Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум 10 истории за чудото на живота и напредъка на медицината, с които ще запомним 2021 г.

10 истории за чудото на живота и напредъка на медицината, с които ще запомним 2021 г.

от 12 яну 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
10 истории за чудото на живота и напредъка на медицината, с които ще запомним 2021 г. - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

През последните две години COVID-19 бе основна тема в медиите, което има своите сериозни причини. Междувременно обаче учените направиха открития и пожънаха успехи и в други области на медицината, които вероятно са останали незабелязани за някои. Бе извършена нечувана до момента трансплантация, проведоха се клинични изпитания за намиране нова форма на лечение на рак и бяха разкрити нови аспекти, свързани с чревния микробиом на човека. Списъкът е дълъг, затова ви представяме 10 от най-впечатляващите постижения на науката и медицината, които може би ще спасят живота на много хора в бъдеще.

Бебе, родено в 21 г.с., оцелява въпреки всичко

Къртис Мийнс и близнакът му К’Ася се раждат още в 21 г.с., или 19 седмици преди термин. К’Ася не се повлиява от лечението и умира малко по-късно, но жизнените показатели на Къртис постепенно се подобряват. Въпреки това лекарите изчисляват, че шансът му да оцелее е едва 1%. Месеци наред за момченцето се полагат постоянни грижи, като дишането и телесната му температура се поддържат с апаратура. На 3-месечна възраст то вече диша самостоятелно, а на 9 месеца е изписано от болницата. След половин година у дома Къртис и семейството му получават сертификат за поставен световен рекорд на Гинес, с който той е определен като най-малкото оцеляло недоносено бебе в света.

Бъбрек от генномодифицирано прасе е свързан успешно с тялото на човек в мозъчна смърт

Проблемът с недостига на дарени органи е изключително сериозен. Това е основната причина, която кара учените да търсят други, алтернативни начини да осигурят такива за пациенти, чийто живот е в опасност. Години наред те усъвършенстваха процеса по трансплантация на животински органи на човек, известна като ксенотрансплантация. През 2021 г. амбициозен и отдаден екип от лекари успя да свърже бъбрек от прасе с тялото на пациент в мозъчна смърт, като запази неговите функции за пречистване. Научният експеримент е извършен върху пациент в мозъчна смърт, който по-рано е бил включен в списъка на чакащите за трансплантация. Специалистите използват бъбрек от генномодифицирано прасе с премахнат алфа-гал (alpha-gal) ген – вид захар, която може да отключи твърде силен имунен отговор при човека. Постижението със сигурност е важна крачка по пътя към налагането на ксенотрансплантацията, въпреки че има още много проблеми, които предстои да бъдат разрешени.

вирусни молекули

Фекална трансплантация помага на пациенти с рак на кожата

Имунотерапията се доказа като най-ефективния инструмент за подсилване на имунната система при борба с раковите клетки. За съжаление, не всички пациенти се повлияват от нея. Само при 40% от болните в напреднал стадий на меланом (вид рак на кожата) например медикаментите по време на имунотерапия дават добър резултат. Малко изследване, проведено през февруари миналата година и публикувано в списание „Science“, сочи, че чрез модификация на чревните бактерии на пациенти с рак е възможно да се повиши ефективността на лекарствата, които приемат.

Експертите събират проби от фекалии от хора, които страдат от меланом, но реагират добре на медикаментозното лечение, и по-късно ги трансплантират в червата на 15 души, които за съжаление не се повлияват от имунотерапията. При 6 от тези 15 участници се наблюдава подобрение след трансплантацията в резултат на имуностимулиращите медикаменти, което се изразява или в свиване на тумора, или в стабилизиране на общото здравословно състояние в продължение на повече от година.

Бъдещите планове на екипа са да разберат какви са конкретните причини трансплантираните фекалии да помогнат на част от пациентите, а на другите – не.

Молекули успяват да ограничат антибиотичната резистентност на някои бактерии

Изследване, проведено в блюдо на Петри и върху лабораторни мишки, е на път да открие нов начин за справяне с антибиотичната резистентност на някои от най-често срещаните бактерии като Staphylococcus aureus и Pseudomonas aeruginosa, които са основните причинители на вътреболнични инфекции. Те са известни с това, че, благодарение на специфичен ензим, ефективно избягват действието на антибиотиците. Резултатите от научния труд са публикувани през месец юни 2021 г. в списание "Science".

Учените намират молекули, които блокират въпросния ензим и така „обезоръжават“ бактериите. Благодарение на откритието, антибиотиците стават 2 до 15 пъти по-силни срещу микроби, в зависимост от вида на антибиотика и бактериалния щам.

За в бъдеще предстои да се проучи доколко приложим е иновативният подход при хора.

Втори човек се излекува от HIV „по естествен път“

Жена, известна като Есперанца, е диагностицирана с вируса на HIV, който може да причини СПИН, през далечната 2013 г. През 2021 г. обаче лекарите с изненада установяват, че в тялото й няма и следа от него. Есперанца не е била подложена на трансплантация на костен мозък и не е приемала медикаменти. Очевидно имунната й система е успяла сама да елиминира HIV вируса. Подобен случай бе наблюдаван и по-рано при жена от Калифорния. Макар че става въпрос само за двама души, учените не крият надеждата си, че някога ще бъде намерен лек за ХИВ/ СПИН.

капсула

Ваксина срещу рак постига добри резултати

Експериментална ваксина срещу рак „учи“ имунните клетки да разпознават по-лесно и да атакуват раковите клетки, без обаче да засягат здравите. Малко изследване върху 8 пациенти с тежка форма на меланом разкрива, че ваксината предотвратява растежа на тумора години след поставянето й. В края на четиригодишния период на проследяване и осемте участници са живи, а при 6 от тях не се наблюдава активно протичане на заболяването. При двама настъпва рецидив и им е назначено допълнително лечение, наречено "checkpoint blockades," при което се дава пълна свобода на действие на имунните Т клетки. Когато то се комбинира с ваксината, се постига изключително висока ефективност.

С други думи, ваксината срещу рак може да се окаже незаменимо помощно средство за пациенти с назначена терапия. За да бъдат резултатите статистически значими, трябва да се проведат още проучвания върху по-голям брой хора.

Експериментална ХИВ ваксина успешно стимулира рядък вид имунни клетки

Особено вълнение през изминалата 2021 г. предизвика новината, че нова ваксина срещу ХИВ постига 97% ефективност при стимулирането на рядък вид имунни клетки с ключова роля в борбата с опасния вирус.
ХИВ вирусът се оказа голямо предизвикателство за научните среди през годините. Той мутира толкова бързо, че не може да бъде обезвреден с нито една от разработваните до момента ваксини. В конкретния случай изследователите залагат на уникален подход. Те създават ваксина, която да бъде тясно насочена към специфична група от B клетки – вид имунни клетки, произвеждащи неутрализиращи антитела. Те се закрепват за ключов ХИВ протеин и не позволяват на вируса да инфектира други клетки. В изследването участват 48 души, а резултатите показват, че ваксината е безопасна и достига 97% ефективност.

Важно уточнение, което трябва да се направи, е, че по време на експеримента не се провеждат тестове дали ваксината предпазва от HIV инфекция. Това предстои да бъде направено на следващия етап от работата на екипа.

Пробиотична храна подобрява чревната флора и води до покачване на теглото при недохранени деца

недохранени деца

Изследователски екип създаде нова хранителна добавка, която не само помага на недохранени деца по-бързо да възстановят теглото си, но и подобрява чревната им микрофлора.

В резултат на хроничното недохранване чревните бактерии в човешкия организъм спират да се развиват, тъй като са лишени от необходимите за целта вещества.

Учените провеждат мащабни и задълбочени проучвания върху животни и едно пилотно клинично изпитване върху деца. Крайният резултат е нова формула на храна, която едновременно води до покачване на теглото им и до възстановяване нормалните функции на чревните бактерии.

В друго по-голямо изследване, публикувано през април 2021 г. в списание „The New England Journal of Medicine“, същият екип открива, че добавката, освен че помага на недохранените деца да пораснат по-бързо, успява да ускори производството на протеини в кръвта, които са ключови за растежа на костите и развитието на нервната система и мозъка.

Учени откриват специфични чревни микроби в чревната флора на столетниците

Хората над 100-годишна възраст може би трябва да благодарят на своята уникална чревна флора за дългия си живот. Изследване, публикувано през юли 2021 г. в списание „Nature“ сочи, че те притежават специфични чревни микроби, които са в точно определено, по-голямо или по-малко, количество в сравнение с останалите. Също така при столетниците се наблюдават значително по-високи нива на така наречената вторична жлъчни киселина (isoalloLCA) – течност, произвеждана от черния дроб и освобождавана в червата. Тази киселина притежава силно изразени антимикробни свойства, които на практика предотвратяват растежа на вредни бактерии.

В проучването са включени 160 души със средна възраст 107 години. Двете контролни групи обхващат 112 души на възраст 85-89 години и 47 души на възраст 21-55 години.

Изследване показа, че HPV ваксина е намалила с 85% случаите на рак на маточната шийка във Великобритания

Наскоро проведено изследване разкрива, че ваксината срещу човешки папиломавирус (HPV) е намалила с внушителните 87% броя на жените с рак на маточната шийка във Великобритания. Учените сравняват данни от регистъра на пациенти с ракови заболявания за периода 2006 г. – 2019 г. за три различни групи жени: ваксинирани срещу HPV с препарата „Cervarix“ на възраст 12-13 години, ваксинирани със същия препарат, но малко по-късно, и неваксинирани.

Оказва се, че ваксината е най-ефективна, когато се постави възможно най-рано. Заболелите от рак на шийката на матката сред момичетата, ваксинирани на 12 и 13 години, са с 87% по-малко, отколкото сред неваксинираните. При тийнейджърите, ваксинирани между 14 и 16 години, спадът е с 62%, а при тези между 16 и 18 години – 34%. 

Източник:

10 amazing health stories you may have missed in 2021: https://www.livescience.com/amazing-non-covid-medical-studies-2021

Още по темата:
  • Ядливи водни балончета може би скоро ще заменят пластмасовите шишета с вода Ядливи водни балончета може би скоро ще заменят пластмасовите шишета с вода
  • Как канадски тийнейджър откри изгубен град на маите Как канадски тийнейджър откри изгубен град на маите
  • Може ли с помощта на науката да направите така, че някой да се влюби във вас? Може ли с помощта на науката да направите така, че някой да се влюби във вас?
  • Науката обяснява защо боли толкова много, когато се порежем с лист хартия Науката обяснява защо боли толкова много, когато се порежем с лист хартия
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НЕВЕРОЯТНИЯТ СВЯТ С ЕКСПЕРИМЕНТИ НА ПЕТЬО ФИЛИЯТА - СТАНИСЛАВ КОЙЧЕВ - СТАН - ЕГМОНТ
19.90лв.

НЕВЕРОЯТНИЯТ СВЯТ С ЕКСПЕРИМЕНТИ НА ПЕТЬО ФИЛИЯТА - СТАНИСЛАВ КОЙЧЕВ - СТАН - ЕГМОНТ

СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИ - КАРЛ СЕЙГЪН - СИЕЛА
30.00лв.

СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИ - КАРЛ СЕЙГЪН - СИЕЛА

КРАТКА ИСТОРИЯ НА ПОЧТИ ВСИЧКО - БИЛ БРАЙСЪН - СИЕЛА
25.00лв.

КРАТКА ИСТОРИЯ НА ПОЧТИ ВСИЧКО - БИЛ БРАЙСЪН - СИЕЛА

КОСМОС: ВЪЗМОЖНИ СВЕТОВЕ - АН ДРУЯН - ЕГМОНТ
35.00лв.

КОСМОС: ВЪЗМОЖНИ СВЕТОВЕ - АН ДРУЯН - ЕГМОНТ

ОТВОРЕНОТО ОБЩЕСТВО И НЕГОВИТЕ ВРАГОВЕ - ТОМ II - КАРЛ ПОПЪР - СИЕЛА
50.00лв.

ОТВОРЕНОТО ОБЩЕСТВО И НЕГОВИТЕ ВРАГОВЕ - ТОМ II - КАРЛ ПОПЪР - СИЕЛА

ДЕВОЛЮЦИЯ - МАКС БРУКС - СИЕЛА
17.90лв.

ДЕВОЛЮЦИЯ - МАКС БРУКС - СИЕЛА

Коментари към 10 истории за чудото на живота и напредъка на медицината, с които ще запомним 2021 г.

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 10 истории за чудото на живота и напредъка на медицината, с които ще запомним 2021 г.
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 06:17
    Коментирайте "10 истории за чудото на живота и напредъка на медицината, с които ще запомним 2021 г."

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • История на хирургията
  • Ефект на кокаина върху организма
  • Оттегляне от медицината на Николай Пирогов
  • Трудове на Иван Сеченов от 1863 година, касаещи рефлексите и свободната човешка воля
  • Развитие на медицината и фармацията в Древна Русия през единадесети век
  • Развитие на медицината в Александрия през очите на Херофил и Еразистрат, (1 част)
  • Развитие на медицината в Александрия през очите на Херофил и Еразистрат, (2 част)
  • Особености на доминирането в биологията
  • Принос на Георг Хаас към въвеждането на хемодиализата и осигуряването на съдов достъп
  • Нов вид медуза беше открит 3 километра под повърхността на океана и външния й вид е наистина нереален
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 52 дни, 9 часа и 33 мин.

За тези, които търсят работа като бавачка в София

преди 1346 дни, 17 часа и 48 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 14 часа и 28 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 7 часа и 9 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 14 часа и 1 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 21 часа и 2 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival