнение с хората, които са встъпили в брак.
Сологамия
Необичайна форма на житейско несемейство е сологамията, при която жените се женят за себе си. Това е малко нарцистично, но тенденцията става все по-популярна, особено сред жените. Медиите отразяват сватба като тази на Лаура Меси, фитнес треньор от Италия, а също и на британките Софи Танър и Грейс Гелдер.
Основната идея е да си дадете ритуално обещание да приемете, да обичате и да се грижите за себе си. Хората, които избират това, провеждат церемонии и канят гости, все едно това е напълно нормална сватба, но без партньор.
brightside.me
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Семейни ритуали и традиции
- Живот след развод – 5 неща, които никой не ви казва
- Кои са знаците, че сме в токсична връзка и как да излезем от нейния капан
- Интуиции, които не трябва да пренебрегвате в любовта
- Продължителността на човешкия живот зависи от размера на стъпалата
- Ето защо жените понякога напускат мъжете, които обичат
- Двата въпроса, които могат да спасят връзката ви
- Връзката с нарцистичен партньор – бягай или ще изгориш
- Четири невербални улики, че връзката ви е към края си
- Най-силното оръжие за манипулация в токсичните връзки
- 4 стъпки да се справим с ревността си
Коментари към 6 нови типа връзки за хора, които са разочаровани от традиционния брак