Шест популярни твърдения за настинките – мнението на експертите
Докато се връщаме към нивата на социално смесване от преди пандемията от COVID-19, зачестяват случаите на настинка. Това неминуемо води до възкръсването на най-популярните методи за бързо възстановяване от най-често срещаното инфекциозно заболяване. Изключително популярно видео в социалната мрежа „TikTok“ дори представя поставянето на чесън в носа като лекарство за настинка – само едно от дългия списък със заявени лечения.
По този повод двама експерти решават да проучат някои често срещани вярвания относно настинките.
1. Може ли студът да причини настинка?
Настинките са по-чести през зимата. Подобно на други инфекции на горните дихателни пътища (нос, гърло, дихателна тръба) те обикновено се причиняват от вирус. Има обаче малко истина в идеята, че студът може да причини настинка, тъй като застудяването може да доведе до промени в лигавицата на гърлото и трахеята, което улеснява вирусите. Въпреки това основната причина да боледуваме от настинка през зимата е, че прекарваме повече време на закрито и в по-близък контакт с други хора – идеалната среда за предаване на вируси.
2. Помага ли поставянето на чесън в носа?
Видеото в TikTok, включващо използване на скилидки чесън за лечение на настинка, твърди, че лютивият зеленчук действа като деконгестант (понижава отока на носната лигавица). Поставянето на предмети в носа блокира потока на слуз, която след отстраняването им капе или дори изтича. Слузта не само помага за улавяне и премахване на патогени, включително вируси, но също така съдържа антитела и може да намали степента на инфекциозност и разпространение. Така че това не е добра идея.
Чесънът съдържа редица съединения, които могат да раздразнят носа. Поставянето на различни неща в носа не е препоръчително, тъй като могат да увредят лигавицата, което да доведе до кървене. Така че всъщност използването на чесън не помага, а дори напротив – може да бъде вредно.
3. Възможно ли е билколечението да предотврати настинка?
Смята се, че различни билкови продукти предотвратяват или ускоряват възстановяването от настинка. Хората често споменават ехинацея – многогодишно растение, произхождащо от Северна Америка. Някои проучвания предполагат малък превантивен ефект, но доказателствата не показват статистически значимо намаляване на честотата на заразяване. Куркумата също се рекламира като превантивно средство, но и при нея липсват сериозни доказателства за ефективност при настинка.
4. Помага ли витамин С?
Носителят на Нобелова награда Лайнъс Полинг преди известно време предположи, че витамин С във високи дози може да бъде ефективно лечение за много вирусни инфекции. Но преглед на системата „Cochrane“, в която изследователи оценяват наличните доказателства, установява, че витамин С не предотвратява настинка, но въпреки това може да намали продължителността й при някои хора. Тъй като добавките от около 200 мг на ден се считат за нисък риск, някои експерти предполагат, че това е разумна стратегия за облекчаване на симптомите на настинка.
5. Може ли витамин D да предотврати настинка?
През последните години витамин D се превърна от слънчевия витамин, свързан със здравето на костите, във веществото, което защитава от редица състояние – от сърдечни заболявания и диабет до вируси. Този факт провокира голям интерес към витамина по време на пандемията от COVID-19.
Лабораторните експерименти показват, че витамин D е важен за поддържането на имунитета, което е от решаващо значение за борбата с вирусите. Високата честота на заразяване може да се крие в ниските нива на веществото при някои хора. Слънцето ни подпомага да произвеждаме собствен витамин D, но това е трудна задача през зимните месеци. Така че приемането на добавки с витамин D през зимата, както препоръчва правителството на Обединеното кралство, може да подпомогне предотвратяването на настинка.
6. Какво знаем за ефектите на пилешката супа?
Пилешката супа се използва от векове за лечение на настинки и подобно на меда може да има някои ползи при управлението на симптомите. Но е малко вероятно това да окаже голямо влияние за предотвратяването на инфекция. Водата в супата подобрява хидратацията на организма, което често е проблем при настинка. Както повечето топли напитки, пилешката супа може да облекчи болезнените синуси. Има проучвания, разглеждащи ефекта върху клетките на имунната система, но доказателствата далеч не са убедителни.
За съжаление няма чудодейни лекове за обикновена настинка. Някои предложения може да са полезни и като цяло не са вредни, като например приемът на достатъчно витамини С и D. Но други определено не си струва да опитваме, тъй като биха могли да бъдат рискови, като например поставянето на чесън в носа. Най-доброто нещо, което можем да направим при настинка, е добрата почивка и приемът на много течности.
Six popular beliefs about colds: experts explain the facts: https://theconversation.com/six-popular-beliefs-about-colds-experts-explain-the-facts
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МУЛТИВИТАМИНИ ефервесцентни таблетки * 20 БИОФАР
ЧЕРЕН БЪЗ сироп без захар 410 гр. АМБРОЗИА
НАУ ФУДС ЕХИНАЦЕЯ капсули 400 мг * 100
БИОДОКТОР ИМУНО - ЗА ИМУННА СИСТЕМА солуцио 50 мл.
БИОВЕА ЕХИНАЦЕЯ капсули 400 мг. * 60
ЧАЙ ФИЛТЪР ЧАГА С ДЖИНДЖИФИЛ * 24
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Деконгестанти
- Естествени методи и средства облекчаващи остра хрема
- Как да се преборим с настинките и грипа без лекарства
- Активни точки, използвани в китайска медицина при грип и простудни заболявания
- Сложете тампони с ракия в ноздрите си за отпушване на носа при хрема
- Ливански кедър
- Коча трева, котешка трева, бабица, мачо биле
Коментари към Шест популярни твърдения за настинките – мнението на експертите