Шестдесетте са новите петдесет: Защо голяма част от възрастни хора се чувстват по-млади

Стара поговорка гласи: „Човек е на толкова години, на колкото се чувства“. В психологията дори има термин за подобно състояние – субективна възраст. Интересното в случая е, че има доза истина в поговорката. Изследванията показват, че субективната възраст е добър показател за физическото и психическото благополучие на човек. Хората, които се чувстват по-млади, обикновено са в по-добро здраве, докато тези, които се чувстват по-възрастни, отколкото са в действителност, страдат от множество здравословни проблеми.
Възрастта е само число
Когато човек споделя, че се чувства по-млад, той има субективно пристрастие към възрастта. Някои изследователи спекулират, че подобни пристрастия представляват механизъм за справяне с възрастовата дискриминация. Като се чувстват и действат като по-млади, отколкото са в действителност, възрастните хора са в състояние да избегнат някои от социалните последици от старостта, като например отказ от възможност за работа или изключване от определени социални групи.
>>> Когато осъзнаеш, че си твърде възрастен и вече никой не иска да те вземе на работа
Субективното възрастово пристрастие също може да бъде форма на социално сравнение. Сравняваме се с други хора на същата възраст, за да преценим нашето положение в обществото. Например 60-годишна жена, която все още се чувства и изглежда като на 50, може да повиши самочувствието си, сравнявайки се с други на нейната възраст. Това може да я накара да смята: „Те са стари, но не и аз“.
Всички сме различни, няма еднакви хора. Вероятно винаги е имало такива, които са се чувствали по-млади и обратното. Въпреки това, както посочват психологът Маркус Ветщайн и колегите му от Хумболтовия университет в Берлин, Германия, има някои доказателства, които предполагат, че възрастните хора в днешно време се чувстват по-млади от всякога. Целите на проучването им са две – да се определи дали субективните възрастови отклонения се увеличават и да се проучат някои от причините за това.
Да се чувстваш по-млад
За целите на проучването изследователите анализират данни, събрани от близо 15 000 мъже и жени на възраст между 40 и 85 години, като част от по-голямо изследване за остаряването в Германия. За да тестват своите хипотези, учените отбелязват годината на раждане на всеки участник, хронологичната възраст, субективната възраст и няколко елемента за начина на живот и здравословното състояние.
Резултатите показват, че за всяка година на раждане им доста широк диапазон от субективни възрасти. Тоест, някои хора се чувстват по-млади, други по-възрастни, а трети на действителната си възраст. Именно това очакват и изследователите.
Хипотезата на изследователите обаче е, че субективните възрастови отклонения се увеличават през годините. Според тях възрастните ще се чувстват дори по-млади, отколкото хората на същата възраст през последните две десетилетия. За да тестват тази хипотеза, изследователите разделят участниците в три групи според годината на раждане – 1911-1935 г., 1936-1951 г. и 1952-1974 г.
По този начин установяват, че отклоненията наистина се увеличават с всяко поколение. Участниците, родени в периода 1911-1935 г., съобщават, че се чувстват с около пет години по-млади, тези в групата 1936-1951 г. със средно осем години, а при най-младите, родени между 1952-1974 г., субективното възрастово отклонение е средно 11 години.
>>> Джейми Лий Къртис: Не трябва да крием възрастта си, сякаш е нещо лошо
Ключът към младата старост
Защо възрастните хора днес се чувстват по-млади от всякога? Ветщайн и колегите му разглеждат няколко възможности.
Едно обяснение, както вече посочихме, е свързано с възрастовата дискриминация. Съвременното общество е запленено от младостта. За възрастните хора, които не изглеждат като повечето си връстници, може да е изкушаващо да се представят за по-млади, отколкото са в действителност.
Както посочват изследователите, има полза от това човек да се представя за по-млад, тъй като може да избегне възрастовата дискриминация. В същото време обаче може да загуби ценни социални взаимодействия с връстниците, с които вероятно има повече общи неща.
Друго обяснение е, че възрастните днес са по-здрави от хората на същата възраст през предишните десетилетия. Една важна причина е, че пушачите в днешно време са по-малко в сравнение с миналото и само това оказва голямо въздействие върху цялостното здраве. Друга причина е, че здравеопазването днес е много по-добро, което води до значително увеличение на продължителността на живота през последния век.
Sixty Is the New Fifty: Feeling Younger Than Ever: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/talking-apes/202304/sixty-is-the-new-fifty-feeling-younger-than-ever
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Направете си еликсир на младостта от мед и чесън
- Орфеево цвете, Родопски силивряк, Родопска хаберлея, Каберлия, Китара, Стирака, Шапива билка
- Правете секс по три пъти на ден, за да запазите младостта си
- Направете си еликсир за младост и дълголетие от мед, лимон, чесън и ленено масло
- Акнето има и положителна страна
- От колко сън се нуждаем според възрастта
- Открийте тайната за младост и дълголетие на доктор Шигеаки Хинохара
- Възрастова дискриминация (ейджизъм) – същност, признаци и последици
- Нискокалорийна диета - ключът към младост и дълъг живот
- Колко секс правят хората на различна възраст?
Коментари към Шестдесетте са новите петдесет: Защо голяма част от възрастни хора се чувстват по-млади