До 7 ноември ще можем да наблюдаваме метеоритния дъжд Ориониди
Земята отново преминава през дирята на Халеевата комета и ще можем да наблюдаваме до 20 падащи звезди на час в нощното небе този месец.
Орионидите, подобно на всички метеорни дъждове, са кръстени на съзвездието, в което ще могат да се наблюдават – в случая Орион. Въпреки че съзвездието се вижда по-добре в Северното полукълбо на планетата, метеорният дъжд ще може да се проследи и в двете полукълба.
Въпреки че метеорите изглеждат много ярки в нощното небе, те представляват много малки фрагменти от комети и други космически отломки, които изгарят в земната атмосфера. Обикновено размерът на метеорите е колкото една прашинка или малко камъче. В случая на орионидите, тези фрагменти идват от Халеевата комета, която се движи в посока към Слънцето. Слънчевата топлина стопява огромно количество лед на кометата, поради което тя оставя опашка от прах и отломки.
Метеоритният дъжд се получава, когато планетата преминава през дирята, оставена от Халеевата комета. От перспективата на Земята отломъците от кометата се появяват в онази част на небето, където свети най-ярката звезда от съзвездието Орион – Бетелгейзе /яркочервена звезда супергигант/.
Звездобройците могат да наблюдават метеоритния дъжд от 2 октомври до 7 ноември, който обаче не е един от най-силните и вероятно ще можете да видите само няколко падащи звезди за една нощ. Пикът на падащите звезди ще настъпи на 20 октомври, когато се очаква броят им за 1 час да достигне до 20.
Излезте извън града, за препоръчване на по-високо и открито място, и се надявайте октомври скоро да ни предложи безоблачно нощно небе, подходящо за наблюдение на метеоритния дъжд. Не забравяйте да си намислите желания!
източник: space.com; metro.co
Коментари към До 7 ноември ще можем да наблюдаваме метеоритния дъжд Ориониди