15 често срещани грешки, които могат да разрушат връзката ви
"Всички щастливи семейства си приличат, всяко нещастно семейство е нещастно посвоему…". С тези думи започва великият роман на Лев Толстой "Ана Каренина". И в тях е съсредоточена истината за взаимоотношенията между хората и най-вече между мъжа и жената, които са били свързани помежду си от любов, страст и взаимно възхищение, но по една или друга причина са започнали да си причиняват страдание и са разбрали, че връзката им няма бъдеще.
Когато двама души се разделят, най-често и единият, и другият хвърля цялата вина или поне основната тежест за този развой на събитията върху вече бившия си партньор. Това, разбира се, не важи в случаите, когато раздялата е напълно безболезнена, или както е прието да се казва "цивилизована", и не е резултат толкова от разочарование и дори намразване, заменили чувствата на любов, привързаност и приемане на особеностите на другия.
Дори и в тези случаи обаче всяка от страните във връзката може да дефинира кое е онова, което го е отдалечило от другия и го е накарало да вярва, че там някъде броди човек, което е по-подходящ за него, или пък че ще се чувства най-щастлив сам.
Тук ще разгледаме накратко 15 от най-често срещаните причини за катаклизмите в интимните взаимоотношения, които нерядко се оказват основен или съпътстващ фактор за прекратяване на връзката. Помислете върху това, което правите с вашия партньор (а може и той да постъпва така с вас) и преценете, дали вървите към края й, или може да я спасите.
1. Приемате партньора си за даденост
Приемате жестовете и усилията на партньора си да ви направи щастлив, да ви услужи, да ви отмени или да ви помогне в затруднена ситуация за даденост. Започвате да злоупотребявате с тази изцяло положителна черта в характера му/й и забравяте, че е нужно да намирате израз на благодарността си, за да не се почувства любимият ви използван и неоценен. Тук решението е ясно - започнете да обръщате повече внимание на човека до вас, да цените онова, което прави за вас и най-важното - да му го показвате недвусмислено.
2. Обгрижвате твърде много партньора си
И другата страна на същата монета от точка 1. Вие искате всячески да доставите удоволствие на партньора си и полагате екстра усилия, за да му внушите, че едва ли някой ще се грижи за него по-добре от вас. Той или тя обаче приема това за даденост и рано или късно вие започвате да страдате от липсата на признателност, докато един ден не си кажете, че половинката ви не ви заслужава. Ако смятате, че се намирате в подобна ситуация, не се колебайте, а поговорете с любимия и му кажете как се чувствате, поискайте признателност и престанете да бъдете като майка орлица за своя партньор.
3. Обичате да спорите
Има хора, които обожават да спорят. Ако вие сте от този тип и имате склонност да провокирате спорове и да поставяте нереално високи изисквания към партньора си, само за да се уверите, че държи достатъчно на вас. Може би тези "изпитания" имат някакъв смисъл в началото на връзката, когато действително не сте наясно доколко е споделена любовта ви и доколко можете да разчитате на партньора си. С развитието й обаче те трябва да отстъпят място пред доверието и търпението, и да престанете да "тествате" готовността му да се "хвърли в огъня" заради вас.
4. Прехвърляте вината върху другия
Въпреки че всеки е склонен да обвинява другия във всяка една ситуация, намерете начин да припознаете и признаете собствените си грешки, отнемайки част от товара от другия. Опитайте се да поглеждате ситуацията отстрани и да анализирате и своето поведение, извинете си, дори при най-малкото подозрение, че по един или друг начин сте допринесли за случилото се.
5. Наказвате партньора си с мълчание
При противоречия и по-сериозни конфликти "наказвате" партньора си с мълчание, дори когато той или тя се опитва да разнищи проблема и да намери решението му. Недейте! Така само ще го накарате да се чувства отхвърлен, жалък и наранен, като същевременно му дадете причина да ви намрази. Когато виждате желание у другия да говори за причините, довели до конфликта, и за това как се чувства, би било нечестно да го игнорирате. А и се замислете, какво постигате с мълчанието си? Не изяснявате проблема и не го решавате, а само го оставяте да виси в пространството, след известно време може да се карате поради същата причина и отново да не я изясните. Струва ли си?
6. Изисквате от партньора си твърде много
Изисквате прекалено много от партньора си, като същевременно смятате, че имате основателни причини да не полагате съизмерими с неговите усилия и не му позволявате да изисква нищо от вас. Въпреки че ролите в семейството или във връзката между двама души неминуемо са различни, винаги е добре да се търси баланс - изисквай толкова, колкото си готов да дадеш и обратното. Няма как да очаквате, че партньорът ви е длъжен винаги да се бори за вас, а в същото време вие да не полагате никакви усилия за да върви връзката ви.
7. Не ви вълнуват интересите на партьора ви
Позволявате си да показвате липса на заинтересованост към теми, които особено вълнуват партньора ви, отговаряйки му вяло и с едносрични думи, или дори със звуци? Сигурно се е случвало неведнъж. Но хората имат различни интереси и това, че нещо не е важно за вас, не означава, че то не е важно за вашата половинка. Подобно неуважение може да нарани човека, в общуването с когото трябва да полагате най-много усилия. Изслушвайте половинката си, когато ви говори за интересите си, хобитата, бъдещите си планове или ви разказва за работата си. След като е решил да сподели с вас, това означава, че за него е важно. Игнорирайки подобни разговори, рискувате партньорът ви да си открие съмишленици, с които да общува по-лесно и по-интересно.
8. Обичате да се налагате
Склонни сте да се налагате - нещо, което никой не иска да си признае, а е толкова често срещано и пагубно за една връзка. Обичате да гледате футбол всеки втори и сряда, да ходите в определен ресторант всеки петък, искате мебелите вкъщи да са от точно определен производител, или пък винаги да сте отгоре, когато правите секс? Да искате от партньора си винаги да се съобразява с вас означава да го превърнете в свой подчинен, а никой не иска да изпада в подобна роля. Дори да е започнал да споделя увлечението ви по нещо, партньорът ви ще го намрази, когато системно изисквате от него да потиска своите собствени интереси за сметка на вашите. Във връзката трябва да търсите баланс и да се научите да отстъпвате. Понякога нещо незначително, като това какво ще обядвате може да се окаже капката, заради която чашата ще прелее и връзката ви ще приключи, така че балансирайте вашата контролираща личност.
9. Правите сцени на публични места
Това със сигурност е едно от най-неприятните неща, които могат да се случат на някого във връзка! Започвате спорове или дори правите сцени пред други хора - случайни или приятели - при което партньорът ви се оказва в неудобна или дори унизителна ситуация? Недейте! Ако смятате, че това е начин да го накарате да разбере колко ви е наранил или пък да се замисли повече, преди отново да направи "нещо глупаво", то подходът ви е грешен. Опитайте се да потиснете емоциите си временно, да подредите мислите си и едва когато останете насаме, да потърсите конструктивен диалог с любимия. Не само, че карате вашият партньор да се чувства засрамен, но и приятелите ви ще започнат да странят от вас, никой не иска да става свидетел на подобни обвинителни кавги. Подобни спорове винаги завършват унизително, мълчаливо и срамно за всички присъстващи.
10. Лъжете
Често прибягвате до лъжи и сте склонни да прикривате неща, които са важни за другия. Замислете се, как ще се почувствате, ако човекът, на когото разчитате най-много, постъпва така и ви оставя в неведение за проблеми, пред които рано или късно ще трябва да изправите. Спестяването на някои истини, които могат да наранят другия, в някои случаи е правилно и препоръчително, но не и постоянно да лъжете партньора си за щяло и не щяло. След седмица или след година истината ще излезе наяве и доверието му във вас ще бъде сериозно накърнено.
11. Не говорите за проблемите си
Дадени теми и ситуации са тежки за вас и винаги отбягвате дискусията по тях. "Не искам да говоря за това!" като императив, забраняващ провеждането на разговор, не е решение, а отлагане на проблема. Може и да считате, че дадена ситуация засяга единствено вас и да чувствате, че сте способни да я преодолеете сами, но това няма да е справедливо спрямо партньора ви, още повече, когато той иска да е съпричастен с вас. Потърсете помощ от близкия си човек, споделете и му позволете да ви бъде опора и да ви помогне да се справите с проблемите си.
12. Избухливи сте
Ако избухвате лесно, когато говорите с партньора си се опитайте да анализирате защо той или тя ви довежда до толкова силно и спонтанно състояние на афект. В случай, че не намирате основателна причина - кажете му го. Много е вероятно в мига, в който го сторите, черните облаци над главата ви да се вдигнат. Ако пък установите, че възгледите ви се разминават по твърде много важни за вас теми, може би е по-добре да обмислите края на връзката, вместо постоянно да се измъчвате един друг.
13. Обсебващи сте
Това да споделяте едни и същи интереси и да се радвате на компанията си е чудесно и здравословно за една двойка, но не и пълната загуба на индивидуалност и лишаването от време за себе си. Ако двама души смятат, че искат да прекарат живота си заедно, със сигурност ще им бъде по-интересно и ще е по-градивно за връзката им, ако се развиват като личности на всички нива. Не е здравословно да обсебвате половинката си, а е хубаво, всеки да има своя собствен живот, който споделяте един с друг, без да превземате.
14. Не правите комплименти
Смятате, че вече сте достатъчно отдавна заедно и не е нужно да правите комплименти на партньора си. Това може и да не е фатално за връзката ви, но е твърде вероятно да накърни самочувствието на половинката ви, както и да я накара да търси нечие чуждо признание и одобрение, ако често получава комплименти от други хора, но не и от вас. Това е нещо, което не изисква никакви усилия - просто обръщайте внимание на човека да себе си и го карайте да се чувства харесван и специален.
15. Не харесвате да прекарва времето си с други хора
Съзнателно или подсъзнателно се дразните, когато партньорът ви излиза със своите приятели, но без вас... Познато, нали? В компанията винаги има поне един мъж/жена, който бива бъзикан от околните, че постоянно е държан под око. Свободата и личното пространство са неща, които не бива да бъдат "пожертвани", само защото сте започнали връзка, на която искате да се отдадете. Ако имате доверие на партньора си (а това е задължително условие в една връзка), трябва да сте наясно, че общувайки с приятелите си, той не ви изневерява.
Признаците на токсичната връзка - видео
снимка: pexels.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Интимно
- Любов и секс
- Живот след развод – 5 неща, които никой не ви казва
- Кои са знаците, че сме в токсична връзка и как да излезем от нейния капан
- Интуиции, които не трябва да пренебрегвате в любовта
- Продължителността на човешкия живот зависи от размера на стъпалата
- Ето защо жените понякога напускат мъжете, които обичат
- Двата въпроса, които могат да спасят връзката ви
- Връзката с нарцистичен партньор – бягай или ще изгориш
- Четири невербални улики, че връзката ви е към края си
- Най-силното оръжие за манипулация в токсичните връзки
- 4 стъпки да се справим с ревността си
Коментари към 15 често срещани грешки, които могат да разрушат връзката ви